ΕΣΑΚΕ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 113-75

Ένα εικοσάλεπτο πήρε στον Ολυμπιακό να εμφανίσει στο παρκέ του ΣΕΦ το φυσιολογικό του πρόσωπο και να επιβάλει τους δικούς του κανόνες στον αγώνα με τον Ηλυσιακό. Από τη στιγμή που συνέβη αυτό το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα προκειμένου να φτάσει στη δέκατη συνεχόμενη νίκη του (113-75) με μία ακόμη κατοστάρα και φυσικά να παραμείνει αήττητο στην ελληνική λίγκα.

Ο 47χρονος τεχνικός άφησε εκτός αποστολής τους Στράτο Περπέρογλου και Πέρο Άντιτς και έδωσε αρκετές ανάσες σε βασικούς παίκτες (Σπανούλης) αφού οι αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας του Πειραιά έχουν συνέχεια το Σάββατο (22/12) στην Καβάλα, στο πλαίσιο των ημιτελικών του κυπέλλου και φυσικά με την έναρξη του Τοπ-16 τα Ευρωλίγκας.
Εάν υπήρχε μία ομάδα που κέρδισε τις εντυπώσεις τα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης στο ΣΕΦ αυτή ήταν ο Ηλυσιακός. Χωρίς τον Έρνεστ Σκοτ (αποτελεί παρελθόν) και τον Μόρις Χάμπτον (ίωση) το συγκρότημα του Γιώργου Ζευγώλη όχι απλά παρουσιάστηκε ανταγωνιστικό αλλά κοίταξε στα μάτια τους γηπεδούχους. Με τους Στόγκλιν και Δορκοφίκη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση το συγκρότημα των Ιλισίων βρέθηκε να χάνει 21-18 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και 40-38 δύο λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός, που στηρίχθηκε κατά κόρον στο δίδυμο των Πρίντεζη και Πάουελ στην επίθεση, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην άμυνα αλλά τελικά κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση του και να πάει στα αποδυτήρια έχοντας μία διαφορά δώδεκα πόντων (55-43). Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας αποφασίσει να αποκαταστήσουν την τάξη στο παρκέ. Ανεβάζοντας τους ρυθμούς στην άμυνα και με τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους να είναι αλάνθαστος έχοντας 3/3 δίποντα και 2/2 τρίποντα ο Ολυμπιακός χρειάστηκε απλά τέσσερα λεπτά για να φέρει τη διαφορά στα επίπεδα των δέκα πέντε πόντων (65-50) . Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έκανε τη συνηθισμένη εξαιρετική δουλειά στην άμυνα και σιγά, σιγά οι ισορροπίες είχαν αρχίσει να αποκαθίστανται με την ομάδα του Πειραιά να ξεφεύγει στο σκορ και το συγκρότημα του Γιώργου Ζευγώλη να μην μπορεί να ακολουθήσει τα νέα δεδομένα που είχαν έρθει στο τραπέζι. Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε 82-58 στο φινάλε της τρίτης περιόδου με τον Κώστα Σλούκα και τον Κάιλ Χάινς να έχουν μπει στην εξίσωση των πρώτων σκόρερ. Έχοντας απλοποιήσει εντελώς την κατάσταση ο Ολυμπιακός δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να φέρει τη διαφορά στα επίπεδα των σαράντα πόντων και τελικά να φτάσει σε μία πέρα για πέρα άνετη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 55-43, 82-58, 113-75.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Λο, Σπανούλης 2, Σλούκας 13(3), Μαυροειδής 7, Πάουελ 14, Γκετσεβίτσιους 17(3), Πρίντεζης 24, Παπανικολάου 18(2), Μάντζαρης, Γεωργάκης 5, Κατσίβελης 4.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ζευγώλης): Αράπης 2, Αποστολίδης 5, Χατζής 2, Σπανός, Δορκοφίκης 12(1), Αντωνάκης 7(1), Βαρνάβας, Σπυριδωνίδης, Τζόουνς 13, Παραγιός 2, Στόγκλιν 32(3).