ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: ΑΡΜΑΝΙ Μ. – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 71-84

Αυτός ήταν Ολυμπιακός! Σε ένα ματς στο οποίο έπαιζαν με την… πλάτη στον τοίχο και η κατάκτηση του ροζ φύλλου είχε επιτακτικό χαρακτήρα, οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν για πρώτη φορά φέτος σαν… Πρωταθλητές Ευρώπης, περνώντας θριαμβευτικά από την έδρα της Αρμάνι Μιλάνο, με το τελικό 71-84 να αντικατοπτρίζει πλήρως την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού. Έτσι, βγήκαν από την… εντατική και πραγματοποίησαν σημαντικό βήμα πρόκρισης στο ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκα. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα εμφανίστηκαν αρκετά διαβασμένοι και έπαιξαν με ψυχραιμία απέναντι στην… ταλαντούχα παιδική χαρά των Ιταλών και δεν κινδύνεψαν σε κανένα σημείο να ηττηθούν. Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, όμως οι αντίπαλοί τους ήταν απίστευτα εύστοχοι στα τρίποντα και πήραν με άνεση το ροζ φύλλο. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο συγκλονιστικός Βασίλης Σπανούλης, που έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι, “φορτώνοντας” το με 23 πόντους, ενώ άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ, μοιράζοντας 9 ασίστ. Φοβερή εμφάνιση και για τον Κώστα Παπανικολάου, που σταμάτησε στους 17 με 5/6 τρίποντα (!!!), ενώ ο Δημήτρης Μαυροειδής επελευθερώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και πρόσφερε πολύτιμες λύσεις με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. Αφανείς ήρωες ήταν οι Κάιλ Χάινς και Βαγγέλης Μάντζαρης, που μπορεί να σημείωσαν 8 και 3 πόντους, αντίστοιχα, όμως έκαναν θραύση στον αμυντικό τομέα, βγάζοντας παράλληλα αστείρευτη ενέργεια και πάθος πάνω στο παρκέ, ενώ λύσεις έδωσαν επίσης οι Πέρο Άντιτς και Γιώργος Πρίντεζης, με 7 πόντους, έκαστος… Για τους ηττημένους, ο Μπουρούσης ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημιχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος ο Σκαριόλο τον κράτησε για πολλή ώρα στον πάγκο, ενώ οι Λάνγκφορντ και Χέρστον είχαν απλά κάποια καλά ξεσπάσματα στην απόδοσή τους… Αντίθετα, τραγική ήταν η παρουσία του Αντώνη Φώτση, που δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα και ορθά χρησιμοποιήθηκε λίγο.

Η περίοδος των… σερί!

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε στη βασική πεντάδα τον Δημήτρη Μαυροειδή, που έπαιξε αποτελεσματική άμυνα πάνω στον Γιάννη Μπουρούση, ενώ οι Πειραιώτες έπαιρναν λύσεις στην επίθεση απ’ όλους τους παίκτες τους, με σημεία αναφοράς τον Σπανούλη, τον Πρίντεζη και τον Μαυροειδή. Στο 4′ το σκορ ήταν 6-13 και ο τεχνικός του Ολυμπιακού έριξε στο παιχνίδι και τον Πέρο Άντιτς, “ψηλώνοντας” αρκετά το σχήμα του. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης έγιναν πιο… δυσκίνητοι, η Αρμάνι έδωσε γρήγορο ρυθμό στις προσπάθειές τις, κι έτσι μέσα σε δύο λεπτά πραγματοποίησε σερί 6-0, φτάνοντας σε απόσταση… αναπνοής (12-13). Ο Μπαρτζώκας διέγνωσε το πρόβλημα και αντικατέστησε τον Μαυροειδή με τον Κάιλ Χάινς, ενώ ο Έισι Λο πέρασε στη θέση του Βαγγέλη Μάντζαρη, προκειμένου να απελευθερωθεί ο Βασίλης Σπανούλης. Η Αρμάνι προηγήθηκε με 17-15 με γκολ-φάουλ του Χέντριξ, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρίποντο του Σπανούλη, λέι του Λο στον αιφνιδιασμό και 4/4 ελεύθερες βολές του Άντιτς, παίρνοντας… αέρα επτά πόντων στο 19’30” (17-24). Αυτό ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το ξέσπασμα και η χαλάρωση πριν την ανάπαυλα

