ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: ΕΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ-ΑΛΜΠΑ Β. 71-62

Ήταν δεδομένο πως η Άλμπα δεν θα αποτελούσε εύκολη λεία για την Εφές Αναντολού, κάτι που αποδείχτηκε περίτρανα πάνω στο παρκέ. Τελικά οι Τούρκοι, αφού… έφτυσαν αίμα, κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου (71-62), με τους Ντούσκο Σαβάνοβιτς και Σάσα Βούγιασιτς να κάνουν τη διαφορά στην τελευταία περίοδο, ενώ καθοριστική συμβολή είχαν επίσης οι Τζόρνταν Φάρμαρ, Κερέμ Τουντσερί και Τζαμόν Λούκας. Για την Άλμπα ξεχώρισαν κυρίως οι Τόμπσον, Φόστερ και Γουντ.

Η σιγουριά του φαβορί έκανε τους γηπεδούχους να μπουν νωθρά στα πρώτα λεπτά, σημειώνοντας μόνο ένα καλάθι μέχρι το 3′, κι έτσι η Άλμπα προηγήθηκε με 2-6. Με δύο πόντους του Σαβάνοβιτς και τέσσερις του Τζαμόν Λούκας, η Εφές αντέδρασε και με σερί 6-0, πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 5′ με 8-6. Οι Γερμανοί απάντησαν με επιμέρους σκορ 5-13 κι έτσι ξέφυγαν με 13-19 στο 9ο λεπτό, όμως το τρίποντο του Σιπ διαμόρφωσε το 16-19 της πρώτης περιόδου, κρατώντας την Εφές Αναντολού πολύ κοντά στο σκορ. Μετά από δύο… στείρα λεπτά και για τις δύο ομάδες, ο Κερέμ Τουντσερί με εύστοχο τρίποντο από μακρινή απόσταση, έφερε το ματς στα ίσια (19-19), “ξυπνώντας” για λίγο το υπνωτισμένο κοινό και στο διάστημα 13′-16′, το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο. Ωστόσο, κάπου εκεί η Εφές Αναντολού άρχισε να παίρνει μπρος, μετατρέποντας το 26-28 του 16ου λεπτού, στο 35-30 του πρώτου ημιχρόνου, με όπλο τον πλουραλισμό στο σκοράρισμα και φυσικά την συγκέντρωση στην άμυνα. Η ανάπαυλα του ημιχρόνου κατέβασε προσωρινά και πάλι το… διακόπτη για τους Τούρκους, οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και με οκτώ σερί πόντους, έναντι δύο της Εφές πέρασαν και πάλι μπροστά στο 24′ (37-38). Οι πέντε πόντοι του Τζόρνταν Φάρμαρ και το κάρφωμα του Γκονλούμ, έφεραν την Εφές και πάλι σε θέση ισχύος, όπως δείχνει και το 44-38. Ο Ιντμπίχι έκανε το 44-40, όμως ο Φάρμαρ με νέο τρίποντο έγραψε το 47-40. Η ομάδα του Βερολίνου προσπάθησε να κρατηθεί, έβαλε τέσσερις αναπάντητους πόντους, όμως ο εκπληκτικός Φάρμαρ συνέχισε το… βιολί του, “πυροβολώντας” ξανά πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., ενώ το κάρφωμα του Γκονλούμ έφερε τη διαφορά και πάλι στο +8 (52-44), σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Βούγιασιτς με 3/3 βολές εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (58-47) και κάπου εκεί η ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι άρχισε να αποκτάει το πάνω χέρι. Ο Φόστερ με τρίποντο έδωσε βαθιά… ανάσα στην Άλμπα, όμως ο Σάσα Βούγιασιτς πήρε το… όπλο του την κατάλληλη στιγμή και μετά από τέσσερις άστοχες προσπάθειες, βρήκε για πρώτη φορά το στόχο πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. στο 33′. Οι Γερμανοί αποδείχτηκαν και πάλι… σκληρά καρύδια, έκαναν σερί 7-0, μειώνοντας σε 58-54, αλλά αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Ντούσκο Σαβάνοβιτς να… πληγώσει την αντίπαλη άμυνα με 9 απανωτούς πόντους και έκανε το 65-54 στο 38′ και έδειξε να καθαρίζει την υπόθεση… νίκη. Ωστόσο, ο ΝταΣον Γουντ αποφάσισε να δώσει… παράταση στην αγωνία και με δύο σερί τρίποντα, έφερε τη φιλοξενούμενη ομάδα σε απόσταση πέντε πόντων (65-60). Ο Ντίον Τόμπσον μείωσε ακόμα περισσότερο (65-62), όμως ο Τζαμόν Λούκας δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με τέσσερις προσωπικούς πόντους (εύστοχο λέι απ και 2/2 ελεύθερες βολές), καθάρισε για την ομάδα του. γράφοντας το 69-62, 9” πριν από το φινάλε, με τον Τουντσερί να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 35-30, 52-44, 71-62