ΕΣΑΚΕ: ΑΓΟΡ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 64-78

Νίκησε τον ΑΓΟΡ, ο Ολυμπιακός, στην Κρήτη, με 64-78 νικώντας μία από τις πιο δύσκολες ομάδες του Πρωταθλήματος της Α1. Οι ερυθρόλευκοι είχαν το προβάδισμα για 9′ φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 5 πόντους (8-13). Οι γηπεδούχοι, όμως, παρόλο που έκαναν πολλά λάθη, με καλή άμυνα και τον Κάρτερ να βγάζει τα κάστανα απ’ τη φωτιά επιθετικά πήρε κεφάλι στο τελευταίο λεπτό της περιόδου και το διατήρησε μέχρι το τέλος, γράφοντας το 18-15 του πρώτου δεκαλέπτου. Το Ρέθυμνο συνέχισε τα πολλά λάθη και στη δεύτερη περίοδο, ενώ δεν μπορούσε να κάνει πράξη το αγαπημένο του παιχνίδι από τη γραμμή των 6.75, πετυχαίνοντας μόλις 2 στα 12 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση αυτή, καθώς, και το τεράστιο κενό που άφηναν οι Κρητικοί στη ρακέτα όταν αμύνονταν και πέρασε μπροστά στο σκορ, ανοίγοντας μάλιστα τη διαφορά στους 8 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 29-37. Νωρίτερα, ο Άντιτς τέθηκε νοκ άουτ από την αναμέτρηση μετά από χτύπημα που δέχθηκε στο μάτι. Η τρίτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στους Πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι μπήκαν πιο διαβασμένοι στο παρκέ, μπλοκάροντας τα επιθετικά όπλα των αντιπάλων τους και φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 17 πόντους (35-52) λίγο πριν κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με 42-56. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τον ΑΓΟΡ να προσπαθεί να τρέξει για να μειώσει αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν έχασαν την συγκέντρωσή τους, διατηρώντας την διαφορά, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 64-78.

Δεκάλεπτα: 18-15, 29-37, 42-56, 64-78

ΑΓΟΡ

(Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης, Κόλιμον 2, Αγγελόπουλος 7(1), Τσόχλας 5(1), Ντούβνιακ 7, Κόμματος 11 (1), Κάρτερ 13(1), Λάτοβιτς 3(1), Πέτγουεϊ 16
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 15 , Λο 8, Αντιτς, Σπανούλης 11 (6 ασίστ, 5 κλεψ.), Περπέρογλου, Σλούκας 7(1), Πάουελ 7, Γκετσεβίτσιους 5(1), Πρίντεζης 13(1 τριπ., 9 ριμπ.), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 5, Μαυροειδής 1