Στη συνέχεια, επανήλθε στο σχήμα του Ολυμπιακού ο Μαυροειδής και οι Ιταλοί απέκτησαν εκ νέου πλεονέκτημα στην ταχύτητα, “ροκανίζοντας” τη διαφορά. Το τεχνικό τιμ το διέγνωσε γρήγορα και δοκίμασε στη θέση “5” πρώτα τον Πέρο Άντιτς και στη συνέχεια τον Πάουελ, που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του. Ωστόσο, ο Αμερικανός ήταν εκτός… κλίματος στα πρώτα λεπτά, κι έτσι στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου επανήλθε ο Μαυροειδής. Η Αρμάνι εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την σύγχυση των αντιπάλων της και στο 16′ πήρε και πάλι το προβάδισμα (28-27), παίρνοντας πολλές λύσεις από τον Γιάννη Μπουρούση, αν και εκτέλεσε πάρα πολλές ελεύθερες βολές, που προέρχονταν ως επί το πλείστον από “αυστηρά” φάουλ. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, καθώς έκανε σερί 6-0 (λέι απ Σπανούλη, τρίποντο Παπανικολάου και 1/2 ελεύθερες Μαυροειδή), ενώ στο το τρίποντο του Πρίντεζη 56” πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ανέβασε τη διαφορά στο +10 (30-40), με μεγάλο πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον Βαγγέλη Μάντζαρη, που… έτρωγε σίδερα στην άμυνα. Όμως, οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι δύο κακές περιστροφές της αντίπαλης άμυνας, σημείωσαν ισάριθμα τρίποντα (από τη δεξιά γωνία) με “δράστες” τους Ομάρ Κουκ και Μαλίκ Χέρστον κι έτσι πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, όντας στο -5 (36-41).

Κυριαρχία σε όλους τους τομείς

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πήραν τις απαραίτητες ανάσες και μπήκαν δυναμικά στην επανάληψη, δείχνοντας να ελέγχουν το ματς, με αιχμή του δόρατος τον Δημήτρη Μαυροειδή, που νίκησε κατά κράτος τον Γιάννη Μπουρούση στις μεταξύ τους μονομαχίες. Η είσοδος του Χέντριξ έφερε στο παρκέ τον Κάιλ Χάινς προκειμένου να… ανταγωνιστεί τα αθλητικά προσόντα του συμπατριώτη του και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό, με τον “Iron Man” του Ολυμπιακού να ανεβάζει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (43-55) στο 27′. Το τρίτο του φάουλ δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους, που συνέχισαν να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι, τη στιγμή ο Μαυροειδής συνέχισε να δίνει λύσεις, εκπλήσσοντας ευχάριστα με την απόδοσή του, ενώ η συνύπαρξή του με τον Άντιτς στην άμυνα, δεν επέτρεπε σε κανέναν να περάσει από το “ζωγραφιστό”. Έτσι, λοιπόν, παρά τις προσπάθειες των παικτών του Σέρτζιο Σκαριόλο να πλησιάζουν, η τρίτη περίοδος έληξε 50-59, με τους Πειραιώτες να κυριαρχούν στους περισσότερους τομείς του παιχνιδιού, παρότι δεν ενέπνεαν μεγάλη σιγουριά στο κατέβασμα της μπάλας, λόγω της παρουσίας του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους στο “2”.

Εκτέλεση από τα 6,75μ.

Η επιστροφή του Βαγγέλη Μάντζαρη, αλλά και του Κάιλ Χάινς στο παρκέ, “έσφιξε” εκ νέου την “ερυθρόλευκη” άμυνα, μη επιτρέποντας στους παίκτες της Αρμάνι να βρίσκουν λύσεις, καθώς έδειχναν κατά διαστήματα εντελώς εγκλωβισμένοι. Ταυτόχρονα, η επίθεση δούλευε… ρολόι, με τον Παπανικολάου να πετυχαίνει το τέταρτο τρίποντό του και τον Βασίλη Σπανούλη να εκτοξεύει τη διαφορά στο +17 (57-74) στο 36′, με τρεις σερί “βόμβες” από τα επτά μέτρα!!! Η ιταλική ομάδα προσπάθησε να επανέλθει, όμως ο Κώστας Παπανικολάου έριξε την “ταφόπλακα” από τα 8 μέτρα και “σφράγισε” τον ερυθρόλευκο θρίαμβο 2’21” πριν από το φινάλε, δίνοντας στα εναπομείναντα λεπτά καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-24, 36-41, 50-59, 71-84.