Γραμμή… δολοφονίας κι όχι “φιλανθρωπίας”

3:17 π.μ. | = 0 | .Μιχάλης Σταμουλάκης |

Μιχάλης Σταμουλάκης

Οι Αμερικανοί ονομάζουν τις ελεύθερες βολές γραμμή της φιλανθρωπίας λόγω της ευκολίας πόντων που μπορεί να δώσει στις ομάδες. Ποιος να μας το λέγε πριν από 3-4 μήνες ότι ο Παναθηναϊκός θα φτάσει στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα και απέναντι στην Μπαρτσελόνα την καλύτερη ομάδα με βάση τους αριθμούς και την συνέπεια της στην διοργάνωση θα χάσει στην παράταση από την αστοχία του στις βολές , τον Σάδα και από τα απίστευτα σφυρίγματα των διαιτητών. Ειδικά η τελευταία φάση του Γκιστ είναι ο ορισμός του αντιαθλητικού φάουλ. Αλλά για την διαιτησία λίγο πολύ τα ξέρεις. Έτσι σε παίζουνε από την αρχή της διοργάνωσης. Ο Παναθηναϊκός έκανε κατάθεση ψυχής στο Παλάου Μπλαουγκράνα και έχασε μέσα από τα χέρια την ευκαιρία να κάνει τους εφιάλτες των Καταλανών να ξυπνήσουν. Ήταν πολύ σωστά στημένος με ακρογωνιαίο λίθο την άμυνα του η οποία προδόθηκε μόνο στην παράταση από την ασυνεννοησία στα κοψίματα του Σάδα. Οι Ούκιτς, Διαμαντίδης ήταν εκπληκτικοί ειδικά ο Κροάτης πιο ώριμος από ποτέ ενώ οι Λάσμε, Τσαρτσαρής και Γκίστ έκαναν εκπληκτικό παιχνίδι. Ειδικά ο τελευταίος απλά επιβεβαίωσε πανηγυρικά ότι η ανταλλαγή με τον Πάνκο ήταν ότι καλύτερο έκανε ο Παναθηναϊκός μεσούσης της σεζόν. Θετικοί ειδικά στην άμυνα οι Ματσιούλις και Μπράμος ενώ ο Σόφο όσο αγωνίστηκε είχε καλές και κακές στιγμές.Αν υπάρχει ένα κρίσιμο σημείο κατά τη γνώμη μου που χάθηκε ο αγώνας αυτός ήταν όταν ο Παναθηναϊκός έβγαλε 6 εκπληκτικές άμυνες στο 60-60 αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει στην επίθεση λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Καθώς και τα καλάθια του Σάδα πάνω που πήρε το προβάδισμα δυο φορές στην παράταση.Ελπίζω αυτή η ήττα να πεισμώσει και όχι να καταρρεύσει τους παίκτες του Παναθηναϊκού. Τα υπόλοιπα θα τα δούμε την Πέμπτη.

Υ.Γ. Όταν από το 2007 έχεις κερδίσει σαν Ελλάδα 4 Ευρωπαϊκά από τα 6 λίγο παραπάνω σεβασμό δικαιωματικά τον αξίζεις.