ΕΣΑΚΕ: ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 70-81

7:58 μ.μ. | = 0 | Α1 | ΕΣΑΚΕ | ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ | ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ |

Με το μυαλό στο έπος του Λονδίνου εμφανίστηκε στο Κλειστό των Ιλισίων ο Ολυμπιακός, παίρνοντας αγχωτική νίκη με 70-81 απέναντι στον μαχητικό Ηλυσιακό. Πλέον ο Ηλυσιακός χρειάζεται νίκη ή έστω ήττα με μόλις ένα πόντο διαφορά στο τελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος εναντίον του Περιστερίου για να παραμείνει στην Α1. Οι γηπεδούχοι βράβευσαν τους Πρωταθλητές Ευρώπης για την κατάκτηση της Ευρωλίγκας πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Ο Ηλυσιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού, φτάνοντας τη διαφορά στο +8 (20-12). Παρότι οι Πρωταθλητές Ευρώπης μείωσαν στο 10′ σε 20-19, οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγκα συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα και στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, στα τελευταία 2′ του πρώτου 20λέπτου ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 38-39.

Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 9 πόντους (38-47) στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όμως η ομάδα των Ιλισίων αντέδρασε και στα μέσα της τρίτης περιόδου μείωσε σε 55-57. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγείται με 55-63, ενώ στη συνέχεια οι Πειραιώτες ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (62-72). Ο Ηλυσιακός προσπάθησε να μειώσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως ο Ολυμπιακός παρέμεινε σοβαρός και πήρε τη νίκη με 70-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-39, 55-63, 70-81.