ΕΣΑΚΕ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 72-67

Έπειτα από ένα ντέρμπι “αιωνίων” που δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, αλλά είχε πάθος και δυναμικές μονομαχίες, ο Ολυμπιακός ήταν πιο αποφασισμένος, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 72-67.
Έτσι, βρίσκεται πλέον “αγκαλιά” με την πρωτιά της κανονικής περιόδου και θα πρέπει να… αυτοκτονήσει για να την χάσει.

Καθοριστική ήταν η συμβολή του Περπέρογλου

Το τελικό σκορ υποδηλώνει ντέρμπι, όμως στην πραγματικότητα οι Πειραιώτες πέτυχαν μια πειστική νίκη. Όταν πήραν τα πάνω τους και έλεγξαν τον ρυθμό, δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο, καθώς οι φιλοξενούμενοι… βραχυκύκλωσαν και τα περίμεναν όλα από τους Δημήτρη Διαμαντίδη και Σοφοκλή Σχορτσανίτη, που δεν ήταν δυνατόν να νικήσουν μόνοι τους. Παράλληλα, στο δεύτερο μέρος δεν λειτούργησαν καθόλου καλά τα “μπλοκ-άουτ”, κάτι που είχε ως συνέπεια να χαθούν πολλά αμυντικά ριμπάουντ, χωρίς καν να γίνει μάχη στη διεκδίκησή τους. Ο μοναδικός από τους ξένους που προσπάθησε να βοηθήσει ήταν ο Στεφάν Λάσμε, που είχε κάποια καλά διαστήματα στην απόδοσή του. Ο Καπόνο ήταν καλά κλεισμένος από την άμυνα του Ολυμπιακού και πήρε ελάχιστες προσπάθειες, ο Ματσιούλις προσπάθησε αλλά δεν βρέθηκε σε καλό απόγευμα, ενώ οι Μπανκς και Γκιστ ήταν… εκτός τόπου και χρόνου. Στον αντίποδα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν πιο έτοιμοι γι’ αυτό το σπουδαίο παιχνίδι, πήραν λύσεις σχεδόν απ’ όλους τους παίκτες τους και το σημαντικότερο είναι πως κέρδισαν με σχετική άνεση τον αιώνιο αντίπαλό τους, σε ένα ματς στο οποίο ο Βασίλης Σπανούλης είχε 2/10 σουτ εντός πεδιάς και 6 λάθη. Ο “Kill Bill” πρόσφερε κάποιες σημαντικές ασίστ (επτά συνολικά), όμως είδε τους συμπαίκτες του να τον βγάζουν… ασπροπρόσωπο. Ο Γιώργος Πρίντεζης έδωσε το… σύνθημα στο πρώτο μέρος, προσφέροντας πολλές λύσεις στο σκοράρισμα, ενώ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν επίσης οι Κώστας Παπανικολάου, Έισι Λο, Στράτος Περπέρογλου και Κώστας Σλούκα, με τον Τζος Πάουελ να αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη για την ομάδα του…

“Ερυθρόλευκο” άγχος και “πράσινη” συγκέντρωση

Πολύ αγχωμένο ήταν το ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό, που μπορεί να πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα στην εκπνοή της πρώτης επίθεσης με τον Τζος Πάουελ, όμως στη συνέχεια είχε βιαστικές επιλογές και οι πράσινοι παίζοντας συγκεντρωμένα, έκαναν σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 7-2. Ο Πάουελ μείωσε προς στη στιγμή σε 7-4, όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +7 (4-11) στο 4′. “Κλειδί” σε αυτό το διάστημα ήταν η καλά προσαρμοσμένη άμυνα του Αργύρη Πεδουλάκη πάνω στον Βασίλη Σπανούλη, με τον Ούκιτς να τον “βραχυκυκλώνει”. Παράλληλα, οι διάδρομοι προς το καλάθι του Παναθηναϊκού ήταν κλειστοί. Η κακή εικόνα των Πειραιωτών ανάγκασαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ, προκειμένου να διορθώσει κάποια πράγματα.

Ο Πάουελ σκοράρει μπροστά στον Γκιστ

Η αφύπνιση του Ολυμπιακού…

Οι φωνές του Έλληνα τεχνικού αφύπνισαν τους παίκτες του, που πήραν μπρος με το τρίποντο του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό και έτσι απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 13-3 για το +3 του 7ου λεπτού (17-14). Οι Πειραιώτες απέκτησαν μεγαλύτερη κινητικότητα στην επίθεση, κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα, καθώς ο Σπανούλης δεν την κρατούσε πολύ στα χέρια του. Ο Αργύρης Πεδουλάκης πήρε με τη σειρά του τάιμ άουτ και λίγο αργότερα πέρασε στο παιχνίδι τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη, που πήρε τη μπάλα κοντά στο καλάθι και χρέωσε τον Γκιόργκι Σερμαντίνι με δύο γρήγορα φάουλ. Ο Γεωργιανός πρόλαβε να μείνει 1,5 λεπτό στο παρκέ, καθώς ο Μπαρτζώκας τον άλλαξε με τον Χάινς.

Ο νόμος του Σοφοκλή!

