Γ’ ΕΘΝΙΚΗ (1ος όμιλος Βορρά): Τα αποτελέσματα

Με νίκες προχώρησαν οι πρωτοπόροι Ηρακλής και Αργοναύτης, καθώς ο πρώτος νίκησε 71-59 τον Φοίνικα, ενώ, ο δεύτερος τον Πρωτέα με 79-72. Στο κατόπι τους συνέχισαν να βρίσκεται και αυτή την αγωνιστική οι Διόσκουροι που κέρδισαν 70-79 τους Τιτάνες. Κερδισμένη της αγωνιστικής ήταν η ομάδα των Ιωαννίνων, που νίκησε τον ΒΑΟ εκτός έδρας 66-80 και τον προσπέρασε στη βαθμολογία. Ωραίο ματς παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο Αλκαζάρ, εκεί όπου ο Αστέρας νίκησε 91-72 την Αριδαία. Τέλος, με μια πειστική εμφάνιση το Άργος Ορεστικό πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 43-68 στο Κιλκίς εναντίον του Αετού.

Τα αποτελέσματα:

Ηρακλής Κοζάνης – Φοίνικας Λάρισας 71-59

Αργοναύτης

-Πρωτέας Γρεβενών 79-72
ΒΑΟ-ΑΓΣ Ιωαννίνων 66-80
Αετός Κιλκίς – Αργος Ορεστικό 43-68
Τιτάνες Παλαμά –Διόσκουροι Κοζάνης 70-79
Αστέρας Λάρισας-Αριδαία 91-72

Τα φύλλα αγώνων:

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ  71- 59

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 44-29, 58-39, 71-59
Διαιτητές:

Κοϊμτζόγλου, Τσόκολης
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τζιλίνης): Τράγιας, Τολιόπουλος 7 (1),Ντισλής 31 (3), Μιχαηλίδης 15 (1), Δούμας, Μαυρίδης 6, Ερόλης, Τσακμάκης, Τσέπουρας, Χατζηκυριακίδης 9, Σαμουρέλης 3.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιασάρης): Βλαχούλης 5 (1), Αθανασόπουλος 6 (1), Λιάκος 5 (1), Γόργολης 2, Γκαγκανάσιος 11, Αποστολάκης 7, Σαριμπαλίδης 9, Τσούμας, Τσιαμπαλής 14 (1).

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ –ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 79-72

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 35-36, 59-59, 79-72
Διαιτητές:

Παπαδόπουλος Θ.-Ταρενίδης Κ.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Καραμουσαλίδης): Καλπαξίδης 6 , Κωνσταντινίδης 2, Παπαδόπουλος Α. 20 (3), Βογιατζής 14 (2), Κυρατζής, Βορνίτης 1, Κόκουρας 20, Πετρίδης 9, Παρασκευόπουλος 2, Ζώτος 5 (1), Παπανικολάου Δ.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μουρουζίδης): Τσιόγκας, Ρούζιος 6, Γράβας 9 (2), Κλωνάρας 27 (2), Κολοβός 1, Μουράτογλου 23 (2), Παυλάτος, Καλαμπούκας, Μπόζιαρης 3 (1), Τζήμας 2, Σούρβας.

ΒΑΟ – ΙΩΑΝΝΙΝΑ 66-80

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 26-43, 48-61, 66-80
Διαιτητές:

Παραλής-Εκιζόγλου
ΒΑΟ (Κοκκινόπουλος): Αποστόλου 2, Καλογεράτος , Κουλαξής 6 (2), Ματζούνης 14, Μακρής 4, Χολέβας 16, Στεψιανός 1, Σαρρής 23, Τσάρος.
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης): Αυγερινός 18 (3), Πρέτζας 20 (2), Κοντός 17 (3), Φιλιός 3, Κατσαπρακάκης, Μάρτζος 10 , Μάκης 6, Παπαγγέλης 6.

ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ- ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 43-68

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 24-36, 35-55, 43-68
Διαιτητές:

Αγορογιάννης-Παπαδημητρίου
ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Παπαδόπουλος): Κωνσταντινέλης 1, Παπαδόπουλος Σ. 7 (1), Τόμας 2, Παπανικολάου Π.5 (1), Ξανθόπουλος 6, Πατσούρης 10 (1), Λιάπης 9 (1), Παπανικολάου Δ 3(1), Τσιρίδης, Σιδηρόπουλος.
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Δημητριάδης): Ζυγούρας 9 (3), Ψάλτου 13, Τζαγκαρούλης 2, Παντελίδης, Κόττας 15 (1), Βογιατζής 5, Σταϊος 3 (1), Μιχαηλίδης 20 (4), Πανταζής , Πουλιώνης 3 (1), Κοντόπουλος, Μπασδάνης .

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ- ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 70- 79

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 33-39, 53-59, 70-79
Διαιτητές:

Σιταρίδης- Πετανίδου
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛ. (Χατζιάρας): Τσιάπουλας, Βαϊδάκης 11, Τσέλιος 10 (1), Γιωτόπουλος 2, Αναγνωστόπουλος 7 (1), Αντωνίου 5 (1), Καρπούζας, Μακρής 13 (3), Παπαγιάννης 5, Παπακώστας 13, Γκαντιάς 4.
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ (Χωλόπουλος): Κατσέλας 3, Σισμάνης 2,Βλάχος 16, Μπαταούλας 18 (1), Κοτζαγιάννης 12, Καραγιαννίδης, Μακρής 18 (4),Καρανώτας 10.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ –ΑΡΙΔΑΙΑ 91-72
ΔΕΚΑΛΠΕΤΑ: 27-19, 50-33, 70-50, 91-72
Διαιτητές: Γαζέτας-Γκέκας
ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μπουλιάκης): Μπάρμπας, Τσιαβές 4, Μηλιώνης 20 (5) Κυριακόπουλος 7 (1), Χαιρετίδης 2, Γούλας 25 (3), Μίχος 12, Καραμουσκέτας 2, Πασχάλης 3 (1), Λάππας 12 (1), Γαλάνης 4, Πάντος.
ΑΡΙΔΑΙΑ (Βάτσης): Μπεγλόπουλος 11(1), Παπαβραάμ 7 (1), Αβραμίδης 5, Καραμανλής , Βάσιος 19, Ταρασίδης 1, Τοπαλίδης 1, Αθανασιάδης 10, Καλίτσιος, Υφαντίδης, Πίπας 18 (1).

Η βαθμολογία (σε 10 αγώνες): Ηρακλής Κοζάνης 19, Αργοναύτης 19, Διόσκουροι 18, Φοίνιξ Λάρισας 17, Πρωτέας Γρεβενών 16, Τιτάνες Παλαμά 15, Άργος Ορεστικό 15, ΑΓΣ Ιωαννίνων 14, ΒΑΟ 13,  Αστέρας Λάρισας 12, Αριδαία 11, Αετός Κιλκίς 10.

Επόμενη αγωνιστική (11η, 13/01): Φοίνικας Λάρισας – Αργοναύτης, Πρωτέας Γρεβενών – Αστέρας Λάρισας, Ιωάννινα – Ηρακλής Κοζάνης, Αργος Ορεστικό – ΒΑΟ, Διόσκουροι Κοζάνης – Αετός Κιλκίς, Αριδαία -Τιτάνες Παλαμά

Κώστας Ρίζος