Γ’ ΕΘΝΙΚΗ (1ος Βορρά): Τα αποτελέσματα

Ο Ηρακλής Κοζάνης ήταν ο μεγάλος νικητής της 13ης αγωνιστικής, αφού κέρδισε 78-76 τους Διόσκουρους στο μεγάλο ντέρμπι της βραδιάς και σε συνδυασμό με την ήττα του Αργοναύτη με 66-72 από το Άργος Ορεστικό, φιγουράρει πλέον μόνος πρώτος στον 1ο Όμιλο του Βορρά. Καθάρισε εύκολα το παιχνίδι απέναντι στα Ιωάννινα ο Φοίνικας Λάρισας με σκορ 71-47. Η Αριδαία κέρδισε τον ΒΑΟ 62-65 και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή. Αναμενόμενη και εύκολη η επικράτηση του Αστέρα Λάρισας επί του Αετού Κιλκίς με 51-70. Τέλος, οι Τιτάνες κέρδισαν τον Πρωτέα 79-72 και πλέον στοχεύουν στα υψηλότερα σκαλοπάτια του βαθμολογικού πίνακα.

Τα αποτελέσματα:

Φοίνικας Λάρισας-Ιωάννινα 71-47

Αργοναύτης-Άργος Ορεστικό 66-72
Ηρακλής Κοζάνης-Διόσκουροι Κοζάνης 78-76
ΒΑΟ-Αριδαία 62-65
Αετός Κιλκίς-Αστέρας Λάρισας 51-70
Τιτάνες Παλάμα-Πρωτέας Γρεβενών 79-72

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ-AΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 66-72

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 38-31, 51-53, 66-72

Διαιτητές:

Τσουμαχίδης – Ζαχαρής
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Καραμουσαλίδης):Παπαδόπουλος Αβρ. 10 (2), Καλπαξίδης 12, Πετρίδης 4, Κωνσταντινίδης, Ζώτος 13 (1), Κυρατζής-, Βογιατζής 3 (1), Τροφίδης, Βορνίτης 2, Κόκουρας 2. Παναγιωτίδης 20 (2) Παρασκευόπουλος.
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Δημητριάδης): Ζυγούρας 5(1), Πανταζής 14 (1) , Πουλιώνης, Μιχαηλίδης 10 (1), Χριστόπουλος, Κόττας 18 (1), Βογιατζής 5, Παντελίδης, Τζαγκαρούλης, Ψάλτου 20.

ΒΑΟ-ΑΡΙΔΑΙΑ 62-65

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 29-33, 46-42, 62-65

Διαιτητές: Παραλής-Μελανίδης
ΒΑΟ (Κοκκινόπουλος): Αποστόλου 20 (2), Καλογεράτος 2, Κουλαξής 8, Τσάρος 2, Μακρής, Χολέβας 15, Ματζούνης 3 (1), Σαρρής 12.
ΑΡΙΔΑΙΑ (Βάτσης): Αβραμίδης 3 (1), Σαρακινλής 8 (1), Χαραλαμπίδης 4, Μπεγλόπουλος 7 (1), Παπαβραάμ, Αθανασιάδης 3, Βάσιος 7, Πίπας 21 (1), Υφαντίδης 12 (1), Δοδόπουλος.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 79-72

Τα δεκάλεπτα: 33-17, 52-34, 64-48, 79-72
Διαιτητές: Ζαγορίδης-Φουτζήλας
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Χατζάρας): Βαϊδάκης 4, Τσέλιος 17 (3), Γιωτόπουλος 12 (2),  Αναγνωστόπουλος 7 (1), Αντωνίου 8(2), Φούντας, Παπαγιάννης, Μακρής 3 (1), Παπακώστας 22, Γκαντιάς 6.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μουρουζίδης): Ρούζιος 5, Γράβας 18 (2), Κλωνάρας 14 (1), Ρίγγος 12 (2), Κολοβός 7 (1), Μουράτογλου 16 (1), Μπόζιαρης, Τζήμας.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ-ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 78-76

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-46, 54-62,78-76.

Διαιτητές: Συμεωνίδης-Τζίμα
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τζιλίνης):Τολιόπουλος 6 (1), Ντισλής 32 (2), Μιχαηλίδης 14(1), Μαυρίδης 15, Ζήλας 1, Χατζηκυριακίδης 4, Σαμουρέλης 6.
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ (Χωλόπουλος): Kατσέλας 11(1), Σισμάνης 3 (1), Βλάχος 12 (1), Μπαταούλας 18 (2), Τράντας 7  (1), Κοτζαγιάννης 15, Καραγιαννίδης 2, Μακρής 8, Καρανώτας.

ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 51-70

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 25-32, 44-54, 51-70

Διαιτητές: Δαμίγος-Τζιοπάνος
ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Παπαδόπουλος):Τσάτσης 11(1), Κωνσταντινέλης 9 (1), Παπαδόπουλος, Τόμας 7 (2), Παπανικολάου Π. 6, Ασβεστόπουλος, Παπανικολάου Δ., Πατσούρης 7 (2), Ξανθόπουλος 11 (3), Βαφείδης.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μπουλιάκης): Μπάρμπας, Τσιαβές 6, Μηλιώνης 36 (9), Χαιρετίδης, Γούλας 3, Μίχος 8, Καραμουσκέτας, Τριανταφύλλου 6, Πασχάλης 3 (1), Λάππας 6, Γαλάνης 2.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ 71-47

Τα δεκάλεπτα: 15-8, 35-24, 57-35, 71-47

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Τσοκόλης
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιασάρης): Βλαχούλης 9 (1), Αθανασόπουλος 15, Μανώλας, Λιάκος 12 (2), Γόργολης, Γκαγκανάσιος 10, Αποστολάκης 6, Σαριμπαλίδης 7 (1), Λούβαρης, Τσούμας, Βεζυργιάννης, Τσιαμπαλής 12 (1).
ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Τσουκανέλης): Πανταζής 7 (1), Μαυραγιάννης 4 (1), Αντωνίου 2, Κατσαπρακάκης, Μάντζιος 12, Μάκης 2, Μπαρμπαρούσης, Παπαγγέλης, Φίλιος 12, Αυγερινός 8 (1).
Η βαθμολογία (σε 13 αγώνες): Ηρακλής Κοζάνης 24, Αργοναύτης 23, Διόσκουροι 23, Φοίνιξ Λάρισας 23, Πρωτέας Γρεβενών 21, Τιτάνες Παλάμα 21, Άργος Ορεστικό 21, ΑΓΣ Ιωαννίνων 17,  Αστέρας Λάρισας 17, ΒΑΟ 16, Αριδαία 16, Αετός Κιλκίς 13.

Επόμενη αγωνιστική (14η, 3/02): Αργος Ορεστικό-Φοίνικας Λάρισας, Διόσκουροι Κοζάνης-Αργοναύτης, Αριδαία-Ηρακλής Κοζάνης, Αστέρας Λάρισας-ΒΑΟ, Τιτάνες Παλάμα-Αετός Κιλκίς, Ιωαννίνων-Πρωτέας Γρεβενών.