ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: “Μισή” νίκη ο Ολυμπιακός

Την μισή δουλειά έκανε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, καθώς μπορεί να επικράτησε άνετα της Κάχα Λαμποράλ με 82-74, αλλά χάλασε την εικόνα του στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, όπου δεχόμενος ένα επιμέρους σκορ 2-11, έδωσε το δικαίωμα στους Βάσκους να φύγουν ικανοποιημένοι από τον Πειραιά, καθώς ηττήθηκαν με το ίδιο σκορ που είχαν επικρατήσει στον πρώτο γύρο στην “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα”.
Κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Έισι Λο με 18 πόντους, ενώ 11 πόντους πρόσθεσε ο Γιώργος Πρίντεζης. Καθοριστικά καλάθια πέτυχε στην 4η περίοδο και ο Στράτος Περπέρογλου. Για τους “άνευρους” Ισπανούς του Γιαν Τάμπακ, που θα πρέπει να αισθάνονται ευτυχισμένοι με το τελικό αποτέλεσμα, 16 πόντους είχε ο Τόμας Ερτέλ και 15 πόντους ο Φαμπιέν Κοσέ.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν από την αρχή με διάθεση να καθαρίσουν το παιχνίδι και έτσι κατάφεραν με το “καλημέρα” να προηγηθούν με 10-2 (3′) με λει απ του Σπανούλη, με την Κάχα να επανέρχεται και να μειώνει σε 14-9 στό 6′ με τρίποντο του Ερτέλ.Ωστόσο ο Ολυμπιακός με άξονα την άμυνα του έκλεισε την περίοδο με 18-11.

Με πατημένο το γκάζι, και με τον Λο να τρέχει στον αιφνιασμό οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν την διαφορά στο +18 (32-14) στο 17′, με τον Νοτσιόνι να μειώνει στο -11 (38-27) 17” πριν τελειώσει το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε στο 41-27 με τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή.

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και η 3η περίοδος όπου η ομάδα του Πειραιά έφτασε εκ νέου την διαφορά στο +18 (60-42) στο 28′, για να χαλαρώσει και να δεχθεί ένα μικρό σερί 2-8 με την περίοδο να τελειώνει με 62-50.

Ο Ολυμπιακός έχοντας ουσιαστικά εξασφαλίσει το ροζ φύλλο αγώνα κατάφερε να φτάσει την διαφορά στο +20 (78-58) με τον Περπέρογλου στο 38′ και το μόνο που είχε να κάνει ήταν να προστατέψει την διαφορά των οκτώ πόντων που είχε χάσει στην Βιτόρια.Ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο μια σειρά από λάθη, και η κακή αντίδραση στην άμυνα έφερε την Κάχα με ένα σερί 2-11 και με λει απ του Ερτέλ στα 5” να ισοφαρίζει το σκόρ του πρώτου αγώνα (82-74).Ο Έισο Λο προσπάθησε να σκοράρει στην εκπνοή με το σουτ του να βρίσκει το σίδερο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ 82-74

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 41-27, 62-50, 82-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 18 (2), Άντιτς 8 (1), Σπανούλης 9 (1 τρ. – 5 ασ.), Περπέρογλου 9 (1), Σερμαντίνι 3, Σλούκας 9 (1), Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 11 (1 ), Παπανικολάου 9 (1), Κατσίβελης.

ΚΑΧΑ (Τάμπακ): Κουκ 3 (1), Νοτσιόνι 7, Μ.Μπιέλτισα, Καμπέθας, Σαν Εμετέριο 7 (1), Πλέις 2, Ερτέλ 16 (4/4 τριπ. – 9 ας.), Λάμπε 12 (1), Ν.Μπιέλιτσα 12 (1 τρ. – 8 ριμπ.), Κοσέ 15 (2/2 τριπ.)