ΕΣΑΚΕ: ΚΑΒΑΛΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 71-97

Καταιγιστικός απέναντι στην Καβάλα ήταν ο Παναθηναϊκός, που νίκησε με 71-97, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση με 5 παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι “πράσινοι”, αν και ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκαν μουδιασμένοι. Το σκορ άνοιξε ο Λάσμε με κάρφωμα, λίγα δευτερόλεπτα αφού ξεκίνησε το παιχνίδι, ενώ, 3′ αργότερα ο Μίτροβιτς ισοφάρισε σε 2-2. Στο 5′, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έκανε το σκορ 2-8 και η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη αν οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση. Η Καβάλα ήταν σταθερά πίσω στο σκορ μέχρι το 8′, όπου ο Πάνος σκόραρε 6 συνεχόμενους πόντους, κάνοντας το 9-15, 15-15. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 16-19 ύστερα από δύο βολές του Τσαρτσαρή.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στη συνέχεια την απόδοση του και με κορυφαίους τους Μπανκς και Μπράμος (22 π., 4/6 τριπ.) άρχισε σιγά σιγά να χτίζει τη διαφορά, με τον Έλληνα ομογενή να σκοτώνει από τη γραμμή των τριών πόντων. Το τελικό 27-48 του ημιχρόνου έλυσε τα χέρια των πρασίνων και έδωσε την ευκαιρία στον Πεδουλάκη να δοκιμάσει κι άλλα πράγματα στο παρκέ.

Στην ανάπαυλα ο τεχνικός των Κυπελλούχων Ελλάδος έδωσε την ευκαιρία σε παίκτες, που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής να αγωνιστούν. Ο Τσαρτσαρής σκέπαζε τα καλάθια μαζεύοντας 9 ριμπάουντ, ο Ξανθόπουλος μοίραζε ασίστ (9) και ο Γιαννόπουλος βομβάρδιζε από την γραμμή των 6.75 (3/3 τριπ.), με τους Καβαλιώτες να δυσκολεύονται να ακολουθήσουν το ρυθμό του αγώνα και να βρίσκονται να χάνουν μέχρι και 30 πόντους (48-78) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι έριξαν τον ξέφρενο ρυθμό στην τέταρτη περίοδο, ο μαχητικός Γκρίντι (18π., 6 ριμπ.) πάλευε για τους γηπεδούχους και το τελικό 71-97 έγραψε ο MVP της αναμέτρησης Τσαρτσαρής (14π., 9 ριμπ.) 45″ πριν τη λήξη.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός μάζεψε συνολικά 42 ριμπάουντ και είχε 19 λάθη, ενώ, η Καβάλα πήρε μόνο 11 ριμπάουντ και έκανε μόλις 7 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 27-48, 48-78, 97-71.

ΚΑΒΑΛΑ

(Κορωνιός): Πάνος 14, Καλαμπάκας, Στεφανίδης 9 (1), Γκράντι 18 (3), Μίτροβιτς 5 (1), Γκαγκαλούδης 10 (2), Κρστέβσκι 2, Κόλεμαν 13.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 22 (4), Πάνκο 10, Μασιούλις 9 (1), Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 17 (1), Διαμαντίδης 2, Κίτσεν, Μπανκς 12 (1), Ξανθόπουλος 4, Γιαννόπουλος 13 (3), Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης 2.