ΕΘΝΙΚΗ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Με κορυφαία την Φασούλα η Εθνική μας επικράτησε στην πρεμιέρα

8:21 μ.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : ΕΟΚ , ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ |

Με το δεξί ξεκίνησε η Εθνική μας ομάδα των Κορασίδων την προσπάθεια της στο Ευρωμπάσκετ της Βουλγαρίας καθώς επικράτησε στην Αλμπένα της γηπεδούχου Βουλγαρίας με 63-52, και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Από τα κορίτσια του Ευριπίδη Μελετιάδη ξεχώρισαν η 15χρονη πανύψηλη σέντερ και κόρη του Παναγιώτη Φασούλα, Μαριέλα Φασούλα (1.94) με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή ήταν και η Ευγενία Κολλάτου με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ και 5/10 τρίποντα.

Η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί με 21-10 με το τέλος της πρώτης περιόδου, για να μείνει πίσω στο τέλος του ημιχρόνου με 27-32, καθώς έπαθε επιθετικό μπλακ άουτ με μόλις 6 πόντους στην δεύτερη περίοδο. Ωστόσο με το τέλος της τρίτης περιόδου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 46-46, για να “καθαρίσει” τη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 17-6.

Αύριο (2/8) η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει την Κροατία (13:45) στην Βάρνα, με την Κροατία να γνωρίζει την ήττα στην πρεμιέρα της από την Ισπανία με 62-58.

ΕΛΛΑΔΑ – ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 63-52