ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: ΜΑΚΑΜΠΙ-ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 57-69

11:01 μ.μ. | = 0 | EUROLEAGUE |

Η Ρεάλ μπήκε στο παρκέ του Νόκια Αρίνα αποφασισμένη να τελειώσει από απόψε την σειρά και να εξασφαλίσει το πολυπόθητο εισιτήριο που θα την έφερνε στο Final 4 του Λονδίνου και τα κατάφερε αφού νίκησε την Μακάμπι 57-69, έκανε το 3-0 και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους “4” της διοργάνωσης.

Οι Ισπανοί πήραν άνοιξαν το σκορ (0-2) με τον Μπέγκιτς, ενώ ο Μίροτιτς στα 6’30” με εύστοχο τρίποντο έδωσε αέρα 5 πόντων (3-8) στην Ρεάλ. Ο ύψους 2.08 φόργουορντ έκανε το σκορ 5-11 με μία εύστοχη βολή και στη συνέχεια ο Γιουλ από τα 6.75 ανέβασε την διαφορά στους 9 πόντους (5-14). Η Μακάμπι με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 10-14, όμως ο Κάρολ με δίποντο 2″ πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου έγραψε το επιμέρους 10-16.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων και κατάφεραν να ισοφαρίσουν 2’07” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, ο Ροντρίγκεζ ευστόχησε σε τρίποντο στο 19′, δίνοντας το προβάδισμα με 30-33 στο πρώτο μισό του αγώνα.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιουλ με εύστοχο σουτ από τη περιφέρεια έκανε το σκορ 30-36, όμως η Μακάμπι με έμμεσο τρίποντο του Οχαγιόν ισοφάρισε σε 38-38 στο 22′, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Ισραηλινός γκαρντ την έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 40-38. Ο Λόγκαν έκανε το 42-38 στο 25′, ύστερα από ασίστ του Σμιθ αλλά η συνέχεια ήταν απογοητευτική για τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ. Στα εναπομείναντα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η Ρεάλ έτρεξε ένα σερί 14-2, ανεβάζοντας την διαφορά στους 8 πόντους (44-52) στο 30′.
Το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Πάμπλο Λάσο, οι οποίοι απαλλαγμένοι από το άγχος, έβγαλαν τρομερή ενέργεια στο παρκέ και έφτασαν άνετα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με 57-69.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 30-33, 44-52, 57-69