ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: “Επνιξε” τον Ολυμπιακό η Ζαλγκίρις!

Μετά από το θρίαμβό του στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός ήθελε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ζαλγκίρις και να επιστρέψει στις νίκες και στην Ευρωλίγκα, μετά την συντριβή από την Εφες Αναντολού, όμως οι οπαδοί του έφυγαν από το ΣΕΦ με σκυμμένα τα κεφάλια. Οι Πειραιώτες αποδείχθηκαν και πάλι κατώτεροι των περιστάσεων και έπειτα από μια τραγική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ηττήθηκε από τους Λιθουανούς με 61-79.
Κι ενώ στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν με… νύχια και με δόντια το παιχνίδι, χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση του Κάιλ Χάινς και στη θετική παρουσία των Σπανούλη, Πρίντεζη, στο δεύτερο ημίχρονο… έπεσε ο γενικός και το θέαμα ήταν αποκαρδιωτικό! Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα εγκλωβίστηκαν στην καλά μελετημένη άμυνα της Ζαλγκίρις στην τρίτη περίοδο, που παράλληλα είχε φοβερή ευστοχία από την περιφέρεια κι έτσι στο 30′ προηγήθηκε με 59-49, έπειτα από ένα επιμέρους σκορ 10-26!!! Σε εκείνο το διάστημα η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει αναφανδόν υπέρ των Λιθουανών και το χειρότερο είναι πως οι Πειραιώτες δεν έδειχναν ούτε τη διάθεση ούτε και το καθαρό μυαλό για να ανατρέψουν το σκηνικό. Με κακές επιλογές στην επίθεση και πολλές… τρύπες στην άμυνα, επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πάρουν τα ηνία και να φύγουν με ένα πολύτιμο “διπλό”.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πόποβιτς πήρε… φωτιά και βομβαρδίζοντας ανελέητα το “ερυθρόλευκο” καλάθι, “ψαλίδισε” και τις τελευταίες ελπίδες του κοινού. Πρίντεζης, Σπανούλης, Παπανικολάου και Περπέρογλου αδυνατούσαν να βοηθήσουν και ο μόνος που κρατούσε όσο γινόταν τα… προσχήματα ήταν ο ψυχωμένος Βαγγέλης Μάντζαρης, ενώ φιλότιμος ήταν και ο Κάιλ Χάινς, ο οποίος ωστόσο έδειχνε νευρικότητα στις προσπάθειές του. Το τελικό 61-79 ήταν απόλυτα δίκαιο για τους φιλοξενούμενους, που δείχνουν ικανοί για μεγάλα πράγματα στη φετινή Ευρωλίγκα υπό την εξαιρετική καθοδήγηση του Πλάθα…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:

17-14, 39-33, 49-59, 61-79
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 15, Λο 1, Αντιτς 5, Σπανούλης 10 (1), Περπέρογλου 2, Ντόρσεϊ, Σλούκας 2, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 11 (2)
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Πλάθα): Ντάρντεν 8, Τζάαμπερ 9 (1), Πόποβιτς 16 (3), Λαβρίνοβιτς Ν. 9 (1), Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 3, Ντέλας 2, Κουζμίνσκας 4, Λαφαγιέτ 10 (2), Καουκένας 8, Φουτ 7, Λαβρίνοβιτς Κ. 3

Το LIVE του παιχνιδιού:
4-0 στο 1′: Εντυπωσιακός ο Γιώργος Πρίντεζης σκοράρει τους τέσσερις πρώτους πόντους του αγώνα.
8-2 στο 4′: Πρώτο καλάθι για την Ζαλγκίρις με τον Ντάριους Λαβρίνοβιτς.
12-5 στο 7′: Ο Πέρο Άντιτς φτάνει στο εύστοχο λέι απ.
12-10 στο 8′: Ο Κριστόφ Λαβρίνοβιτς μειώνει με φόλοου, ενώ στην επόμενη φάση ο Μάριο Ντέλας μειώνει ακόμα περισσότερο με σουτ από την γωνία.
13-14 στο 9′: Ο Καουκένας σκοράρει στον αιφνιδιασμό και η Ζαλγκίρις παίρνει το πρώτο της προβάδισμα.
17-14 στο 10′: Τέλος α’ δεκαλέπτου, με τους Άντιτς και Χάινς να ξαναφέρνουν μπροστά τον Ολυμπιακό.

19-16 στο 12′: Ο Κάιλ Χάινς… τρυπώνει στη ρακέτα και σκοράρει με έξυπνο τρόπο.

24-20 στο 14′:

Ο Γιώργος Πρίντεζης πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο του παιχνιδιού.
24-24 στο 15′: Ο Τζάαμπερ ισοφαρίζει με λέι απ στον αιφνιδιασμό.
28-24 στο 16′: Δύο στις δύο βολές από τον Κάιλ Χάινς.
33-31 στο 18′: Ο Βασίλης Σπανούλης πετυχαίνει γκολ-φάουλ, αλλά αστοχεί στη συμπληρωματική βολή.
36-33 στο 19′: Τρίποντο του Παπανικολάου μετά από έξοχη ασίστ του Σπανούλη.
39-33 στο 20′: Ιδανικό φινάλε στο 1ο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, με τον Χάινς να σκοράρει με φόλοου, έπειτα από την άστοχη βολή του Έισι Λο.

Ο Κάιλ Χάινς είναι πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού μέχρι στιγμής, έχοντας 11 πόντους, ενώ οι Σπανούλης και Πρίντεζης έχουν από 9 πόντους, έκαστος.

Στον αντίποδα, οι Λιθουανοί έχουν μοιρασμένο σκοράρισμα, με τον Λαφαγιέτ να έχει πέντε πόντους. Χαρακτηριστικό για την ομάδα του Χουάν Πλάθα είναι πως έχει μαζέψει 7 επιθετικά ριμπάουντ.

42-37 στο 22′: Ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς μειώνει.

42-49 στο 26′:

Τρίποντη βόμβα από τον Πόποβιτς.
45-49 στο 27′: 2/2 βολές από τον Κάιλ Χάινς, που ψαλιδίζει τη διαφορά.
48-54 στο 29′: Ο Γιώργος Πρίντεζης πετυχαίνει γκολ φάουλ στον αιφνιδιασμό, μετά από κλέψιμο του Σπανούλη.
49-59 στο 30′: Τέλος στην… εφιαλτική τρίτη περίοδο για τον Ολυμπιακό και πλέον οι Πρωταθλητές Ευρώπης ψάχνουν μια μεγάλη ανατροπή.

49-61 στο 31′: Ο Καουκένας διευρύνει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων.

49-69 στο 33′:

Ο Λαφαγιέτ δείχνει ασταμάτητος, με τον Ολυμπιακό να πετάει… λευκή πετσέτα.
54-71 στο 34′: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης βρίσκει το στόχο πίσω από τη γραμμή των 6,75μ.
56-74 στο 38′: Ο Λαβρίνοβιτς σκοράρει για τρεις, βάζοντας την… ταφόπλακα στους γηπεδούχους!
61-79 στο 40′: Ο Πόποβιτς διαμορφώνει το τελικό σκορ από κοντά…