ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: ΚΑΝΤΟΥ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 69-71

Μάικ Μπράμος, ο εκτελεστής!

Ένας Παναθηναϊκός φτιαγμένος από σκληρό μέταλλο, έδειξε ποιος πραγματικά είναι, παίρνοντας διπλό-κατάθεση ψυχής στην δύσκολη έδρα της Καντού (69-71)! Παρότι ήταν αποδεκατισμένος κάτω από το καλάθι ελλείψει των Σοφοκλή Σχορτσανίτη, Άντι Πάνκο και Γάιου Σκορδίλη, ο Εξάστερος έπαιξε με πάθος, πίστεψε στο μεγάλο διπλό και τα κατάφερε.

“Μορφή” του αγώνα δεν θα μπορούσε να ήταν άλλος από τον Μάικ Μπράμος, ο οποίος έκανε το παιχνίδι της ζωής του, αγγίζοντας το νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους (7/9 τρίποντα) και 9 ριμπάουντ, ενώ πέτυχε και το νικητήριο σουτ πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., γράφοντας το 68-71, 48” πριν χτυπήσει η κόρνα της λήξης.

Καθοριστική συμβολή είχε και ο Δημήτρης Διαμαντίδης, που είχε 15 πόντους, 7 ασίστ, αλλά και ισάριθμα λάθη, με τον Στεφάν Λάσμε να κάνει απίστευτη δουλειά κάτω από το καλάθι, κυρίως στην άμυνα, ενώ στην επίθεση δήλωσε παρών όποτε χρειάστηκε. Άκρως ενθαρρυντικό ήταν και το ντεμπούτο του Μάρκους Μπανκς… Ο Αμερικανός πλέι μέικερ διαθέτει ποιότητα στο παιχνίδι του και στα 17 λεπτά που αγωνίστηκε πρόσφερε 9 πόντους και 3 ασίστ.

Με αυτή της τη νίκη η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε αρκετά τα… πάνω της ψυχολογικά, ενώ συν τοις άλλοις ουσιαστικά “κλείδωσε” την πρόκριση στο ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκα…

Οι διακυμάνσεις του παιχνιδιού:

0-3 στο 1′: Ξεκίνημα με τρίποντο από τον Δημήτρη Διαμαντίδη! 8-5 στο 3′: Ο Ρόκο-Λένι Ούκιτς διακόπτει το σερί 8-0 της Καντού και μειώνει στους τρεις πόντους. 10-10 στο 5′: Ο Διαμαντίδης φέρνει το ματς στα… ίσια, σκοράροντας με λέι απ. 10-12 στο 7′: “Πράσινο” προσπέρασμα, δια χειρός… Γιόνας Μασιούλις. 12-12 στο 8′: Άμεση αντίδραση και ισοφάριση από τον Μαρκοϊσβίλι. 15-16 στο 9′: Ο Ντέργουιν Κίτσεν βάζει και πάλι μπροστά τον Εξάστερο.

15-19 στο 10′: Τέλος α’ δεκαλέπτου, με τον Μάικ Μπράμος να πετυχαίνει τρίποντο!

17-19 στο 11′: Ο Ταμπου αξιοποιεί την πρώτη επίθεση της Καντού στο δεύτερο δεκάλεπτο. 19-22 στο 13′: Ο Μάικ Μπράμος σκοράρει και πάλι έξω από τη γραμμή των 6,75μ. 21-25 στο 14′: Νέο τρίποντο από τον Δημήτρη Διαμαντίδη, που δίνει… αέρα τεσσάρων πόντων στον Εξάστερο. 24-27 στο 15′: Ο Μάρκους Μπάνκς πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι με την φανέλα του Παναθηναϊκού! 28-30 στο 16′: Ο Στεφάν Λάσμε παίρνει την σκυτάλη από τον Μπανκς με 1/2 βολές. 32-32 στο 19′: Ο Παναθηναϊκός σκοράρει μετά από 3,5… στείρα λεπτά με δράστη τον Διαμαντίδη: 2/2 βολές.

34-34 στο 20′: Ο Μπρουκ απαντάει στο εύστοχο λέι απ του Ούκιτς, ισοφαρίζοντας στην εκπνοή του ημιχρόνου!

37-37 στο 21′: Νέο τρίποντο από τον φοβερό Μάικ Μπράμος, όμως ο Ταμπου τον πληρώνει με το ίδιο νόμισμα! 40-37 στο 22′: Ο Τζόναθαν Ταμπου πυροβολεί και πάλι για τρεις πόντους! 42-40 στο 24′: Ο Κώστας Τσαρτσαρής μειώνει με μία ελεύθερη βολή. 42-43 στο 25′: Τρίποντη βόμβα από τον Ούκιτς και νέο πράσινο προσπέρασμα. 43-45 στο 27′: Ο Στεφάν Λάσμε πετυχαίνει 2/2 ελεύθερες βολές! 47-45 στο 28′: Ο Αραντόρι βάζει ξανά την Καντού στη θέση του οδηγού. 47-47 στο 29′: Νέα ισοφάριση από τον Διαμαντίδη με 2/2 βολές!

50-54 στο 30′: Τέλος τρίτου δεκαλέπτου, με τον Μπράμος να πετυχαίνει το τέταρτο τρίποντό του σε ισάριθμες προσπάθειες!

52-54 στο 31′: Ο Αραντόρι ευστοχεί από κοντινή απόσταση. 54-54 στο 33′: Ο Τζόναθαν Ταμπου κλέβει τη μπάλα από τον Τσαρτσαρή και σκοράρει! 59-54 στο 34′: Ο Τάιους-Τσετσίνι καρφώνει, σημειώνοντας τον 9ο αναπάντητο πόντο της Καντού… 59-57 στο 35′: Ο Μπανκς διακόπτει με γκολ-φάουλ το εντυπωσιακό σερί της ιταλικής ομάδας. 61-60 στο 36′: Νέο τρίποντο (5/7) από τον συγκλονιστικό Μάικ Μπράμος! 66-66 στο 37′: Η Καντού ξεφεύγει με 66-60, όμως οι Μπράμος και Διαμαντίδης ισοφαρίζουν με διαδοχικά τρίποντα!!! 66-68 στο 38′: Κάρφωμα του Λάσμε και ο Παναθηναϊκός ξανά μπροστά στο σκορ… 68-71 στο 39′: Ο Μάικ Μπράμος είναι… από άλλο πλανήτη και με το 7ο τρίποντό του σε 9 προσπάθειες, δίνει σαφές προβάδισμα στον Εξάστερο!

69-71 στο 40′: Ο Ταμπου αστοχεί στο τελευταίο σουτ και ο Παναθηναϊκός παίρνει μεγάλο διπλό.