Α’ ΕΣΚΑΝΑ: Η ανασκόπηση της αγωνιστικής

Του Νίκου Βαγγέλη

Το basketworld.gr σας παρουσιάζει το… τρίτο ημίχρονο της 9ης αγωνιστικής στο άκρως ανταγωνιστικό πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΝΑ.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ Α.Ο. – ΠΕΡΑ 58-73

Μολονότι επρόκειτο θεωρητικά για ντέρμπι, το ΠΕΡΑ φρόντισε να το μετατρέψει σε παράσταση για έναν ρόλο από ένα σημείο και μετά, φτάνοντας στην κατάκτηση ενός σπουδαίου ροζ φύλλου. Μπορεί το πρωτάθλημα να έχει πολύ δρόμο, όμως οι νεοφώτιστοι και ξεγραμμένοι από τους περισσότερους δείχνουν αξιόλογο πρόσωπο στις πρώτες αγωνιστικές και θα διεκδικήσουν κάθε πιθανότητα παραμονής στην κατηγορία.
Αντίθετα, η Βουλιαγμένη αποδεικνύεται πολύ κατώτερη των περιστάσεων. Αντιμετωπίζει τεράστιο επιθετικό πρόβλημα, ενώ και στην άμυνα… μπάζει σε κρίσιμα σημεία, κάτι που έχει ως συνέπεια να αγνοεί την έννοια της νίκης έπειτα από τη συμπλήρωση των εννιά πρώτων αγωνιστικών και αποτελεί το μεγάλο φαβορί για τον υποβιβασμό.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ – ΑΟΝΑ 69-71
Πέρα της μπασκετικής ποιότητας, της τεχνικής και της ικανότητας, στο μπάσκετ χρειάζεται να έχεις ψυχή και πάθος, διεκδικώντας τους στόχους σου μέχρι τέλους. Οι παίκτες του ΑΟΝΑ δεν απογοητεύτηκαν από το γεγονός πως η Δραπετσώνα έδειχνε να ελέγχει πλήρως το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Αντίθετα, ήταν συγκεντρωμένοι, δεν πτοήθηκαν και… χτύπησαν την κατάλληλη στιγμή, πετυχαίνοντας ένα σημαντικό “διπλό”.
Η “τριπλέτα” Σίνος-Καρτσούνης-Πεταλάς έκανε… όργια για τους γηπεδούχους, καθώς οι τρεις παίκτες σημείωσαν τους 52 από τους 69 πόντους του συγκροτήματος του Βαγγέλη Πεταλά. Όμως, οι φιλοξενούμενοι είδαν τους 10 από τους 11 παίκτες τους να σκοράρουν, με τους Γρηγοράκο, Παπακωνσταντίνου, Παπαθανασόπουλο να έχουν μαζί 51 πόντους και τους υπόλοιπους να σιγοντάρουν…

ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜ. – ΤΡΑΧΩΝΕΣ/ΔΙΑΣ 72-43
Σίγουρα δεν υπήρχε κανείς που να πίστευε πως οι Τράχωνες θα καταφέρουν να απειλήσουν τον Ίκαρο και δη μέσα στο κλειστό της οδού Αρτάκη, κάτι που αποδείχτηκε περίτρανα πάνω στο παρκέ. Οι Νεοσμυρνιώτες ήταν σοβαροί, ισορροπημένοι σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας στην εύκολη επικράτηση επί των νεοφώτιστων.

Κανέλλης και Λοϊζίδης ηγήθηκαν των “ερυθρόλευκων”, που παρότι ηττήθηκαν πριν από μια εβδομάδα στο Κερατσίνι, δεν πτοούνται και προτίθενται να συνεχίσουν τις υψηλές τους πτήσεις. Στον αντίποδα, οι Τράχωνες υπέστησαν μία ήττα εντός προγράμματος και ετοιμάζονται για το παιχνίδι επιβίωσης της περασμένης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Πρωτέα Βούλας, έχοντας… φόντο την παραμονή στην κατηγορία.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. 58-80
Άλλο ένα ματς με ξεκάθαρο φαβορί, όπου δεν υπήρξε καν υπόνοια για έκπληξη! Ο Φάρος διανύει περίοδο φοβερή φόρμας και μετά τη βαρυσήμαντη επικράτησή του στην περασμένη αγωνιστική κόντρα στον Ίκαρο Νέας Σμύρνης, έκαμψε την αντίσταση και του Πρωτέα, περνώντας μάλιστα με επιβλητικό τρόπο από το κλειστό της Βούλας.

