ΕΣΑΚΕ: ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 95-68

Καταιγιστική εμφάνιση μετά το 10’…πραγματοποίησε το Ρέθυμνο Aegean το οποίο στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” συνέτριψε τον Ηλυσιακό με 95-68 αποδίδοντας εντυπωσιακό μπάσκετ.Φοβερή εμφάνιση έκανε ο Νέστορας Κόμματος με 24 πόντους και 5/8 τρίποντα  ενώ ακολούθησαν Τσόχλας, Ντούβνιακ, Πέτγουεϊ και Κάρτερ.Και οι πέντε αυτοί παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.Για τον Ηλυσιακό που εμφανίστηκε στο γήπεδο μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ξεχώρισε μόνο ο Μόρισον με 21 πόντους. Με διάθεση και σκοπό να κυνηγήσει τη νίκη εμφανίστηκε ο Ηλυσιακός ο οποίος μπήκε στο παρκέ του κλειστού “Μ.Μερκούρη” και με το καλημέρα προηγήθηκε με 2-12 στο 5′ με τρίποντο του Μόρισον και 7-15 στο 6′ με καλάθι του ίδιου παίκτη αλλά έμεινε εκεί… καθώς το Ρέθυμνο από εκεί και πέρα “ξύπνησε” και εμφανίστηκε καταιγιστικό. Αρχικά ισοφάρισε άμεσα σε 15-15 με τον Ντούνιακ με την περίοδο να τελειώνει με 15-18 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Ζευγώλη.Αυτό ήταν ωστόσο το τελευταίο προσπέρασμα των “κιτρινόμαυρων” καθώς η ομάδα του Στέργιου Κουφού με ένα σερί 10-0 προσπέρασε με 25-18, με την περίοδο να τελειώνει με 43-30 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Πέτγουεϊ.Οι Κρητικοί σε αυτή την περίοδο έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 28-12!!! Ακόμα πιο εντυπωσιακή ήταν η τρίτη περίοδος για τους γηπεδούχους που ουσιαστικά εξαφάνισαν τον Ηλυσιακό και με ένα 33-14 έκλεισαν την περίοδο με 76-44 καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.Την ίδια στιγμή οι παίκτες του Ηλυσιακού είχαν 2/17 τρίποντα. Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η τέταρτη περίοδος με το παιχνίδι να τελειώνει θριαμβευτικά με95-68 για το Ρέθυμνο.

ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 95-68