Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Τα αποτελέσματα του Βορρά (4η αγωνιστική)

7:32 μ.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : Β’ΕΘΝΙΚΗ |

Ντέρμπι με τα όλα του αποδείχθηκε το ΧΑΝΘ-Αίας Ευόσμου με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 63-62 μετά από δύο παρατάσεις, υποχρεώνοντας ταυτόχρονα τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους ήττα στη σεζόν.
Επιστροφή στις νίκες για τους Μαχητές Δόξα Πευκ. που επιβλήθηκαν της Ευρώπης με 76-69.
Το μοναδικό “διπλό” της αγωνιστικής έκανε η Λιβαδειά που επικράτησε στον Βόλο της Νίκης με 72-82.
Τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα για την Δόξα Λευκάδας που κέρδισε άνετα τον Ηρακλή Κοζάνης με 75-60.

Τα αποτελέσματα:

Δόξας Λευκάδας-Ηρακλής Κοζ. 75-60

Μαχητές Δόξα Πευκ.

-Ευρώπη Πευκ. 76-69
Πιερικός Αρχέλαος-Ελευθερούπολη 97-78
Άργος Ορ.-Στρατώνι 87-73
Αιγάλεω-Αργοναύτης 72-71
ΧΑΝΘ-Αίας Ευόσμου 63-62 (52-52 κ.α., 58-58 α’ παρ.)
Νίκη Βόλου-Λιβαδειά 72-82

Τα φύλλα αγώνων:

Δόξας Λευκάδας-Ηρακλής Κοζάνης 75-60

Διαιτητές:

Πιτσίλκας Β.-Ζαχαρης.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 35-33, 57-47, 75-60.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 17 (1), Αργυρός 5 (1), Μαρίνος 5, Μουρατίδης 2, Κατωπόδης, Καραδολάμης 18 (3), Σεργιένκο, Σκλάβος 16, Μπέσκας, Πασσαλίδης 12.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Γκιλίνης): Τσακμάκης 2, Ντισλής 15 (2), Μιχαηλίδης 25 (2), Μαλτέζος, Μούκας, Ντόβας 3 (1), Σιώμος 8, Τσιακλάγκανος, Παράσχος, Κυρίτσης, Γιαννουζάκος 7 (1).

Μαχητές Δόξας Πεύκων-Πευκοχώρι 73-69

Διαιτητές:

Γερακίνης-Πιτσίλκας Μ..
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 36-34, 54-56, 73-69.
ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Σαββίδης 1, Πεταλωτής 13 (1), Ελευθεριάδης 17 (2), Καλούτσικος, Μυλωνίδης 6, Γερομιχαλός Π. 24, Αναστασίου, Δαβάνης 2, Λευκαδίτης 8, Ταρπάγκος 2.
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Πλατής): Παναγιωτόπουλος 15 (3), Μουρίκης 1, Γεωργάκης 5, Ονάσογλου 3 (1), Δεληγιάννης 9, Βασιλειάδης 4, Τριφτανίδης 6, Γκαμούρας 4, Γεωργίτσης 22 (4).

Πιερικός Αρχέλαος-Ελευθερούπολη 97-78

Διαιτητές:

Συμεωνίδης-Τζιβελεκίδου.
Τα δεκάλεπτα: 29-19, 50-40, 70-60, 97-78.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Αμπαράς 11 (3), Κοντσές, Γκοντόπουλος 25 (5), Τσαλμπούρης 5 (1), Σακελλαρίου 4, Πέτκος, Τσαϊτουρίδης 5 (1), Σκαμπαρδώνης, Ασημάκης 20 (2), Γεωργούλας 25 (4), Παπαδόπουλος 2, Οικονόμου.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Καγιάογλου): Μουλλάκης 17 (3), Αδαμόπουλος 10, Γαρμπής 4, Υφαντόπουλος 4, Λαφτσής 6 (2), Μοσκαχλαϊδης, Σκαρλάτος 9 (1), Κουμλέλης 17, Δανίκας, Εξουζίδης 4, Γεωργιάδης, Βοϊβατόπουλος 7.