Ο Κώστας Σορώτος, που βρήκε απέναντί του τον Μάνο Μανουσέλη, σε μια μονομαχία βγαλμένη από την… Α2, εμφανίστηκε καλά διαβασμένος, ξεπερνώντας έναν σημαντικό “σκόπελο”. Οι Κερατσινιώτες ειχαν αξιοζήλευτο πλουραλισμό στο σκοράρισμα, με τους Σωτήρη Κατούφα, Αλέξανδρο Καρλάφτη, Πάνο Λαμπρόπουλο και Ανδρέα Παπαδόπουλο να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων και τον Βαγγέλη Πρινέα να σταματάει στους 8, ενώ η άμυνα δούλεψε… ρολόι, με αποτέλεσμα να έρθει μια πειστική εμφάνιση σε όλους τους τομείς.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 85-72
Μολονότι έχει ως πρώτη προτεραιότητα την αποφυγή του υποβιβασμού, η Ευρυάλη δεν είναι μία ομάδα που παίζει συντηρητικό μπάσκετ… σκοπιμότητας, αλλά προτιμάει να κοιτάζει στα μάτια οποιονδήποτε αντίπαλό της, διεκδικώντας το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, ανεξάρτητα από τη δυναμικότητά του. Έτσι, λοιπόν, πήγε στην Μάνδρα, παίζοντας στα ίσια και έχασε αξιοπρεπώς.

Ο Μανδραϊκός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και εκμεταλλευόμενος το… βάθος στον πάγκο του, αλλά και την ποιότητα ορισμένων παικτών του, όπως οι Μπαζιώτης, Σουρλής, Ντιφαντής, Ηλιάδης, Βαρυπάτης και Μαρούγκας, έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου. Το τελικό 85-72 αποτελεί το επιστέγασμα της εμφάνισης των παικτών του Γιάννη Γρίβα, που δεν θέλησαν να παίξουν με την φωτιά και να χάσουν ακόμη περισσότερο έδαφος στην βαθμολογία.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 73-70
Τί κι αν αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό σέντερ και απόλυτο ηγέτη του, Γιώργο Κόκκινο που υποφέρει από κάταγμα κοπώσεως; Ο Άρης Νικαίας πήγε στην έδρα του Πορφύρα και πάλεψε στα ίσια για τη νίκη, χάνοντας τελικά στην παράταση. Ο Κόλλιας κλήθηκε να καλύψει το κενό του Κόκκινου και τα κατάφερε περίφημα, τελειώνοντας το ματς με 19 πόντους και έκανε σοβαρή ζημιά στην αντίπαλη άμυνα.

Το ματς ήταν ντέρμπι καθ’όλη τη διάρκεια του και σίγουρα κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την εμφάνιση του Γιώργου Καλαμαρά να είναι καταλυτικής σημασίας, καθώς ο 26άχρονος φόργουορντ έκανε θραύση έξω από τη γραμμή των 6.75μ. με 7/11 προσπάθειες. Παράλληλα, ο Χρήστος Παλτόγλου πέτυχε κρίσιμο τρίποντο και φάουλ 2′ πριν από το φινάλε, ισοφαρίζοντας το ματς κι έτσι από εκεί και πέρα πήγε πόντο-πόντο, με την ομάδα του Αντώνη Μάντζαρη να δείχνει μεγαλύτερη ψυχραιμία.

ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ – ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ 88-67
Το μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής βρήκε νικητή τον Άλιμο, ο οποίος βρίσκεται πολύ ψηλά στη βαθμολογία και διατηρείται κοντά στον Φάρο και στον Ίκαρο Νέας Σμύρνης, πραγματοποιώντας καλή πορεία. Ο Δημήτρης Τσολάκης είχε πέντε παίκτες με double figure πόντων (Τσιριγωτάκης 24, Παπαουλίδης 18, Τσατάλας 15, Μοδάκης 12, Κατωπόδης 11), με αποτέλεσμα η επίθεσή του να ξεπεράσει τους 50 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στην άνετη επικράτηση.

Βέβαια, η διαφορά δεν είναι και τόσο αντιπροσωπευτική, καθώς το ματς ήταν για μεγάλο διάστημα ντέρμπι, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία. Παρόλα αυτά παρέμειναν στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας, διατηρώντας την επαφή τους με την κορυφή.

MVP

Γιώργος Καλαμαράς

Η ποιότητα του ικανότατου φόργουορντ είναι δεδομένη, κάτι που έχει φανεί και στις εθνικές κατηγορίες. Ο Γιώργος Καλαμαράς βρήκε ρυθμό στο ματς του Πορφύρα με τον Άρη Νικαίας και με 7/11 τρίποντα εκτέλεσε την αντίπαλη άμυνα, δίνοντας ένα πολύτιμο ροζ φύλλο στο συγκρότημα του Αντώνη Μάντζαρη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 9 ΑΓΩΝΕΣ):

1. Φάρος Κερατσινίου 17 8-1 715-541——————————————————

2. Ίκαρος Ν.Σμύρνης 17 8-1 658-5753. Αλιμος 16 7-2 699-6074. Ενωση Νέας Περάμου 16 7-2 579-5535. Μανδραϊκός 15 6-3 658-5886. Πορφύρας 14 5-4 587-6287. Ευρυάλη 13 4-5 636-6538. Δραπετσώνα 13 4-5 553-5939. ΑΟΝΑ 13 4-5 629-67110. Αρης Νικαίας 12 3-6

11. ΠΕΡΑ 12 3-6 618-637