ΕΣΑΚΕ: ΙΚΑΡΟΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 86-71

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Ίκαρος Καλλιθέας πήρε τη νίκη με 86-71 κόντρα στον Ηλυσιακό και παρέμεινε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Στρναντ (φώτο) με 20 πόντους και 6/8 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους, ενώ πολύ παρουσία είχαν και οι Γκίμπσον και Φαγιέ με 18π. και 10π. αντίστοιχα.Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Αναγκόνιε, Στόλγιν και Σπανός με 14π., 11π. και 10 πόντους.

Ο Ίκαρος ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού κόντρα στον Ηλυσιακό. Στο 5′ το σκορ ήταν 10-6 υπέρ των Καλλιθεωτών. Μάλιστα η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με +7 (19-12), δύο λεπτά πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν στο γήπεδο και μπορούσαν να εξουδετερώσουν όλα τα ατού της ομάδας των Ιλισίων και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 21-14. Ο Ίκαρος έδειχνε να έχει περισσότερη ενέργεια και αυτό επέτρεπε να δοκιμάσει αρκετά σχήματα. Στο 15′ κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με +12 (34-22). Από την άλλη ο Ηλυσιακός έκανε πολλά λάθη στην επίθεση, ενώ δεν έλεγχε και τα ριμπάουντ (13 έναντι 8). Τα πράγματα δεν άλλαξαν, και έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Ίκαρο να προηγείται με 44-37. Οι παίκτες του Ικάρου συνέχιζαν να κρατούν την τύχη στα χέρια τους και στην τρίτη περίοδο. Στο 26′ το σκορ ήταν 57-47 και όλα έδειχναν ότι η νίκη θα πήγαινε προς Καλλιθέα μεριά.Ο Ηλυσιακός προσπαθούσε, αλλά έκανε πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Ίκαρος να είναι μπροστά με 67-56, με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου και πολύ δύσκολα θα μπορούσε να χάσει το παιχνίδι. Με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου τα πράγματα είχαν κριθεί, καθώς το σκορ ήταν στο +9 (74-65) και ο Ίκαρος ήταν αγκαλιά με το θετικό αποτέλεσμα. Η συνέχεια δεν άλλαξε και οι Καλλιθεώτες επικράτησαν με 86-71.

Τα δεκάλεπτα: 21-14. 44-37, 67-56, 86-71