Άργος Ορεστικό-Στρατώνι 87-73

Διαιτητές:

Τζίμα-Μοσχοτόγλου.
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 45-33, 59-55, 87-73.
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Δημητριάδης): Πανταζής 10 (1), Χατζόπουλος 2, Ζυγούρας 17 (2), Μιχαηλίδης 11 (2), Μαγρίζος 11 (1), Τράντας 11 (1), Κόττας 15 (1), Μποζιάρης, Σκορδάρης, Τζαγκαρούλης 6, Χατζηκυριακίδης 4.
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου): Τσαλκιτζής, Ματενίδης 7 (1), Ψευτογκάς, Κουντουρατζόγλου 8, Μόσχου 11 (1), Κιγμέτογλου 12, Νουκάρης 16 (4), Νταράκης, Δασκαλόπουλος 19.

ΧΑΝΘ – Αίας Ευόσμου 63-62 (58-58 κ.α., 52-52 α’ παρ.) 

Διαιτητές: 

Σιμιτόπουλος – Λόρτος
Τα δεκάλεπτα: 15-9, 35-23, 43-39, 52-52, 58-58, 63-62 
ΧΑΝΘ (Γκαϊταζής): Αμπατζάς 2, Γκατζιάς 4, Ματενίδης 15, Ζιάκας 4, Σαχπατζίδης 12, Σουρβατζής 13 (1), Νεοφύτου 2, Θεοδωράκος 11
Αίας (Χατζούλης): Αμούτζιας, Γαρδάνης, Δεμερτζής 14 (2), Γυμνόπουλος 4 (1), Καντάρκος, Μαυρίδης 20, Τασιούδης, Νησιώτης 12, Ντάλης, Σταύρου 12

Αιγάλεω-Αργοναύτης 72-71

Διαιτητές:

Μάλαμας-Γιαννακουδάκης.
Τα δεκάλεπτα: 15-26, 30-42, 53-58, 72-71.
Αιγάλεω (Ρουμελιώτης-Χρυσαλάς): Μιλεντίγεβιτς, Κορρές, Καράβολας 13 (1), Πέρβι 10, Αθανασόπουλος 16, Τόλιας 6 (2), Σπίγκος 10 (1), Μέλνικς 12, Λαμπρόπουλος 3, Αθανασιάδης, Καστανιώτης 2.
Αργοναύτης (Αλμπάνης): Καλπαξίδης 10, Γερομιχαλός Δ. 6 (1), Γαλανίδης 14 (2), Αναστασάκης, Ψάλτου Μάρ. 9 (2), Δάλπας 7, Ζώτος 7, Κάσουρας, Ψάλτου Μίλ. 18.

Νίκη Βόλου-Λιβαδειά 72-82

Διαιτητές:

Λαζαρίδης-Ευφραιμίδης.
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 40-41, 55-61, 72-82.
Νίκη Βόλου (Μαυρομιχάλης): Καζεπίδης, Ξύδης 3 (1), Γεωργίου 6 (2), Τζίνης, Στάμος 3, Μπόγδανος 24 (3), Καρπέτης, Τσώλης 13, Φωσσές 6, Τάσσος 3, Μανδαλάκης 15 (2), Τοκατλίδης.
Λιβαδεία (Ζώντος): Βέλλιος 5 (1), Χοτζαλάρι 2, Τερματζίδης 15 (5), Μαράντος 2, Ράλλης 3, Δημητρίου 10, Σοφογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 13, Καρνάβας 14, Δημητριάδης 17.

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Αίας Ευόσμου 7, Λιβαδειά 7, ΧΑΝΘ 7, Δόξα Λευκάδας 7, Μαχητές Δόξας Πεύκων 7, Στρατώνι 6, Νίκη Βόλου 6, Αιγάλεω 6, Πιερικός Αρχέλαος 6, Άργος Ορεστικό 6, Πευκοχώρι 5, Αργοναύτης 5, Ελευθερούπολη 5, Ηρακλής Κοζάνης 4.

Η επόμενη αγωνιστική (5η, 10/11)

Ηρακλής Κοζάνης-Μαχητές Δόξας Πεύκων Πευκοχώρι-Πιερικός Αρχέλαος Ελευθερούπολη-Αργος Ορεστικό Στρατώνι-Αιγάλεω Αργοναύτης Καλ.-ΧΑΝΘ Αίας Ευόσμου-Νίκη Βόλου Λιβαδειά-Δόξα Λευκάδας

Κώστας Ρίζος