Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Προμηθέας στο Χαλάνδρι καθώς επικράτησε στο εναρκτήριο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑ των Μελισσίων με 80-67. Συνεχίζει τον καλπασμό ο Σπόρτινγκ, που ξεπέρασε και το εμπόδιο του ΔΑΣΑΛ με 75-59. Μεγάλο διπλό πήρε ο Άρης απέναντι στον Ζωγράφου με 49-56 και σκαρφάλωσε κι άλλο στη βαθμολογία. Ο Αργοναύτης κέρδισε 74-87 τον Πανελλήνιο, με τους γηπεδούχους να μην έχουν ακόμα νίκη στο Πρωτάθλημα. Πήρε το ροζ φύλλο αγώνα το Μαρκόπουλο απέναντι στην Κηφισιά με 58-46. Οι Αγ. Ανάργυροι υπέταξαν την Πεύκη με 70-63, παίρνοντας τεράστια νίκη και αγωνιστικά και ψυχολογικά. Τέλος, η Ηλιούπολη νίκησε εκτός έδρας τον Τυφώνα με 68-78. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τσίρος (Αργοναύτης) πέτυχε 46(!) πόντους με 5 εύστοχα τρίποντα.

Τα αποτελέσματα:

Προμηθέας

-Μελίσσια 80-67
Τυφώνας-Ηλιούπολη 68-78
Πανελλήνιος-Αργοναύτης 74-87
Ζωγράφου-Αρης Πετρούπολης 49-56
Σπόρτιγκ-ΔΑΣΑΛ 75-59
Μαρκόπουλο-Κηφισιά 58-46
Άγιοι Ανάργυροι-Πεύκη 70-63

Τα φύλλα αγώνα:

Προμηθέας 80 (36)

Μελίσσια 67 (26)
Διαιτητές:

Ψαριανός-Καρδάρης
Προμηθέας (Νικητοπουλος-Αβραμίδης): Πολύδωρος, Θ. Καραθανασόπουλος 12(3), Αλ. Καραθανασόπουλος 14(1), Σπετσιέρης 3(1), Καρούζος, Βουρδουμπας 5, Καλφόπουλος 8, Παπαλουκάς 6, Κορρές 15(1), Ανδρουλάκης 15(1), Κοκλώνης 2.
Μελίσσια (Σουρμελής): Ζερβός 3, Νίκολλι 2, Καρατζάς, Τσομώκος 2, Νάνης 2, Παπαδόπουλος, Πέτρου 12(2), Πανάγος 3(1), Πανταζής 8, Γκαντζούλης, Μανώλας 13(3), Ασημένιος 22.

Σπόρτιγκ 75 (38)

ΔΑΣΑΛ 69 (35)
Διαιτητές:

Ντάβαρης-Αργυρούδης
Σπόρτιγκ (Καρατζάς): Παπάνογλου 6, Τσακίρης 20 (2), Βεκρής, Μητσόπουλος, Κλήμης 7 (1), Τσεκούρας, Ενεζλης 21 (1), Γκίκας 3 (1), Καδηγιαννόπουλος, Μυστίλογλου 18.
ΔΑΣΑΛ (Παπανικολάου): Ζέρβας 2, Γραμματίκας 14 (1), Καραγρηγορίου 6, Σαρακατσίδης 9 (1), Βεντούρης 3 (1), Βιολέτης 20, Αρτεμάκης 10, Δράκος, Δήμας 5.

Πανελλήνιος 74 (32)

Αργοναύτης 87 (34)
Διαιτητές:

Φραγκούλη-Παπαδόπουλος
Πανελλήνιος (Ανυφαντάκης): Σιγάλας 4, Πετρόλιας 14 (3), Πόκας 35 (3), Γκιζέλης 6, Παναγιώτου 2, Κατιανός 2, Φωτίου 11 (3).
Αργοναύτης (Γιωτάκης): Αργυρόπουλος 2, Λιοσσάτος 2, Ροδάκης 17 (2), Παπαβασιλείου 1, Σπίγκος 7, Γουδέλης 2, Δαγκλής 5, Κατσόγιαννος 5, Τσίρος 46 (5).

Άγιοι Ανάργυροι 70 (38)

Πεύκη 63 (38)
Διαιτητές:

Αποστολίδης-Καλαϊτζάκης
Άγιοι Ανάργυροι (Κοκκινοβασίλης, Μηλιωρίτσας): Κουγιανός 3 (1), Γκινούτσης 9 (1), Θάνος, Δουρουντούς, Φίλιος 8 (2), Στρατομήτρος 13 (2), Ρομποτής 5, Φωτής 7 (1), Παναγάτος, Μουράτος 6, Κρητικός 6, Σμάγκιν 13 (1).
Πεύκη (Κοντομηνάς): Ψυχογιοπουλος, Τσιγωνάκης, Κυριαζόπουλος, Τσώλης, Χαντζής 10 (2), Τασσιόπουλος 14 (1), Πιτσίνος 2, Πατωνίδης, Δήμας 3, Ρώσσης 10 (3), Μπαρμπαρής 10, Τσελεμπής 10 (1).

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ-ΚΗΦΙΣΙΑ 58-46 (31-24)

Διαιτητές:

Τσάτσης,Γκότσης
ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ (Χασιώτης): Γιαννάκης 13, Καλλινίδης Θ., Πλαγιαννάκος 4, Σούρλας 6, Στεφάτος 13, Παπαγιαννάκος 12, Παπακωνσταντίνου 6 (2), Αμπλιανίτης 4, Καλλινίδης Α.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Μπιλαλης): Γανέλης, Παπαδόπουλος 5 (1), Γεωργόπουλος Α. 2, Κυριακάκης 8, Δάκας, Γκίνης 10 (2), Μακρίδης 4, Γεωργόπουλος Χ., Σταφυλάς 6 (1), Κόλλιας 6, Παναγιώτου 4.

Βαθμολογία (Σε 10 αγώνες):

1. ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ  19 (9-1) …………………………………………. 2. ΓΣ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 18 (8-2) 3. ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ  16 (6-4) 4. ΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ  16 (6-4) 5. ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ  16 (6-4) …………………………………………. 6. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΣ  16 (6-4) 7. ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ  16 (6-4) 8. ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ  15 (5-5) 9. ΓE ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ   14 (4-6) 10. ΤΥΦΩΝ ΑΣ   14 (4-6) 11. ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ   14 (4-6) 12. ΑΟ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ  13 (3-7) …………………………………………. 13. ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ  12 (2-8) 14. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ  10 (0-10)

Η επόμενη αγωνιστική (11η, 17/12)

Αργοναύτης Τριγλίας-Σπόρτιγκ Ανω Λιόσια-Μαρκόπουλο ΓΣ Κηφισιάς-Τυφώνας Μελίσσια-Πανελλήνιος Πεύκη-Προμηθέας Αρης Πετρούπολης-Αγ. Ανάργυροι

Ηλιούπολη-Ζωγράφου