ΕΣΑΚΕ: ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 75-69

Το Ρέθυμνο τα «χρειάστηκε» απέναντι στον Πανελευσινιακό αλλά τελικά εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα της έδρας και την καλή μέρα των Κόμματου, Πέτγουέι, Τσόχα και Ντούβνιακ κι έφτασε στη νίκη (75-69). Η ομάδα της Ελευσίνας δεν πήρε σε μία ακόμη αναμέτρηση βοήθεια από τους ξένους της και στηρίχθηκε στο εξαιρετικό δίδυμο των Λιακόπουλου και Παπανικολόπουλου.

Ισορροπία
Αρκετά ισορροπημένος ήταν ο αγώνας στο ξεκίνημα με τις δυο ομάδες να δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στον αμυντικό τομέα και στην εξουδετέρωση των αντίπαλων ατού. Κύριο χαρακτηριστικό των πρώτων λεπτών της αναμέτρησης ήταν η μεγάλη αστοχία των δύο ομάδων με τους γηπεδούχους να έχουν 1/7 τρίποντα και την ομάδα της Ελευσίνας να σκοράρει κατά αποκλειστικότητα από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έχοντας 0/3 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε 9-7 τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και 16-15 στο 10ο λεπτό έχοντας πρώτο βιολί τον Πέτγουεϊ με έξι πόντους.

Τα κέφια του Λιακόπουλου ήταν όμως αρκετά για να δώσουν τη δυνατότητα στο συγκρότημα του Γιώργου Σκαραφίγκα να κάνει το προσπέρασμα το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και να προηγηθεί 20-16 στο 12ο λεπτό. Μέσα σε δέκα λεπτά ο Λιακόπουλος πρόλαβε να πετύχει 11 πόντους οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα της Ελευσίνας στο σκοράρισμα. Ο Κόμματος είχε όμως τις απαντήσεις για λογαριασμό των γηπεδούχων οι οποίοι πάντως παρέμεναν απελπιστικά άστοχοι από τα 6.75 έχοντας 2/15. Γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Πανελευσινιακός που διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα (25-27) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Το επιθετικό κρεσέντο του Κόμματου (14π.) επέτρεψε όμως στους γηπεδούχους να κλείσουν προηγούμενοι το πρώτο ημίχρονο με 38-33.

Ξέφυγε το Ρέθυμνο

Το συγκρότημα του Στέργιου Κουφού είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στην τρίτη περίοδο και με το δίδυμο των Κόμματου και Πέτγουέι σε πλήρη δράση προηγήθηκε ακόμη και με 55-41. Η ομάδα της Ελευσίνας όμως δεν παράτησε το ματς. Ο Παπανικολόπουλος και ο Λιακόπουλος ανέλαβαν δράση και από τα δικά τους χέρια το συγκρότημα του Γιώργου Σκαραφίγκα μείωσε αρχικά σε 57-50 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου και συνέχισε την αντεπίθεση του στην τέταρτη περίοδο. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Πανελευσινιακός είχε μειώσει σε 61-59, μετατρέποντας τον αγώνα σε ντέρμπι για γερά νεύρα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 65-63 τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα με τους Ντούβνιακ και Τσόχλα να έχουν ανοιχτή σύνδεση με το αντίπαλο καλάθι. Ένα λεπτό πριν τη λήξη το Ρέθυμνο είχε αποκτήσει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (68-64) και έδειχνε να ορίζει τη μοίρα του αγώνα. Σενάριο που επαληθεύθηκε αφού το συγκρότημα του Γιώργου Σκαραφίγκα δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση, το Ρέθυμνο προηγήθηκε 73-67 δέκα πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και τελικά έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 38-33, 57-50, 75-69.

ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN

(Κουφός): Ο’ Μπράουν 5(1), Καλλινικίδης 2, Κόλεμον, Αγγελόπουλος 7, Τσόχλας 10(2), Ντούβνιακ 11(1), Κόμματος 19(3), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 2, Πέτγουεϊ 15(2), Σιζόπουλος.
ΠΑΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος, Νίκου, Παπανικολόπουλος 22(4), Παπανικολάου 4, Δημάκος 5, Ρέιβιο 3(1), Λιακόπουλος 19(3), Δεληγιάννης 3, Καμπ 5, Τσιάκος 8.