ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ-ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 79-71

Με πρωταγωνιστή τον Ντάριους Λαβρίνοβιτς (24π.) η Ζαλγκίρις νίκησε 79-71 την Εφές και στέρησε τη ευκαιρία στους Τούρκους να αναρριχηθούν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Εφές είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο παρότι στο 20′ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 44-42. Οι Τούρκοι πήραν διαφορά 7 πόντων (28-35) στο 15′, όμως τα πολλά άστοχα σουτ σε τραβηγμένες προσπάθειες αλλά και τα πολλά λάθη της δεύτερης περιόδου έδωσαν την ευκαιρία στη Ζαλγκίρις να πάρει κεφάλι στο σκορ στο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Μαχμουτί πλήρωσαν το γεγονός ότι δεν μετέτρεψαν την υπεροχή τους σε ουσία αφού η Ζαλγκίρις μπήκε με τη ψυχολογία στα ύψη στο δεύτερο μισό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 15-3 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ανεβάζοντας τη διαφορά στους 16 πόντους (57-43). Ωστόσο, η Εφές κατάφερε να ξυπνήσει από το λήθαργο και στη λήξη της περιόδου μείωσε σε 63-56.
Το επιμέρους σκορ στα πρώτα έξι λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν 5-4 με τις δύο ομάδες να χάνουν πολλά σουτ και τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο και από τις δύο πλευρές. Η είσοδος του Καουκένας και οι φιλότιμες προσπάθειες του Φαρμάρ έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση με την Ζαλγκίρις να παίρνει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 44-42, 63-56, 79-71.