ΕΣΑΚΕ: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΑΡΗΣ 82-75

Μίλμπουρν

και ριμπάουντ (43 έναντι 22 του Άρη) έκαναν τη διαφορά για τον Πανιώνιο, που νίκησε τον Άρη 82-75 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών.
Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, με τον Πανιώνιο να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε με σκορ 18-15 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Πανιώνιος κυριάρχησε στα ριμπάουντ στη συνέχεια και με πρωταγωνιστή τον Νίκο Παππά(15 από τους 20 πόντους στο α’ ημίχρονο) πήρε προβάδισμα 12 πόντων(44-32) στη λήξη του ημιχρόνου.

Οι Νεοσμυρνιώτες μπήκαν ακόμη πιο δυνατά στην επανάληψη και το σκορ στο 28′ ήταν 62-46, όμως, οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου αντέδρασαν και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά στους 7 πόντους(68-61) 5′ πριν τη λήξη της αναμέτρησης, μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι.

Οι εξαιρετικοί Μίλμπουρν (21 π., 3/6 τριπ, 3/3 διπ., 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ) και Γιάνκοβιτς (14 π., 4/8 διπ., 6/6 βολές, 14 ριμπάουντ) κράτησαν ζωντανό τον Πανιώνιο και η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 44-32, 62-51, 82-75.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 8, Πέιν, Αθηναίου 4, Κις 3 (1), Μίλμπουρν 21 (3), Αθανασούλας 4, Μπατής, Γιάνκοβιτς 14, Καββαδάς 5, Παππάς 20, Μπύκερ 3.
ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 15 (3), Χαντ 9 (1), Πελεκάνος 7, Βεζένκοφ 4, Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 6, Καραποστόλου, Χαρίσης 6, Μποσωρίδης 2, Σαρικόπουλος 2, Βεργίνης 20 (1).