ΕΣΑΚΕ: Οι Νέοι ήταν πιο… ωραίοι!

Σάββατο, 8 Μαρτίου 2014 | 9:25 μ.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : ΕΣΑΚΕ |Αποστολή στα Χανιά: Γιώργος Μπάκολας-Δέσποινα Λάππα

Η ομάδα των Young Stars ήταν η νικήτρια του αγώνα του All Star Game των Νέων, επικρατώντας εκείνης των Rising Stars με 82-77. Με επιμέρους σκορ 19-12 στην γ’ περίοδο, άνοιξε τη διαφορά και τη διατήρησε μέχρι τέλους.

Στο β’ δεκάλεπτο στην πεντάδα των Young Stars ξεκίνησε ο Μανώλης Ξυλάκης (17, 1.88), μαθητής του 4ου  Γενικού Λυκείου Χανίων και γκαρντ του Κύδωνα Χανίων. Με τους Rising Stars έπαιξε ο έτερος αθλητής του Κύδωνα, Ορέστης Σκανδάλης (17, 1.83) αλλά και ο Παναγιώτης Ζανιδάκης, νικητής του διαγωνισμού τριπόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς συμμετείχαν και οι μασκότ των Ρεθύμνου, Κολοσσού, Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού!
Από τους νικητές ξεχώρισε ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Ο παίκτης του Ολυμπιακού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους (13 στο ημίχρονο) και 8/10 δίποντα, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ και αναδείχτηκε MVP του αγώνα.
Δεκάλεπτα: 21-22, 35-37, 47-56, 77-82