Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

11:16 μ.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : ΕΣΚΑ , ΤΟΠΙΚΑ |

Με φόρα έχει μπει στο Πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ ο Προμηθέας αφού η ομάδα του Χαλανδρίου νίκησε 75-53 τον Τυφώνα, πετυχαίνοντας το απόλυτα στις δύο πρώτες αγωνιστικές.
Το ρόδι έσπασε ο Άρης Πετρούπολης που επικράτησε με 69-56 της Αναγέννησης Πετραλώνων.
Μετά τον Προμηθέα το 2 στα 2 πέτυχε και ο Διαγόρας Δρυοπιδέων που ξεπέρασε το εμπόδιο της Ηλιούπολης με 84-61.
Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Απόλλωνας, ο οποίος εκμεταλλευόμενος την έδρα του κέρδισε 66-55 τον Εύνικο.
Ματς-θρίλερ έγινε στο κλειστό του Καματερού ανάμεσα σε Αγίους Αναργύρους και Μελίσσια, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα στον πόντο (61-60), φτάνοντας έτσι τις δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.
Μίλησαν οι έδρες στη 2η αγωνιστική αφού τη νίκη πήρε και ο Αργοναύτης Τριγλιάς με 80-76 επί της Ολυμπιάδας και ολοκλήρωσε το 7 στα 7 των γηπεδούχων ομάδων.

Tα αποτελέσματα:

Διαγόρας Δρυοπιδέων-Ηλιούπολη 84-61

Προμηθέας

-Τυφώνας 75-53
Άρης Πετρούπολης-Αναγέννηση Πετραλώνων 69-56
Αγ. Ανάργυροι-Μελίσσια 61-60
Αργοναύτης-Ολυμπιάδα Παπάγου 80-76 (65-65 κ.α.)
Ζωγράφου-Μαρκόπουλο 71-53
Απόλλωνας-Εύνικος 66-55

Τα φύλλα αγώνων:

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ    75    (37)

ΤΥΦΩΝΑΣ    53    (26)
Διαιτητές:

Καραβίτης, Λαζαρίδης
Προμηθέας ( Νικητόπουλος, Αβραμίδης): Παπαδάτος, Καραθανασόπουλος Θ. 13 (3), Καραθανασόπουλος Α, Σπετσιέρης, Παπαδρόσος 2, Τασιόπουλος 32 (6), Βουρδουμπάς 8, Καλφόπουλος 5 (1), Φρίμας 3 (1), Καρούζος 5 (1), Μαλούκος 5, Ανδρουλάκης 2.
Τυφώνας (Κτιστάκης): Χασαπόπουλος 4, Ροϊδης 7 (1), Γιάνναρης 3 (1), Γυφτοκώστας, Πισιτέλης 5 (1), Νικολαϊδης 11, Δήμας 13, Μάλαμης 4, Καρακώστας 5, Χανιώτης.

AΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ    69    (30)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ     56    (28)
Διαιτητές:

Μαλάνδρης, Μπούκας
Άρης Πετρούπολης (Καράμπελας): Bενιτουράκης 12 (2), Λιαπούρης 3 (1), Γεωργαλάς 16 (4), Χρονόπουλος 6, Βασιλείου 3, Παπαδολιάς 13, Τασούλας 4, Καραουλάνης, Δερβετζής, Λουκάκης, Φουντάς 12 (2).
Aναγέννηση Πετραλώνων (Δρουμπούκης): Καλαντζής, Μπροχίμε, Ρένεσης 7, Διονυσόπουλος 8 (2), Πανταζής 13, Λογοθέτης 5, Γιαννακόπουλος, Κουκάκης 10, Λύτρας 3 (1), Μαγκώνης, Αναστασόπουλος 10 (2).

