ΕΣΑΚΕ: ΙΚΑΡΟΣ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 85-78

Επιστροφή στις νίκες για τον Ίκαρο Καλλιθέας που επικράτησε 85-78 του Πανελευσινιακού με το δίδυμο των Μουχάμαντ Φαγιέ και Μλάντεν Πάντιτς να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση. Αρκετά αμφίρροπη ήταν η αναμέτρηση του Ίκαρου με τον Πανελευσινιακό κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη να βρίσκει λύσεις στο σκοράρισμα από τους Μιχάλη Γιαννακίδη, Ζόραν Βρκιτς και Μουχάμαντ Φαγιέ και να κλείνει προηγούμενο το πρώτο δεκάλεπτο με 21-18.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικά τα παρκέ από την αρχή της δεύτερης περιόδου και με ατού την πολύ καλή τους άμυνα κατάφερα να τρέξουν επιμέρους σκορ 8-3 στα πρώτα πέντε λεπτά και να αποκτήσουν διαφορά επτά πόντων (29-22). Ο Γκίμπσον ήταν εξαιρετικός στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Πανελευσινιακού και προσπαθούσε ουσιαστικά μόνος του να κρατήσει το συγκρότημα του Γιώργου Σκαραφίγκα κοντά στο σκορ αλλά οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλει το δικό τους ρυθμό και προηγήθηκαν 40-28 στο 18ο λεπτό. Η ομάδα της Ελευσίνας «επανήλθε» όμως και τρέχοντας επιμέρους σκορ 9-2 κατάφερε να μειώσει στο φινάλε του ημιχρόνου σε 42-37.

Ο Πανελευσινιακός συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα στην τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστές τους Νίκο Λιακόπουλο και Γιάννη Κυριακόπουλο προηγήθηκε 53-51 τρία λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Η ομάδα της Καλλιθέας προσπάθησε να πάρει ξανά τον έλεγχο στηριζόμενη στο παιχνίδι μέσα στη ρακέτα με τους Μπλάντεν Πάντιτς  Μουχάμαντ Φαγιέ, αλλά ο Πανελευσινιακός είχε σε καταπληκτική μέρα τον Νίκο Λιακόπουλο και προηγήθηκε 62-58 στο φινάλε ης τρίτης περιόδου. Ο Μουχάμαντ Φαγιέ ήταν όμως αποφασισμένος να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα υπέρ της ομάδας του και από τα δικά του χέρια ο Ίκαρος προηγήθηκε 70-68 στο 35ολεπτό. Το παιχνίδι συνέχισε να έχει τη μορφή του θρίλερ μέχρι και ένα λεπτό πριν τη λήξη (70-68), αλλά τελικά ο Ίκαρος κατάφερε να φτάσει στη νίκη χάρη στο δίδυμο των Μουχάμεντ Φαγιέ και Μλάντεν Πάντιτς που τον οδήγησαν εκ του ασφαλούς στο ροζ φύλλο. ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 42-37, 58-62, 85-78.

ΙΚΑΡΟΣ ((Πρίφτης): Στραντ 3, Λαρεντζάκης 8(2), Κυρίτσης 5, Βρκιτς 9(1), Ντελκ, Φαγιέ 22(2), Γκίμπσον 8(2), Γιαννακίδης 9, Αγαδάκος, Σίμτσακ 4, Πάντιτς 17.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 7(1), Παπανικολόπουλος 2, Παπανικολάου 2, Κυριακόπουλος 15(3), Μαγκουνής 4, Λιακόπουλος 26(2), Δεληγιάννης 3, Καμπ 4, Τσιάκος, Γκίμπσον 15(1), Αβραμίδης.