ΕΣΑΚΕ: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 97-72

Η επιστροφή του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, ήταν κάτι παραπάνω από επιτυχημένη. Οι “πράσινοι” δεν είχαν κανένα πρόβλημα να επικρατήσουν του Ικάρου Καλλιθέας με 97-72 και επέστρεψαν με εμφατικό τρόπο στις νίκες.

Οι Κυπελλούχοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση και σχεδόν όλοι βοήθησαν σε αυτή την άνετη νίκη. Κορυφαίοι ήταν οι Δημήτρης Διαμαντίδης και Γιόνας Ματσιούλις οι οποίοι σημείωσαν 14 και 13 πόντους, αντίστοιχα. Επίσης πολύ καλοί ήταν και οι Λάσμε, Σχορτσανίτης και Μπράμος, που πρόσθεσαν άλλους 11 πόντους, έκαστος. Από το σύνολο του Γιώργου Καλαφατάκη ξεχώρισαν οι Κυρίτσης και Πάντιτς με 17 και 14 πόντους, αντίστοιχα.

Στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων βρέθηκαν τα παιδιά από την “Κιβωτό του Κόσμου”, έναν μη κερδοσκοπικό οργανισμό που βοηθάει οικογένειες που έχουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα. Μάλιστα, τα 24 από αυτά παίρνουν μέρος στο πρόγραμμα «ONE1TEAM».  Επίσης στο κλειστό βρέθηκαν και 63 εκπρόσωποι απ’ τον Σύλλογο Γονέων 14ου Δημοτικού Σχολείου Χαϊδαρίου και 35 απ’ τον Άρη Πετρούπολης – τμήμα Μίνι.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα των “πρασίνων”. Στο 2′ ήταν μπροστά με 6-0, και “αιφνιδίασαν” τους Καλλιθεάτες. Όμως ο πρώην παίκτης του “τριφυλλιού”, Αλέξης Κυρίτσης, ήταν σε πολύ καλή μέρα και ήταν αυτός που είχε αναλάβει την επίθεση του Ίκαρου. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 3′ (8-5), δείχνοντας ότι ήρθαν στο ΟΑΚΑ για να παλέψουν το ματς στα ίσα. Μάλιστα το σκορ έφτασε και στο καλάθι, αλλά οι Διαμαντίδης και Ματσιούλις με δύο, τρίποντες “βόμβες”, έκαναν το 16-8 στο 7′. Ένα λεπτό πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου οι Κυπελλούχοι Ελλάδος απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα και το τέλος της περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 22-10. Με ένα εντελώς διαφορετικό σχήμα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τη δεύτερη περίοδο, καθώς ο Πεδουλάκης επέλεξε ψηλό σχήμα. Αυτό βοήθησε αρκετά τους γηπεδούχους να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ και στο 13′ να βρίσκονται στο +17 (29-12). Όμως εκτός από την επίθεση, οι γηπεδούχοι έπαιζαν και πολύ καλή άμυνα “εγκλωβίζοντας” ουσιαστικά τον Ίκαρο και τον ανάγκασαν σε βεβιασμένες κινήσεις. Ήταν χαρακτηριστικό ότι σχεδόν όλοι οι παίκτες που είχαν χρησιμοποιηθεί από τον “Άρτζι” είχαν σημειώσει καλάθι, δείχνοντας ότι υπήρχε πολυφωνία στην επίθεση. Στο 15′ οι παίκτες του Καλαφατάκη κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 12 (33-21), με τον Πάντιτς να συνθέτει ένα έξοδο δίδυμο με τον Κυρίτση. Οι δύο τους είχαν σημειώσει τους 17 από τους 25 πόντους των φιλοξενουμένων και ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να τους… “αναχαιτίσει”. Έτσι ο Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ, ώστε να ηρεμήσει τους παίκτες του, καθώς στις τελευταίες επιθέσεις ήταν νευρικοί. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ο Παναθηναϊκός “έβαλε μυαλό” και πίεσε στην άμυνα. Στο 18′ το σκορ ήταν 40-26 και οι “πράσινοι” προσέφεραν και θέαμα με τον Λάσμε να κάνει τις γνωστές του “πτήσεις”. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο +18 (46-28). Με ένα γρήγορο 5-0 ξεκίνησαν οι “πράσινοι” την τρίτη περίοδο και ανέβασαν τη διαφορά στους 23 (53-28). Όμως ο Ίκαρος κατάφερε να μειώσει το σκορ, χάρη στους Γκίμπσον και Φαγιέ, δείχνοντας ότι θα πάλευε το παιχνίδι μέχρι το τέλος. Στο 23′ ο Μπράμος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και επανέφερε τη διαφορά στους 20 (58-38). Παρόλα αυτά οι Καλλιθεάτες προσπαθούσαν για μειώσουν, αλλά οι προσπάθειες των Κυρίτση και Πάντιτς είχαν άμεσες απαντήσεις. Από κει πέρα, ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος τόσο σε άμυνα, όσο και επίθεση και στο 27′ το σκορ έφτασε ακόμα και στους 26 (74-48) και το “πράσινο” πάρτι ήταν γεγονός. Οι Διαμαντίδης και Λάσμε ήταν “καταιγιστικοί” και στο τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 80-54, με τον Μπράμος να έχει “κρύο αίμα” από τα 6.75. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κοντά στην 14η νίκη του στο πρωτάθλημα. Στο 32′ το σκορ ήταν στο +31 (87-56) και αυτή η μέγιστη διαφορά στην αναμέτρηση. Όμως ο Ίκαρος προσπαθούσε να μειώσει το εις βάρος του σκορ και να φύγει από το ΟΑΚΑ με μια αξιοπρεπή ήττα. Έτσι με τους Πάντιτς και Φαγιέ κατάφερε να κατεβάσει στους 24 (88-64) στο 35′. Παρόλα αυτά το “τριφύλλι” δεν κατέβασε ταχύτητα και και συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό μέχρι και το τέλος του αγώνα και το μόνο στοίχημα που είχε ήταν να φτάσει στην 100στάρα και ήταν κοντά καθώς ένα λεπτό πριν από τη λήξη ήταν 95-71. Έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 97-72 και διασκέδασε τις εντυπώσεις, ύστερα από την βαριά ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-10, 46-28, 80-54, 97-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης)

: Σχορτσιανίτης 11, Μπράμος 11, Μασιούλις 13, Καπόνο 1, Ούκιτς 4, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14, Γκιστ 8, Μπανγκς 2, Ξανθόπουλος 10, Σκορδίλης 10
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Καλαφατάκης) Στρναντ 3, Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 17, Βρκιτς 10, Ντελκ, Φαγιέ 18, Γκίμπσον 9, Γιαννακίδης, Αγαδάκος, Μήτσιαλος, Οικονομόπουλος 1, Πάντιτς 14