ΕΣΑΚΕ: ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN – ΚΑΒΑΛΑ 88-79

Τα εύκολα, δύσκολα έκανε το Ρέθυμνο που τελικά έφτασε στη νίκη επί της Καβάλας (88-79) στην έδρα του για την 13η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ 2012-13 και διατηρήθηκε στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Οι Κρητικοί ήταν καταιγιστικοί κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου διάστημα όπου προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά δέκα εννέα πόντων αλά στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο τελευταίο δεκάλεπτο χαλάρωσαν επικίνδυνα και η Καβάλα που είχε σε εκπληκτική μέρα τους Στιβ Πάνος και Νεμάνια Μίτροβιτς απείλησε μειώνοντας τη διαφορά ακόμη και στους τέσσερις πόντους (74-70) τρία λεπτά πριν τη λήξη. Μέι εκεί όμως αφού οι Ούρος Ντούβνιακ, Πάρις Χορν και Μπρεντ Πέτγουει φώναξαν παρών στα δύσκολα και σφράγισαν τη νίκη για τους γηπεδούχους. Έχοντας ως ατού την πολύ καλή αμυντική της λειτουργία η Καβάλα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Το συγκρότημα του Άγγελου Κορωνιού προηγήθηκε 17-14 δύο λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου βρίσκοντας παράλληλα λύσεις στην επίθεση από τους Γκρέγκορ και Μίτροβιτς. Προς το τέλος του δεκαλέπτου πάντως το Ρέθυμνο κατάφερε να βρει ρυθμό και με τους Κόμματο και Πέτγουει να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοση τους κατάφερε να προηγηθεί στο 10ο λεπτό με 22-19. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με κεκτημένη ταχύτητα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα τους κατάφεραν να πάρουν διαφορά επτά πόντων (30-23) στο 13ο λεπτό με τους Κόμματο και Λάτοβιτς να βρίσκουν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Όσο περνούσε η ώρα οι Κρητικοί άρχισαν να ανεβάζουν ολοένα και περισσότερο την απόδοση τους με την Καβάλα να δείχνει αδυναμία να ακολουθήσει στο σκορ. Εύλογα και βάση της εικόνας των δύο ομάδων στο παρκέ προέκυψε το 40-25 τρία λεπτά πριν το φινάλε της δεύτερης περιόδου με το Ρέθυμνο να κυριαρχεί απόλυτα. Με οδηγό τον Μίτροβιτς η Καβάλα έτρεξε σερί 8-0 και μείωσε σε 40-33 δείχνοντας πάντως πως έχει σφυγμό. Το Ρέθυμνο συνέχισε πάντως να έχει τον έλεγχο του αγώνα και ήταν η ομάδα που πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (47-39) έχοντας παράλληλα καλά ποσοστά από τα 6.75 (6/14). Οι Κρητικοί συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (51-45 στο 24’) με τον Ντούβνιακ να ανεβάζει την απόδοση του και να προσφέρει σημαντικές λύσεις. Ο Μίτροβιτς ήταν ο παίκτης που φρόντιζε να διατηρεί το συγκρότημα του Άγγελου Κορωνιού σχετικά κοντά στο σκορ φτάνοντας τους 15 πόντους. Το Ρέθυμνο είχε όμως περισσότερες λύσεις και δεν άργησε να ξεφύγει ξανά με διψήφια διαφορά πόντων στο σκορ (60-47) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου με τον Πέτγουει να είναι ασταμάτητος σε αυτό το διάστημα. Με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 15-2 οι Κρητικοί προηγήθηκαν 66-47 καθαρίζοντας ουσιαστικά τον αγώνα με τον Χορν να φτάνει και αυτός μετά τους Ντούβνιακ (13π.) και Πέτγουει (15π.) σε διψήφιο αριθμό πόντων (10π).

Επικίνδυνη χαλάρωση Οι γηπεδούχοι έκλεισαν προηγούμενοι το τρίτο δεκάλεπτο με 70-56 όμως στην τελευταία περίοδο χαλάρωσαν επικίνδυνα επιτρέποντας στην Καβάλα να ροκανίσει τη διαφορά (73-66 στο 36’) και (74-68 στο 37’) ακόμη και στους τέσσερις πόντους (74-70) τρία λεπτά πριν το φινάλε. Σο τέλος όμως οι Ντούβνιακ, Χορν και Πέτγουέι δήλωσαν παρών και οδήγησαν τους γηπεδούχους στο ροζ φύλλο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 47-39, 70-56, 88-79.