Παρά την “γιούχα” του ερυθρόλευκου κοινού και τις παγίδες τις αντίπαλης άμυνας, ο “Big Sofo” έμεινε ψύχραιμος και έδωσε λύσεις κοντά στο καλάθι με 5 διαδοχικούς πόντους, που έκαναν το 17-19. Ακολούθησε ένα γκολ-φάουλ του Κώστα Παπανικολάου, ενώ ο Κώστας Τσαρτσαρής με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 20-22 της πρώτης περιόδου, καθώς ο Κώστας Σλούκας αστόχησε από τη μέση του γηπέδου με την κόρνα της λήξης. Μια πρώτη περίοδος που σημαδεύτηκε από την κακή εμφάνιση του Βασίλη Σπανούλη (1/6 σουτ) και την επιθετική επιθετική διστακτικότητα Δημήτρη Διαμαντίδη. Σε αυτό το διάστημα, το “τριφύλλι” βασίστηκε στον επιθετικό πλουραλισμό και τη δύναμη του Σχορτσανίτη, ενώ οι γηπεδούχοι έψαξαν περισσότερο τους Πρίντεζη και Πάουελ, που έδωσαν λύσεις. Ο Σχορτσανίτης μπήκε δυναμικά και στη δεύτερη περίοδο, κερδίζοντας τις μάχες στο “ζωγραφιστό” τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί με 28-24, χάρη και σε ένα δύσκολο τρίποντο του “μπόμπερ” Τζέισον Καπόνο. Βέβαια, ο Αμερικανός “εκτελεστής” αναγκάστηκε να παίξει από νωρίς με δύο φάουλ, καθώς Περπέρογλου τον έπαιξε με πλάτη, κερδίζοντας δύο διαδοχικά φάουλ.

Νέα ανατροπή…

Ο Ολυμπιακός είχε έτοιμη τη νέα του απάντηση και σημειώνοντας επτά αναπάντητους πόντους προηγήθηκε με 31-28 στο 17′. Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει πως η απόδοση των Πειραιωτών κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα, με τον Κάιλ Χάινς να σπαταλά επιθέσεις, δείχνοντας εκτός τόπου και χρόνου και τους Πρωταθλητές Ελλάδας να σκοράρουν κυρίως με ελεύθερες βολές. Ο Πάουελ επανήλθε και ήταν ο μοναδικός που έπαιξε αποτελεσματικά τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη, γεγονός που κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ και της επέτρεψε να φτάσει στο +4 (36-32), 1’32” πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ο Πεδουλάκης έβαλε τον Λάσμε στη θέση του “Baby Shaq”, το σχήμα του με τον Μπράμος στη θέση “2” και τον Τσαρτσαρή στο “4”, όμως αυτό δεν έφερε ιδιαίτερο αποτέλεσμα και η ανάπαυλα του πρώτου μέρους βρήκε τον Ολυμπιακό στο +5 (38-33). Βέβαια, στην εκπνοή του πρώτου μέρους οι διαιτητές θεώρησαν -λανθασμένα- εκπρόθεσμο το καθαρό φάουλ του Παπανικολάου στον Γκιστ, παρότι απέμεναν 0.4” κι έτσι στέρησαν από τον πρώην σέντερ της Μάλαγα την ευκαιρία να εκτελέσει βολές…

Μεγάλη εμφάνιση από τον Sofo

Τρίποντα ψυχολογίας και… Sofo

Νευρικό ήταν το διάστημα 20′-22′ για τους δύο αντιπάλους, με τον Διαμαντίδη να μειώνει σε 38-35 και τον Έισι Λο να απαντάει με τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης: 41-35. Ο Σχορτσανίτης συνέχισε να είναι σημείο αναφοράς, σημειώνοντας 4 σερί πόντους και κερδίζοντας το τρίτο φάουλ του Σερμαντίνι, όμως η τρίποντη-βόμβα του Βασίλη Σπανούλη και το νέο τρίποντο από τον Κώστα Παπανικολάου και πάλι στην εκπνοή της επίθεσης, εκτόξευσαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 8 πόντους (49-41) στο 24′! Ο Διαμαντίδης έκοψε κάπως τον ερυθρόλευκο ρυθμό με εύστοχο τρίποντο, όμως το τρίτο φάουλ του Σχορτσανίτη, στέρησαν από την ομάδα του τον καλύτερό της παίκτη, κι έτσι δεν μετουσιώνονταν σε καλάθια κάποιες καλές άμυνες, ενώ για δύο λεπτά, υπήρξε μεγάλο πρόβλημα και στο αμυντικό ριμπάουντ. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το νέο σερί του Ολυμπιακού, που έφτασε τη διαφορά στους εννέα πόντους: 53-44, 3’16” πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου. Ο Λάσμε μείωσε με εντυπωσιακό “άλει-ουπ” κάρφωμα, όμως ο Στράτος Περπέρογλου έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στον Ολυμπιακό, σκοράροντας πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. για το 56-46. Σε εκείνο το σημείο που το γήπεδο είχε αρχίσει να… γέρνει, ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και χάρη στην εμπειρία του Διαμαντίδη έμεινε ζωντανός, καθώς το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 58-52.

Στο ίδιο μοτίβο μέχρι τέλους…

Σλούκας και Χάινς μπήκαν “ζεστοί” κάνοντας μέσα σε ένα λεπτό το 62-52, κάτι που -ωστόσο- δεν επηρέασε τους φιλοξενούμενους, καθώς πήραν τέσσερις διαδοχικούς πόντους από τον Στεφάν Λάσμε. Ακόμα κι έτσι ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει το ματς κι έτσι με τρίποντο του Περπέρογλου και λέι απ του Λο, προηγήθηκε με 67-56 στο 34′! Το παιχνίδι κάπου εκεί άρχισε να… σκληραίνει, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό, να εκπέμπουν μεγαλύτερη σιγουριά και τους αντιπάλους τους να κάνουν σε κάποιες περιπτώσεις αψυχολόγητες ενέργειες, χάνοντας και σημαντικά αμυντικά ριμπάουντ. Στο 37′, ο Πρίντεζης έκανε το 71-60, στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πέταξε δύο σερί επιθέσεις και η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει υπέρ των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι τέλους και ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 38-33, 58-52, 72-67