Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Πήρε το θρίλερ ο Άρης

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Άρης ο οποίος επικράτησε έπειτα από ένα πολύ κακό παιχνίδι του Ίκαρου στο Αλεξάνδρειο με 46-45, αν και οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να “κλέψουν” το παιχνίδι με ηγετική μορφή την τραυματισμένη στο γόνατο Καλογήρου, αλλά είδαν την Σαμολαδά να αστοχεί στο τελευταίο σουτ.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο (11-10) όπου ο Ίκαρος βρήκε αρκετές λύσεις στο σκοράρισμα με την Γιαννακοπούλου, ο Άρης επέβαλλε τον ρυθμό του και με κορυφαία την Μπεγκένισιτς και με σερί 11-0 προηγήθηκε με 22-10 στο 16′ κρατώντας το συγκρότημα του Λειβάδη για έξι λεπτά χωρίς σκορ. Οι φιλοξενούμενες με την είσοδο και της τραυματία Καλογήρου προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά και μείωσαν σε 25-18 στο ημίχρονο

Στο 3ο δεκάλεπτο το σκορ έμεινε και πάλι αρκετά χαμηλά με τον Άρη να έχει έντονο επιθετικό πρόβλημα και να σκοράρει μόλις επτά πόντους. Η Γιαννακοπούλου συνέχισε την καλή παρουσία της ενώ η Έρβινγκ αφυπνίστηκε και έδωσε κάποιες λύσεις με αποτέλεσμα ο Ίκαρος να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενος (32-33).

Και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά και με την Χατζάκου έτρεξε νέο σερί 8-0 και προηγήθηκε με 42-35 στο 34′ και 45-39 στο 38′. Ο Ίκαρος όμως με την εμπειρία του δεν παράτησε το παιχνίδι. Με μορφή την συγκλονιστική Καλογήρου που έπαιζε με μπαταρισμένο γόνατο μείωσε σε 46-45 με τρίποντο της αρχηγού και είχε την ευκαιρία στην τελευταία κατοχή να πάρει τη νίκη με επίθεση 9 δευτερολέπτων ύστερα από άστοχο τρίποντο της Χατζάκου. Όμως, η Βούλα Σαμολαδά που πήρε την ευθύνη για το σουτ αστόχησε και οι Κίτρινες πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη που μπορεί να αποδειχτεί πολύτιμη στη συνέχεια.

ΑΡΗΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛ. 46-45

Δεκάλεπτα:

11-10, 25-18, 32-33, 46-45
Διαιτητές: Πιτσίλκας Μ.-Αγορογιάννης
ΑΡΗΣ (Κυριαζής – Μηλιάτης): Μπαλλά, Χατζάκου 10 (2), Μπουσνάκη 10, Κατωπόδη 9 (11 ριμπ.), Τσίτσου, Τράντα, Μούλη 8 (9 ριμπ.), Μπεγκένισιτς 9 (7 ριμπ.).
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Λειβάδης): Τζεγιαννάκη 4, Καλογήρου 9 (1), Σταμάτη, Αθανασιάδου, Λουκάτου 4, Ρουμπελάκη, Σαμολαδά 6 (1), Οικονομάκη 3, Γιαννακοπούλου 8, Πασχοπούλου, Ερβινγκ 11 (14 ριμπ.).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 άγωνες)

Ελληνικό 10 (5-0)Παναθηναϊκός 10 (5-0)Αθηναϊκός 10 (5-0)ΠΑΟΚ 8 (3-2)——————–Τερψιθέα Γλ. 8 (3-2)Άρης Θ. 8 (3-2)Αστέρας Εξ. 7 (2-3)Κρόνος Αγ. Δημ. 7 (2-3)Ολυμπιακός Β. 6 (1-4)Ίκαρος Καλ. 6 (1-4)——————–ΔΑΣΑΛ 5 (0-5)Πανιώνιος 5 (0-5)