ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: Με άμυνα γρανίτη η Λε Μαν

Ο Καλίντ Ελ Αμίν

Με άμυνα από γρανίτη, ειδικότερα στην τελευταία περίοδο όπου δέχθηκε μόλις 8 πόντους η Λε Μαν επικράτησε της Ουκρανικής Ντόνετσκ με 61-55 και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση των προκριματικών της Ευρωλίγκα όπου θα αντιμετωπίσει την Ούνικς Καζάν.

Οι Ουκρανοί ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι καταφέροντας να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 13-19 πριν η Γαλλική ομάδα με τους Λόνγκ και Ελ Αμίν σε καλή επιθετικά βραδιά πάρει το προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 35-31.

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και η 3η περίοδος (48-47) με τους Γάλλους να εκμεταλλεύονται την αστοχία των Ουκρανών στην τελευταία περίοδο και με ένα μικρό σερί 5-0 από το 35′ ως το 38′ να παίρνουν τη νίκη και συνάμα την πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 13-19, 35- 31, 48- 47, 61-55

Λε Μαν (Τζάκσον): Ελ Αμίν 12 (2), Σαρλ Καουντί 5, Κοφί 12, Βίκτορ 1, Σι 10, Ισά 2, Μπατίστα 7, Λονγκ 14 (2), Ανρί Καουντί.