ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ: Ηττα και από Ιταλία

9:08 μ.μ. | = 0 | ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ |Στην 6η θέση του ΣΤ’ Ομίλου της β΄ φάσης του Ευρωμπάσκετ της Κροατίας τερμάτισε η Εθνική μας ομάδα των Νεανίδων, που γνώρισε την ήττα από την Ιταλία με 52-48. Η εμφάνιση πάντως των παικτριών του Γιώργου Βελισσαράκου ήταν εξαιρετική.

Στο πρώτο ημίχρονο, μάλιστα, οι διεθνείς μας με την ηγετική εμφάνιση της Σταμολάμπρου προηγήθηκε με 25-14 (14’) και 30-21 στο ημίχρονο.Στην επανάληψη η Ιταλία ισοφάρισε το σκορ (32-32) στο 27’. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 32’ (39-38). Μ’ένα σερί 2-10 η Ιταλία πήρε προβάδισμα 7 πόντων. Στα τελευταία λεπτά η Εθνική Ομάδα έκανε μια υπέρ προσπάθεια αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 48-50 38’’ πριν τη λήξη.Η Σταμολάμπρου με 21 πόντους (17 πόντους στο Α’ ημίχρονο) με τη Χριστινάκη ξεχώρισαν από Εθνική Νεανίδων.Τα δεκάλεπτα: 20-9, 30-21, 37-36, 48-52.

Ελλάδα(Γιώργος Βελισσαράκος):Σταμολάμπρου 21(2), Σταμάτη, Φουράκη 2, Νάστου 2, Παυλοπούλου 4, Χριστινάκη 10(1), Κίτσιου 2, Χωλοπούλου, Γεωργιάδη 2, Γεροστεργίου 1, Καραμπάτσα 4, Λουκά