ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ 75-53

Της Στέλλας Ταμβάκη

Με τέτοιες εμφανίσεις μπορεί να φτάσει πολύ ψηλά! Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει σαν Πρωταθλητής Ευρώπης και έπειτα από μια συγκλονιστική εμφάνιση διέλυσε την ισχυρή Εφές Αναντολού με 75-53 και προκρίθηκε στο ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκας, ενώ πλέον είναι το φαβορί για τη δεύτερη θέση στον όμιλό του. Οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν φοβερή προσήλωση στην άμυνα, εξουδετερώνοντας τόσο τον Τζόρνταν Φάρμαρ, όσο και τον Σάσα Βούγιασιτς, είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση και πλουραλισμό στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα να μην αφήσουν περιθώρια στους Τούρκους να διεκδικήσουν το ροζ φύλλο. Το +22 σκόρπισε ενθουσιασμό στα 8.000 άτομα που βρέθηκαν στο ΣΕΦ, αν και στο τέλος με λίγη περισσότερη προσοχή, θα μπορούσε να είχε καλυφθεί και το -26 του πρώτου ματς. MVP του παιχνιδιού ήταν ο καταπληκτικός Κώστας Παπανικολάου, που έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ, διαλύοντας την αντίπαλη άμυνα, ο Βασίλης Σπανούλης έβαλε τις βάσεις της νίκης στο πρώτο ημίχρονο, ενώ σπουδαία εμφάνιση τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση είχε ο Έισι Λο. Βέβαια, αφανής ήρωας ήταν ο κατάφορα αδικημένος από τη στατιστική Κάιλ Χάινς, ο οποίος πήγε ξανά κόντρα σε κάθε λογική, εξολοθρεύοντας τα… θηριώδη πεντάρια των Τούρκων και παράλληλα έβγαζε απίστευτο πάθος και ενέργεια πάνω στο παρκέ. Θετικός μετά από καιρό ήταν ο Στράτος Περπέρογλου, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης ανταποκρίθηκε εξαιρετικά σε έναν όχι και τόσο γνώριμό του ρόλο, κερδίζοντας πολλές μάχες στην άμυνα, ενώ στην επίθεση αξιοποίησε τις περισσότερες προσπάθειες που πήρε. Στον αντίποδα, ο Τζαμόν Λούκας ήταν ο μοναδικός που διασώθηκε από το… ναυάγιο της Εφές… Ο Τζόρνταν Φάρμαρ μπήκε… καυτός, πετυχαίνοντας τους τέσσερις πρώτους πόντους του ματς, ενώ ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, διέκοψε το σερί του άλλοτε παίκτη των Λέικερς και των Νετς, σημειώνοντας τρίποντο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το πρώτο τους προβάδισμα στο 2′ (8-6), χάρη σε γκολ-φάουλ του Γιώργου Πρίντεζη. Για ένα τρίλεπτο, οι Πειραιώτες… βραχυκύκλωσαν, η Εφές έκανε σερί 7-0 και προσπέρασε με 13-8 στο 5ο λεπτό, εκμεταλλευόμενη τα “ρήγματα” κοντά στο αντίπαλο καλάθι. Έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Παπανικολάου, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και στο 9′ ανέκτησαν το προβάδισμα (21-19) με ανάποδο λέι απ του Κάιλ Χάινς, ενώ το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 23-20. Ο Κώστας Σλούκας έδινε καλό ρυθμό και στην πρώτη φάση της δεύτερης περιόδου, ο Πέρο Άντιτς ανέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους (26-20), ευστοχώντας σε τρίποντο. Ακολούθησε ένα νευρικό τρίλεπτο, μέχρι που ο Περπέρογλου “έγραψε” το 28-21 στο 14′ με εύστοχο λέι απ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος παίκτης έκανε το 30-21 και ο Σπανούλης ανέβασε τη διαφορά στο +11 στο 16′, σκοράροντας στην εκπνοή της ερυθρόλευκης επίθεσης. Η άμυνα “έδεσε” απίστευτα με την παρουσία του Κάιλ Χάινς, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να σημειώσουν μόλις έναν (!!!) πόντο στα 8,5 πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ενώ το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 35-26. Χαρακτηριστικό είναι πως το επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 12-6, με τον Τζαμόν Γκόρντον να πετυχαίνει το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς της Εφές 0.4” πριν χτυπήσει η κόρνα της λήξης! Η ομάδα του Οκτάι Μαχμουτι ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο μέρος, μείωσε σε 37-33, όμως ο Παπανικολάου με… τρίποντη βόμβα διαμόρφωσε το 40-33 στο 23′. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο ο Έισι Λο, που συν τοις άλλοις… έσβησε στην άμυνα τον Τζόρνταν Φάρμαρ, ανέβαζε ρυθμό και στην επίθεση, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 16 πόντους (51-35) στο 27′. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να… καταπίνουν τους αντιπάλους τους στην άμυνα και δύο λεπτά αργότερα, ο Παπανικολάου με νέο τρίποντο έφερε το +21 (58-37). Ο Τζαμόν Γκόρντον προσπάθησε να κρατήσει όρθια την ομάδα του με 5 σερί πόντους, όμως είχε αρχίσει ήδη να μπαίνει το… νερό στ’ αυλάκι! Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 59-42, ενώ στο 33′ ο “Πέρπε” με τρίποντο έκανε το 66-42, καθαρίζοντας την υπόθεση… ροζ φύλλο. Αφού απαλλάχθηκαν από το άγχος της… νίκης, οι Πειραιώτες έπαιξαν για να καλύψουν το -26 του πρώτου αγώνα. Το δύσκολο αυτό εγχείρημα δεν στέφθηκε με επιτυχία, όμως το τελικό 75-53 επιβεβαίωσε την εκπληκτική φόρμα του Ολυμπιακού! ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 35-26, 59-42, 75-53
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 10, Αντιτς 5 (1), Σπανούλης 14 (1), Περπέρογλου 9 (1), Σλούκας 4, Μαυροειδής, Πάουελ 2, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 17 (4), Μάντζαρης.
ΕΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ (Μαχμούτι): Φάρμαρ 6, Βούγιασιτς 8 (1), Μπατούκ, Ερντέν 8, Τουντσερί, Σιπ, Γκονλούμ 6, Σαβάνοβιτς 5, Τζαμόν Λούκας 15 (1), Κούτσο 2, Γκιουλέρ 2, Μπάρατς 1.