Α’ ΕΣΚΑΝΑ: Η ανασκόπηση της αγωνιστικής

Του Νίκου Βαγγέλη

Το basketworld.gr σας παρουσιάζει το… τρίτο ημίχρονο της 5ης αγωνιστικής στο άκρως ανταγωνιστικό πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΝΑ.

ΑΟΝΑ – ΤΡΑΧΩΝΕΣ/ΔΙΑΣ 67-51 (36-21)

Ένα ματς που δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής. Ο ΑΟΝΑ θέλει να εξασφαλίσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα την παραμονή του στην Α’ ΕΣΚΑΝΑ και αυτή η νίκη θα τον βοηθήσει σε μείζονα βαθμό εν όψει της συνέχειας, λόγω της μεγάλης διαφοράς. Το συγκρότημα της Αργυρούπολης πήρε λύσεις από πολλούς παίκτες του κι έτσι έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν για πέμπτο ματς χωρίς νίκη και σίγουρα δείχνουν σε κακή κατάσταση και χωρίς ρυθμό στην επίθεση. Οι 21 πόντοι του πρώτου ημιχρόνου μιλούν από μόνοι τους. Η νεοφώτιστη ομάδα έχει πρόβλημα όταν μένει χαμηλά στο σκοράρισμα ο Καδδάς (4π.), καθώς στο συγκεκριμένο ματς μόνο ο νεαρός Δημήτρης Γιαννόπουλος κατάφερε να έχει διψήφιο αριθμό πόντων. Τα περιθώρια έχουν αρχίσει να στενεύουν και το εντός έδρας ματς με την Δραπετσώνα είναι πλέον πολύ σημαντικό για τους Τράχωνες.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ/ΜΕΓΑΡΩΝ 64-75 (22-29)

Όλα σχεδόν τα φώτα ήταν στραμμένα στο κλειστό της Μάνδρας, όπου έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με την Ένωση Περάμου / Μεγάρων να κάνει το μεγάλο “μπαμ”, δραπετεύοντας με το βαρυσήμαντο διπλό. Με τον Βαγγέλη Ζιάγκο να κατευθύνει μαεστρικά από τον πάγκο, όντας εξαιρετικά διαβασμένος και τους Στέλιο Καλεμτζάκη, Βαγγέλη Ρώη να συνθέτουν ένα φοβερό “δίδυμο” στην επίθεση, οι νεοφώτιστοι εγκλώβισαν τους αντιπάλους τους και έκαναν το “πέντε στα πέντε” στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, τη Δευτέρα έχουν την ευκαιρία να νικήσουν και τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης, που δείχνει επίσης “καυτός” και να εξελιχθούν σε ένα εκ των φαβορί για την άνοδο. Στον αντίποδα, είδαμε έναν Μανδραϊκό, που πλήρωσε το τραγικό επιθετικά πρώτο του ημίχρονο, επέτρεψε στους αντιπάλους του να επιβάλουν το ρυθμό του και στο τέλος το πλήρωσε. Ο Ντιφάντης έκανε ό,τι μπορούσε στην επίθεση, με τους συμπαίκτες του να δίνουν αποσπασματικά κάποιες λύσεις. Ο Γιώργος Σουρλής δεν βρέθηκε στο καλύτερό του βράδυ κι έτσι χάθηκε ένα ακόμη ντέρμπι για το συγκρότημα του Γιάννη Γρίβα.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ – ΦΑΡΟΣ 43-76 (16-34)

Ο Φάρος… δένει και εντυπωσιάζει, δείχνοντας πιο αποφασισμένος από ποτέ για την άνοδο. Οι παίκτες δείχνουν να αφομοιώνουν σε μεγάλο βαθμό την φιλοσοφία του Κώστα Σορώτου, που ξεκινάει από την… γρανιτένια άμυνα και τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά. Οι 16 πόντους παθητικού στο πρώτο ημίχρονο τα λένε όλα. Το ροζ φύλλο εξασφαλίστηκε από νωρίς και οι Κερατσινιώτες έδειξαν για μία ακόμη φορά πως διανύουν περίοδο μεγάλης φόρμας, αν και ακόμα είναι νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα. Ο Σωτήρης Κατούφας έκανε και πάλι θραύση με την απόδοσή του, ενώ σε υψηλά στάνταρ απόδοσης κινηθηκαν επίσης οι Λαμπρόπουλος, Κουντουράς, Τζαγγαράκης και Παπαδόπουλος. Η Δραπετσώνα δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να κοντράρει την αντίπαλη ομάδα, μένοντας στα (πολύ ρηχά) στην επίθεση, ενώ συνάντησε πολλά προβλήματα στην άμυνα. Ο Βαγγέλης Πεταλάς περιμένει πολλά από τους παίκτες του στη συνέχεια.

ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ – ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 74-58 (31-27)

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο είχαμε στη Νέα Σμύρνη, με τον Ίκαρο να δείχνει το καλό του πρόσωπο στο δεύτερο μέρος και επέβαλε το ρυθμό του, καθαρίζοντας σχετικά ανώδυνα την υπόθεση… νίκη. Ο Τάσος Αναστασόπουλος έμεινε αυτη το φορά χαμηλά στο σκοράρισμα, όμως πήραν το παιχνίδι πάνω τους οι Παρίσος, Λοϊζίδης, Λυγγερίδης, αφήνοντας ικανοποιημένο το τεχνικό τιμ. Στον αντίποδα, η Βουλιαγμένη έδειξε μαχητικότητα, οι παίκτες της για ένα ημίχρονο ξεπέρασαν τον εαυτό τους, όμως στο δεύτερο μέρος φάνηκε η έλλειψη βάθους στον πάγκο. Ο Γιάννης Χριστοφάκης ήταν και πάλι εξαιρετικός, ενώ μόνο ο Πετρακάκης του έδωσε τις καλύτερες δυνατές βοήθειες.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ. 73-74 (39-35)

Φοβερό παιχνίδι στο κλειστό του Πλάτωνα, με το φινάλε να είναι… χιτσκοκικό! Ο Δημήτρης Σταμάτης έμελε να είναι πέραν από MVP της Ευρυάλης Γλυφάδας και ο άνθρωπος που θα της έδινε τη νίκη και μάλιστα με απίστευτο τρόπο. Ο διεθνής με την Εθνική μας ομάδα των Παίδων πέτυχε buzzer beater από το κέντρο του γηπέδου και έστειλε τους συμπαίκτες του και το τεχνικό τιμ στα… ουράνια, παγώνοντας παράλληλα το γήπεδο. Στον αντίποδα, πήγε στράφι η τρομερή εμφάνιση του Γιώργου Κόκκινου, που έκανε θραύση κάτω από το καλάθι, σημειώνοντας τους 35 από τους 73 πόντους του Άρη Νικαίας. Μετά από το διπλό στην πρεμιέρα του Δημήτρη Αθηναίου, οι “κυανοκίτρινοι” προσγειώθηκαν απότομα, με την απουσία του Κώστα Βαρλά να αποδεικνύεται σημαντική.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ – ΠΕΡΑ 69-71 (40-39)

Στο ίδιο έργο θεατές για ένα ακόμη ματς στον Πορφύρα. Η ομάδα του Αντώνη Μάντζαρη έπαιξε με την… φωτιά και αυτή τη φορά κάηκε, χάνοντας ακόμα περισσότερο έδαφος στον βαθμολογικό… μαραθώνιο. Ο Γιώργος Οικονόμου ήταν ασταμάτητος, σημειώνοντας 23 πόντους, ενώ ο Θοδωρής Ασημακόπουλος πραγματοποίησε μακράν την καλύτερή του εμφάνιση, δίνοντας τον καλύτερό του εαυτό. Θετική παρουσία είχαν επίσης ο Χρήστος Παλτόγλου και ο Μιχάλης Οικονόμου, όμως δεν αρκούσαν. Το ΠΕΡΑ πέρασε νικηφόρα από τον Πειραιά, κάνοντας ζημιά στην αντίπαλη άμυνα και βασικό όπλο τον πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Ο Πέττας έμεινε στους 9 πόντους, όμως πέντε συμπαίκτες του είχαν double-figure, με αποτέλεσμα να έρθει το ροζ φύλλο στη λεπτομέρειας… της λεπτομέρειας και έπειτα από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, που δεν άφησε σε κανένα σημείο τους θεατές να πλήξουν!

ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 81-51 (40-22)

Πολύ πειστική και μεστή εμφάνιση για τον ΑΛΦ Αλίμου, που ξεδίπλωσε πολλές πτυχές των δυνατοτήτων του ως ομάδα και αναρριχήθηκε στην τέταρτη θέσης της βαθμολογίας. Ο Δημήτρης Τσολάκης ευτύχησε να έχει τους παίκτες του σε φοβερή κατάσταση τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, κι ως εκ τούτου δεν ήταν δυνατόν σε καμία περίπτωση να απωλέσει ένα ακόμη πολύτιμη ροζ φύλλο εν όψει της συνέχεια. Οι Παπουλίδης-Μοδάκης-Τσιριγωτάκης συνέθεσαν μια ασταμάτητη “τριπλέτα”, που άφησε σε αρκετές περιπτώσεις εκτεθειμένη την άμυνα του Μάνου Μανουσέλη, οι παίκτες του οποίοι εμφάνισαν ξανά τα… συμπτώματα των πρώτων αγωνιστικών, αδικώντας τους εαυτούς τους και η υπόθεση… παραμονή θα είναι δύσκολη. MVP
Στέλιος Καλεμτζάκης Η Ένωση Νέας Περάμου / Μεγάρων έφυγε με το τεράστιο διπλό από την “καυτή” έδρα του Μανδραϊκού και πλέον ατενίζει το μέλλον με μεγάλη αισιοδοξία. Ο Στέλιος Καλεμτζάκης, που αποτέλεσε έναν από τους καταλύτες της περσινής ανόδου, είχε εξαιρετική απόδοση, όντας πρώτος σκόρερ των νικητών και παίρνει δικαιωματικά τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αγωνιστικής…

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες):

1. Φάρος Κερατσινίου 10 5-0

—————————————-

2. Ένωση Περάμου/Μεγάρων 10 5-0

3. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 10 5-04. ΑΛΦ Αλίμου 8 3-25. Μανδραϊκός 8 3-26. Ευρυάλη 8 3-27. Δραπετσώνα 8 3-28. Πέρα 7 2-39. Άρης Νίκαιας 7 2-310. Πορφύρας 7 2-3

11. ΑΟΝΑ 7 2-3