ΖΩΓΡΑΦΟΥ    71    (36)

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ     53    (26)
Διαιτητές:

Τσαρούχα, Κάρδαρης
Ζωγράφου (Σταϊκόπουλος): Δημητρακούλης 10 (1), Κόγκας 2, Θεοδωράκος 6 (1), Παπαϊωάννου 7 (1), Νιώτης 3 (1), Παπαδόπουλος 2, Γκίνης 7, Κοτίνης 6 (1), Βιολέτης 16, Γκίκας 4, Αλεξόπουλος 6, Περγούλης 2.
Μαρκόπουλο (Αγιασοτέλης): Μαργαρώνης 2, Ζιάκας 8, Σπίγγος 7, Ξαρχάς 2, Σούρλας 3, Στεφάτος 8, Παπακωνσταντίνου 2, Τρικαλιώτης 21 (1), Κεσκινίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ    66    (39)

ΕΥΝΙΚΟΣ        55    (25)
Διαιτητές:

Ανδρικόπουλος, Διμπινούδης.
Απόλλωνας (Δεσποτάκης): Μανιάς 1, Παπαποστόλου, Παλαντζάς 3, Θύμιος 16, Αθανασάκης 10, Κουτσούμπας, Σκούταρης 13 (2), Μπίτσικας 22 (5), Κονταξής.
Εύνικος (Παπανικολάου): Δημόπουλος, Ζέρβας 2, Μακρής 4, Σωτηριάδης, Θαλασσινός 11, Αρτεμάκης 9, Δήμας 8, Αντωνίου 13 (1), Βεντούρης 7 (1).

ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ 61    (34)

ΜΕΛΙΣΣΙΑ    60    (27)
Διαιτητές:

Παυλόπουλος Αν, Πόντας
Άγιοι Ανάργυροι (Στρατικόπουλος): Ρομποτής Ηλ, Δουρουντούς, Βοϊδήλος 3 (1), Τσατσάνης 6 (2), Βοσκάκης, Στρατομήτρος, Ρομποτής Δ 8, Τάσσιος 18 (1), Σιαπατόρης, Μουράτος 2, Βαρσαμούλης Δ. 14, Βαρσαμούλης Φ. 10
Mελίσσια (Σουρμελής): Μαυροειδάκος 5 (1), Νίκολι 7 (1), Πέτρου 4, Παπαμιχαήλ, Τσελεμπής 6, Μακράκης, Κουφολάμπρος, Ρώσσης 13, Παπαβασιλείου, Γκατζούλης 7 (1), Σιλιτζίρης 7, Ζερβός 11.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ     84    (36)

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ    61    (40)
Διαιτητές:

Θεοδωρόπουλος, Πολυχρόνης
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Παύλος):  Ντόκος 2, Γεωργακίου, Κουμπούρας 21 (3), Μακρής 16 (1), Δελέγκος 5 (1), Πουλέρης 4, Μαυροειδάκος 16 (1), Χριστοφάκης 9, Καλαπανίδας 8, Παπαϊωάννου 3 (1), Μονέος.
Ηλιούπολη (Παναγιωτόπουλος): Σπανός 15 (1), Φέρτης, Ζευγώλης 2, Τσιάκος 11 (1), Παπαδάκης 6 (1), Ντάσης 7 (1), Βλούτης 6, Μαντάς 14.

Η Βαθμολογία (σε 2 αγώνες): Προμηθέας 2, Διαγόρας 2, Άγιοι Ανάργυροι 2, Απόλλων 3, Ζωγράφου 3, Εύνικος 3, Μαρκόπουλο 3, Μελίσσια 3, Ηλιούπολη 3, Αργοναύτης Τριγλίας 3, Άρης Πετρούπολης 3, Ολυμπιάδα Παπάγου 2, Αναγέννηση Πετραλώνων 2, Τυφώνας 2.

Επόμενη αγωνιστική (3η, 21/10):

Ηλιούπολη-Προμηθέας Τυφώνας-Άρης Πετρούπολης Αναγέννηση Πετρ/νων-Άγιοι Ανάργυροι Μελίσσια-Αργοναύτης Τριγλιάς Ολυμπιάδα Παπ.-Ζωγράφου Μαρκόπουλο-Εύνικος Απόλλων-Διαγόρας Δρυοπιδέων


Κώστας Ρίζος