ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ: LIVE στο Basketworld.gr ο τελικός της παραμονής (Βοσνία – Ελλάδα)

9:42 μ.μ. | = 0 | ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ | ΕΟΚ | ΕΦΗΒΩΝ |

Μετά τις ήττες από Τσεχία και Βοσνία η Εθνική μας πέτυχε 4 σερί νίκες (τις τρεις τον όμιλο κατάταξης για τις θέσεις 9-16) αλλά και πάλι τίποτα δεν έχει τελειώσει όσο αφορά την παραμονή της καθώς το παιχνίδι με την Βοσνία είναι τελικός.Με νίκη παραμένει στην Α’ Κατηγορία ενώ με ήττα θα αγωνισθεί για τις θέσει 13-16 όπου μόνο η 13η θέση δίνει παραμονή (υποβιβάζονται τρεις στην Β’ κατηγορία).

Η εξέλιξη του αγώνα (πατάτε refresh)

• Τρίποντο από τον Σταμάτη, λέι απ από τον Σπυριδωνίδη και 0-5 η Εθνική μας
  • Ο Άλιτς απαντάει με τέσσερις προσωπικούς πόντους (4-5) στο 3′
  • Ο Σταμάτης με τον 5ο προσωπικό του πόντο βάζει την ομάδα μας μπροστά (6-7)
  • Σκοράρει ο Σπυριδωνίδης (4π) και κάνει το 6-9
  • Πρώτο καλάθι στο παιχνίδι για τον Διαμαντάκο στο παιχνίδι (6-11)
  • Σκοράρει ο Ζαχιράγκιτς (8-11)
  • Συνεχίζει ακάθεκτος ο Σταμάτης (7π) γράφοντας το 8-13
  • Πρώτο καλάθι από τον Μήτογλου και η ομάδα μας στο +7 (8-15) στο 7′
  • Ο Χατζηνικόλας με δικό του καλάθι ανεβάζει και άλλο την διαφορά (8-17)
  • Σκοράρει με 2 βολές ο Λάζιτς στο 9′ (10-17)
  • Τον μιμείται με ισάριθμες βολές ο Σταμάτης (9 π.) κάνοντας το 10-19
  • Α’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: ΒΟΣΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 10-19
  • Ασταμάτητος ο Στάματης (11 π) φέρνει την ομάδα μας στο +11 (10-21)
  • Στο +13 η Εθνική μας με τον Διαμαντάκο (4 π) και με φοβερή άμυνα (10-23)
  • Στο +15 ανεβάζει η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου την διαφορά (10-25) με δράστη και πάλι τον Σταμάτη (13 π.)
  • Νέο καλάθι από τον Διαμαντάκο (6 π) που αστοχεί σε έξτρα βολή (10-27)
  • Στο 6:22 της δεύτερης περιόδου ο Λάκιτς πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της Βοσνίας στην περίοδο (12-27)
  • Καρφώνει στο καλάθι της Βοσνίας ο Διαμαντάκος (8 π) για το 12-29
  • Ευστοχεί σε 1/2 βολές ο Διαμαντάκος (9 π) γράφοντας το 12-30
  • Δεύτερο καλάθι του Πόλουτακ στο παιχνίδι (14-30) στο 17′
  • Δυο σερί καλάθια μέσα σε 20 δευτερόλεπτα από τον Παπαδιονυσίου και στο +20 η ομάδα μας (14-34)
  • Ο Λάκιτς σκοράρει με 3/3 βολές για την Βοσνία (17-34)
  • Πέντε λεπτά στην τέταρτη περίοδο και μόνο ένα καλάθι έχει σημειωθεί εκατέρωθεν
  • Ο Μήτογλου ανεβάζει για πρώτη φορά την διαφορά στο +22 (30-52)
  • Σκοράρει με βολές ο Πόλυτακ και με κάρφωμα ο Διαμαντάκος (11 π) για το 32-54
  • Λάζιτς και εκ νέου…Διαμαντάκος (13 π) για το 34-56
  • Τρίποντο από τον Τολιόπουλο και η Εθνική στο 34-59
  • Ο Λιάπης δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Εθνικής μας ομάδας ανεβάζοντας την διαφορά στο +27 (34-61)
  • Μήτογλου και Πόλουτακ σκοράρουν (36-63)