Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Τρίτη, 6 Μαΐου 2014 | 11:36 π.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : ΕΣΚΑ , ΤΟΠΙΚΑ |

Τα Μελίσσια νίκησαν 59-57 τον Προμηθέα για την 26η αγωνιστική της Α’ Ανδρών. Πλέον ο Προμηθέας είναι σίγουρα τρίτος και θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα στα ημιτελικά των πλέι οφ.Μετά την ήττα του Προμηθέα στα Μελίσσια οριστικοποιήθηκε το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών των πλέι οφ. Ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Απόλλωνα και η σειρά θα αρχίσει από το 2-0. Σε παιχνίδι που έγινε στο Αιγάλεω, ο τυπικά φιλοξενούμενος Διαγόρας Δρυοπιδέων νίκησε 93-64 την Αναγέννηση Πετραλώνων. Στη συνέχεια έγιναν οι απονομές στην πρωταθλήτρια ομάδα της κατηγορίας και ακολούθησε η φιέστα ανόδου. Ο Ζωγράφου νίκησε 62-54 τον Απόλλωνα και προκρίθηκε στα πλέι οφ. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Άρη Πετρούπολης και η σειρά θα αρχίσει από το 1-1. Υποβιβάστηκε στη Β’ Ανδρών ο Τυφώνας μαζί με την Ολυμπιάδα Παπάγου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Τυφώνας-Ηλιούπολη 59-81Ζωγράφου-Απόλλωνας 62-54Αναγέννηση Πετραλώνων-Διαγόρας Δρυοπιδέων 64-93Μελίσσια-Προμηθέας 59-57Ολυμπιάδα Παπάγου-Άρης Πετρούπολης 56-81Μαρκόπουλο-Άγιοι Ανάργυροι 55-60

Εύνικος-Αργοναύτης Τριγλίας 80-70

Tα φύλλα αγώνα:

ΜΕΛΙΣΣΙΑ 59 (25)
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 57 (28)

Διαιτητές: Φραγκούλη, ΚαλογερόπουλοςΜελίσσια (Σουρμελής): Μαυροειδάκος 5 (1), Αποστόλου, Συλιτζήρης 12, Νίκολι 3 (1), Παπαδόπουλος 9, Ρώσσης 2, Ζερβός, Παπαμιχαήλ 7, Τσελεμπής 21 (1). Προμηθέας (Νικητόπουλος): Καραθανασόπουλος Θ. 3 (1), Καραθανασόπουλος Α 9 (1), Σπετσιέρης 4, Παπαδρόσος 5 (1), Τασιόπουλος 5 (1), Βουρδουμπάς 2, Φρίμας 6 (2), Καρούζος 8, Ανδρουλάκης 15 (1).

ΖΩΓΡΆΦΟΥ 62 (29)
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 54 (31)

Διαιτητές: Μαλανδρής, Καλαϊτζάκης.Ζωγράφου (Σταίκόπουλος): Δημητρακούλης 3, Κόγκας, θεοδωράκος 6(1), Παπαϊωάννου 4(1), Νιώτης, Γκίκας 7(1), Παπαδόπουλος, Κωτίδης 9(2), Διολέτης 15, Φουντούλης, Αλεξόπουλος 15, Περγούλης.Απόλλωνας (Δεσποτάκης): Μανιάς 4, Γκότσης 10(1), Σιώμος, Κουτσουβάς 1, Χεργκελεντζής 2, Παλλαντζάς 5(1), Αθανασάκης 17, Νασόπουλος, Σκούταρης 12(1), Μπίτσικας, Κονταξής.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 64 (27)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 93 (39)

Διαιτητές: Στρέμπας, ΓκότσηςΑναγέννηση Πετραλώνων (Λαρόζας): Πανταζής, Μαγκώνης 11 (2), Ρένεσης 9, Διονυσόπουλος 5 (1), Δούρος 2, Καλατζής 5 (1), Ευαγγέλου 4, Γιαννακόπουλος 7 (1), Κουκάκης 4, Λύτρας (1), Άμερσον , Αναστασόπουλος 11 (3). Διαγόρας Δρυοπιδέων (Παύλος): Ντόκος 9 (1), Μονέος 14 (2), Κουμπούρας 8, Μακρής 11, Δελέγκος 6, Πουλέρης 7, Μαυροειδάκος 10 (2), Χριστοφάκης 10, Καλαπανίδας 2, Περγαντής 5 (1), Καζάς, Γεωργούλης 9.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ 56 (32)
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 81 (31)

Διαιτητές: Κονταράτος, ΑθανασόπουλοςΟλυμπιάδα Παπάγου Σγουρίτσας, Μπεζεριάνος): Πανταζής 13 (2), Λαμπίρης 15 (1), Βλάβος 2, Βασάκης 10, Ματζούνης 7 (1), Κοτσελέτης 4, Ανδρουλάκης 2, Σπύρου 3 (1).

Άρης Πετρούπολης (Καράμπελας): Τασούλας 12, Βενιτουράκης 3 (1), Λιαπούρης 4, Γεωργαλάς 4, Χρονόπουλος 15 (2), Βασιλείου 9, Φουντάς 16 (2), Τράπαλης, Παπαδολιάς 12 (1). 

Η Βαθμολογία (ΤΕΛΙΚΗ)

1.Διαγόρας Δρυοπιδέων 48 (22-4)————————————-2.Άρης Πετρούπολης 46 (20-6)3.Προμηθέας 45 (19-7)4.Απόλλων 43 (17-9)5.Ζωγράφου 42 (16-10)————————————-6.Ηλιούπολη 42 (16-10)7.Μελίσσια 40 (14-12)8.Αναγέννηση Πετραλώνων 39 (13-13)9.Εύνικος 39 (13-13)10.Άγιοι Ανάργυροι 39 (13-13)11.Μαρκόπουλο 34 (8-18)12.Αργοναύτης Τριγλίας 32 (6-20)————————————-13.Τυφώνας 31 (5-21)

14.Ολυμπιάδα Παπάγου 26 (0-26)