Γ’ ΕΘΝΙΚΗ (1ος όμιλος Βορρά): Τα αποτελέσματα

Δεν ήταν αρκετοί οι 33 πόντοι που πέτυχε ο Ματζούνης, για τον ΒΑΟ που ηττήθηκε από τον Φοίνικα με 67-65, με τους φιλοξενούμενους, ωστόσο, να έχουν σοβαρά παράπονα απ’την διαιτησία. Δύο παρατάσεις χρειάστηκε το Άργος Ορεστικό για να λυγίσει την αντίσταση των Τιτάνων, με το παιχνίδι να λήγει 92-86 υπέρ των γηπεδούχων. Σκούρα τα βρήκαν απέναντι στον μαχητικό Αστέρα Λ. οι Διόσκουροι, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα στην παράταση με 94-93. Τέλος, με νίκες προχώρησαν Πρωτέας και Ιωάννινα, που κέρδισαν αντίστοιχα Αριδαία (74-54) και Αετό (69-52).

Τα αποτελέσματα:

Φοίνιξ Λάρισας – ΒΑΟ 67-65

Αργοναύτης – Ηρακλής Κοζάνης 83-90
Πρωτέας Γρεβενών – Αριδαία 75-54
ΑΓΣ Ιωαννίνων – Αετός Κιλκίς 69-52
Άργος Ορεστικό – Τιτάνες Παλαμά 92-86 (78-78)
Διόσκουροι – Αστέρας Λάρισας 94-93 (79-79)

Τα φύλλα αγώνα:

Φοίνιξ Λάρισας – ΒΑΟ 67-65

Διαιτητές:

Καρακατσανίδης – Ελευθεριάδης.
Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-37, 50-48, 67-65.
ΦΟΙΝΙΞ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιασάρης): Βλαχούλης 4, Αθανασόπουλος 19 (1), Μανώλας , Λιάκος 8 (2), Γόργολης, Γκαγκανάσιος 8, Αποστολάκης 5, Σαριμπαλίδης 11 (2), Τσιαμπαλής 12 (3).
ΒΑΟ (Κοκκινόπουλος): Αποστόλου 1, Καλογεράτος 8 (2), Κουλαξής 7 (1), Ματζούνης 33 (4), Μακρής 2, Χολέβας 12, Στεψιανός 2, Σαρρής.

Αργοναύτης – Ηρακλής Κοζάνης 83-90

Διαιτητές:

Αργυρού – Ευφραιμίδης.
Τα δεκάλεπτα: 26-26, 49-44, 65-65, 83-90.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Καραμουσαλίδης): Καλπαξίδης 15, Κωνσταντινίδης 7 (1), Παπαδόπουλος 15, Παναγιωτίδης 16 (3), Βογιατζής 5, Τερσενίδης, Κυρατζής , Βορνίτης 4, Κόκουρας 21.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τζιλίνης): Τράγιας, Τολιόπουλος 8, Ντισλής 27 (6), Μιχαηλίδης 13, Δούμας, Μαυρίδης 13, Τσακμάκης, Χατζηκυριακίδης 7, Σαμουρέλης 22.

Πρωτέας Γρεβενών – Αριδαία 75-54

Διαιτητές:

Τσούλης – Ταξιλταρίδης.
Τα δεκάλεπτα: 21-17, 34-28, 49-39, 75-54.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μουρουζίδης): Τσόγκας, Ρούζιος 2, Γράβας 15 (3), Κλωνάρας 9, Βασιλόπουλος 2, Κολοβός, Μουράτογλου 21 (1), Παυλάτος 3 (1), Καλαμπούκας, Μπόζιαρης 11 (1), Τζήμας 12 (2), Σούρβας.
ΑΡΙΔΑΙΑ (Βάτσης): Σαρακηνλής 6 (2), Χαραλαμπίδης 4, Μπεγλόπουλος 15, Παπαβραάμ 2, Αβραμίδης 9 (3), Καραμανλής 2, Βάσιος 4, Ταρασίδης, Τοπαλίδης 7 (1), Ντοδόπουλος 5.

ΑΓΣ Ιωαννίνων – Αετός Κιλκίς 69-52

Διαιτητές:

Κατωτικίδης – Παπανικολάου.
Τα δεκάλεπτα: 19-10, 32-17, 44-40, 69-52.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Πρέντας 16 (1), Μαυραγιάννης 5, Πανταζής 12 (2), Καραμπίνης 1, Κοντός 8 (2), Τσίλιος 1, Κατσαπρακάκης 2, Μάρτζος 5, Μάκης 7, Παπαγγέλης 12.
ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Παπαδόπουλος): Τάτσης 16 (1), Κωνσταντινέλης 7 (1), Παπαδόπουλος Σ. 1, Τόμας 6 (2), Παπανικολάου Π., Ασβεστόπουλος 2, Ξανθόπουλος 11 (1), Πατσούρης 9 (2), Λιάπης.

Άργος Ορεστικό – Τιτάνες Παλαμά 92-86 (78-78κ.α.)

Διαιτητές:

Θεοδώρου – Τζίμα.
Τα δεκάλεπτα: 16-16, 26-34, 50-53, 78-78, 92-86.
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Δημητριάδης): Ζυγούρας 14 (4), Ψάλτου 16, Τζαγκαρούλης 4, Παντελίδης, Κόττας 8, Βογιατζής 13 (3), Σταϊος 7 (1), Μιχαηλίδης 11 (3), Πανταζής 17 (2).
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Χατζιάρας): Τσιάπουλας, Βαϊδάκης 12, Τσέλιος 24 (4), Γιωτόπουλος, Αναγνωστόπουλος 6 (1), Αντωνίου 6, Φούντας 2, Καρπούζας 2, Μακρής, Παπαγιάννης 4, Παπακώστας 16 (1), Γκαντιάς 14 (2).

Διόσκουροι – Αστέρας Λάρισας 94-93 (79-79, 83-83α’ παρ.)

Διαιτητές:

Τζιρτζιμάλης – Παπαδόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 27-19, 43-36, 60-53, 79-79, 83-83, 94-93.
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ (Χωλόπουλος): Κατσέλας 2, Σισμάνης 17 (2), Βλάχος 12 (1), Μπαταούλας 23 (2), Κοτζαγιάννης 22, Καραγιαννίδης 9 (1), Μακρής 9 (1), Καρανώτας.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μπουλιάκης): Μπάρμπας, Τσαβιές 8 (2), Μηλιώνης 23 (5) Κυριακόπουλος 4, Χαιρετίδης 8 (1), Γούλας 7 (1), Μίχος 11, Καραμουσκέτας 2, Τριανταφύλλου 2, Πασχάλης, Λάππας 28 (2), Γαλάνης.

Η βαθμολογία (σε 9 αγώνες): Ηρακλής Κοζάνης 17, Αργοναύτης 17, Διόσκουροι 16, Φοίνιξ Λάρισας 16, Πρωτέας Γρεβενών 15, Τιτάνες Παλαμά 14, Άργος Ορεστικό 13, ΒΑΟ 12, ΑΓΣ Ιωαννίνων 12, Αστέρας Λάρισας 11, Αριδαία 10, Αετός Κιλκίς 9.

Η επόμενη αγωνιστική (10η, 16/12): Ηρακλής Κοζάνης – Φοίνιξ Λάρισας, Αργοναύτης – Πρωτέας Γρεβενών, ΒΑΟ – ΑΓΣ Ιωαννίνων, Αετός Κιλκίς – Άργος Ορεστικό, Τιτάνες Παλαμά – Διόσκουροι, Αστέρας Λάρισας – Αριδαία.