ΕΣΑΚΕ: ΚΟΛΟΣΣΟΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 77-67

5:37 μ.μ. | = 0 | ΕΣΑΚΕ | ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ | ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ |

Έπαιξε σαν Κολοσσός. Οι Ροδίτες κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κόντρα στο Περιστέρι και έκαναν αποφασιστικό βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία. Οι “θαλασσί” επικράτησαν με 77-67 της ομάδας των δυτικών προαστίων, παίζοντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Οι Χάτες να Νάτσφεϊ ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση, καθώς σημείωσαν από 25 και 18 πόντους. Επίσης πολύ καλός ήταν και ο Καλαμπόκης, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12π. αντίστοιχα.Από το Περιστέρι οι ξεχώρισαν οι Πάρκερ και Μάντζαρης με 15 και 14 πόντους. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στον σκορ στα πρώτα λεπτά, χωρίς να έχουν το πάνω χέρι. Στο 4′ το σκορ ήταν 8-6, με το Περιστέρι να προσπαθεί να… βάλει τον Κολοσσό μέσα στο καλάθι. Όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τους διαδρόμους και να… “σπάσουν” την άμυνα και με τον Νάτσφεϊ κατάφεραν να προηγηθούν με 15-13 τρία λεπτά αργότερα. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και έτσι κανένας δεν μπορούσε να ξεφύγει. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 19-17. Από κει και ύστερα οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη πήραν το πάνω χέρι. Στο 13′ οι Περιστεριώτες είχαν το προβάδισμα με 28-23, έχοντας τον Μάντζαρη σε πολύ καλή μέρα. Μάλιστα έτρεχαν ένα επιμέρους σκορ 11-4, και κατάφεραν να έχουν το έλεγχο του ματς. Όμως οι “θαλασσί” είχαν άμεση αντίδραση και τρία λεπτά αργότερα έφεραν τη διαφορά σε απόσταση αναπνοής (32-31). Οι δύο ομάδες έπαιζαν αρκετά κλειστά και κανένας από τους δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει και έτσι το ημίχρονο έληξε με τους Ροδίτες να είναι μπροστά με 37-36. Ο Κολοσσός συνέχιζε να κρατά την τύχη στα χέρια του και στην τρίτη περίοδο. Στο 22′ ήταν μπροστά με 42-39, με τους Χάτεν και Νάτσφεϊ να είναι οι ηγέτες για την ομάδα του Βασίλη Φραγκιά. Τα λεπτά κυλούσαν και οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία. Με ένα επιμέρους σκορ 12-3, κατάφεραν στο 25′ να ξεφύγουν ακόμα και με 10 (49-39), καθώς το Περιστέρι “εγκλωβίστηκε” στην άμυνα του και δεν κατάφερε να βρει επιθετικές λύσεις. Τα πράγματα δεν άλλαξαν και οι Ροδίτες κρατούσαν το “μαξιλαράκι” των δέκα πόντων και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο με 55-45. Ο Κολοσσός κρατούσε την τύχη στα χέρια του και προσπαθούσε να κρατήσει το Περιστέρι μακριά από το καλάθι. Όμως το Περιστέρι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και έκανε την αντεπίθεση του. Στο 34′ μείωσε αρχικά στους 7 (62-55) και πήγε να φέρει τα πάνω κάτω. Όμως ορισμένα ατομικά λάθη δεν έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο.Όμως ο Κομποδιέτας, δύο λεπτά πριν από τη λήξη μείωσε στους 4 (58-54), και έδωσε κάποιες  ελπίδες στο Περιστέρι. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι πήραν μια νίκη – ανάσα για την παραμονή, επικρατώντας του Περιστερίου με 77-67 και πλέον νιώθουν πιο… “άνετοι” στην μάχη που δίνουν για τη σωτηρία τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-36, 55-45, 77-67

Κολοσσός (Φραγκιάς): Γεωργαλής 7, Κουμπούρας, Χάτεν 25(2), Καλαϊτζής 6, Καλαμπόκης 12, Άουτερμπριτζ, Νάντζφεϊ 18(3), Λάνγκφορντ 7, Κάπελαν, Όσμπι 2.

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 5, Κομποδιέτας 9(2), Πάρκερ 15(1), Κανονίδης 2, Ψαρόπουλος, Μάντζαρης 14(4), Μίτσελ 10, Χάινς, Πέτρουλας 2, Γαλιώτος.