ΕΣΑΚΕ: ΚΟΛΟΣΣΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 65-70

Μεγάλο παιχνίδι είχαμε στο “Βενετόκλειο”, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να έρχεται για πρώτη φορά ως αντίπαλος μετά την αποχώρησή του από τον Κολοσσό και να φεύγει νικητής, οδηγώντας τον Πανιώνιο στο τελικό 70-65.

Οι κυανέρυθροι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς αγώνα, οι Ροδίτες έδειξαν χαρακτήρα και ανέτρεψαν το σκηνικό στα τέλη της τρίτης περιόδου, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν την απαιτούμενη ψυχραιμία στο φινάλε, παίρνοντας αυτό που ήθελαν. Τη νίκη σφράγισε ο Πέιν με κάρφωμα στον αιφνιασμό 8” πριν από το φινάλε, γράφοντας το 65-68, ενώ το ματς τελείωσε εκεί, καθώς ο Γιάννης Καλαμπόκης διαμαρτυρήθηκε έντονα για την προηγούμενη φάση (δέχθηκε τάπα από τον Γιώργο Μπόγρη), αποβλήθηκε με ντεσκαλιφιέ και ο Νίκος Παππάς διαμόρφωσε το τελικό σκορ με ελεύθερες βολές. Ο διεθνής γκαρντ είχε γενικότερα καθοριστική συμβολή στα τελευταία λεπτά, κάνοντας τη διαφορά για τους Νεοσμυρνιώτες, έχοντας ιδανικό παρτενέρ τον Βλάντο Γιάνκοβιτς, που πέραν από την καταπληκτική του άμυνα, έδωσε καίριες λύσεις στο σκοράρισμα, με τρίποντα-μαχαιριές για την αντίπαλη άμυνα. Ο επιθετικός οίστρος του Μίλμπουρν στο ξεκίνημα και οι βοήθειες του Γιώργου Μπόγρη, επέτρεψαν στον Πανιώνιο να πάρει τα ηνία και να πάρει διαφορές ασφαλείας. Ωστόσο, ο Κολοσσός χάρη στην καλή εμφάνιση των Χάτεν, Λάνγκφορντ, το καθαρό μυαλό του Καλαϊτζή και το ξέσπασμα του Καλαμπόκη στα τελευταία λεπτά, κατάφερε να ανατρέψει το σκηνικό και να προηγηθεί με 54-50 στο 32′. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και έχοντας ψυχραιμία, συγκέντρωση και… Παππά, πήραν αυτό που ήθελαν και πλέον βρίσκονται ακόμη πιο κοντά στην τρίτη θέση της κανονικής περιόδου, ενώ δικαιούνται να έχουν βλέψεις ακόμα και για τη δεύτερη…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 32-37, 52-51, 65-70