ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: ΟΛΥΜΠΙΑ Λ. – ΡΕΑΛ Μ. 76-89

Με μια άκρως επιβλητική εμφάνιση η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε κατά κράτος της Ολύμπια στη Λουμπλιάνα με 76-89 καταλαμβάνοντας δικαιωματικά την 1η θέση του α’ ομίλου με τέσσερις νίκες και μία ήττα.

Με κορυφαίους τους συνήθεις υπόπτους Ρούντι Φερνάντεθ και Φελίπε Ρέγιες που είχαν από 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον δεύτερο να αναδεικνύεται και σε πρώτο ριμπάουντερ της Ρεάλ με 7ρ, δεν απειλήθηκαν σοβαρά από τους Σλοβένους ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο που οι γηπεδούχοι διεκδίκησαν τη νίκη.
Δυνατό το ξεκίνημα του αγώνα για τη Ρεάλ που προηγήθηκε της Ολύμπιας με ένα σερί 9-0 με καλάθια των Φερνάντεθ, Κάρολ, Μίροτιτς. Ωστόσο η σλοβένικη ομάδα επέστρεψε και ο αγώνας άρχισε να παίρνει το χαρακτήρα ντέρμπι. Όμως το δεκάλεπτο έκλεισε με ένα τρίποντο από τα 8,50 μέτρα του Τζέισι Κάρολ για το 18-21.
Με πρωταγωνιστές τους Ρέγιες και Σουάρεθ η Ρεάλ επέβαλλε το ρυθμό της και το το… νόμο της. Με δικές τους προσπάθειες οι Μαδριλένοι ανεβάζανε σταθερα τη διαφορά φτάνοντας στο 31-38 (2:45”), ενώ από τους Σλοβένους οι Ούριτς, Όμιτς και Μπουμπνιτς κατάφερναν να μαζεύουν τη διαφορά όσο αυτό ήταν εφικτό. Οι φιλοξενούμενοι με ένα εκπληκτικό και αναπάντητο σερί 12-0 πηγαν τη διαφορά στο +13 με σκορ 31-44, σερί που έσπασε για την Ολυμπια ο Μπλάζιτς. Ο δρόμος προς τη ρακέτα των γηπεδούχων έμοιαζε αφύλαχτο μαγαζί οι Πόσιους και Μίροτιτς φόρτωναν σαν σε προπόνηση… πόντους το αντίπαλο καλάθι για να κλείσει το ημίχρονο στο +11 με το 35-46. Με άμυνα που συνέχισε να προβληματίζει ξεκίνησε στην επανάληψη η Ολύμπια, αλλά όχι τους Ισπανούς αφού έβρισκαν διαδρόμους και τους εκμεταλλεύονταν με περισσή επιτυχία. Μπορεί αμφότερες να πέτυχαν από 22 πόντους σ’ αυτό το δεκάλεπτο όμως η διαφορά με την οποία βρισκόταν συνεχώς μπροστά η Ρεάλ ήταν ασφαλείας ή έτσι έδειχνε…

Οι Μίροτιτς, Φερνάντεθ, Σλότερ και Ρέγιες δεν άφησαν σε ησυχία το καλάθι της Ολύμπια που μόνο με Πέιτζ και Μπλάζιτς αδυνατούσε να πλησιάσει. Έτσι πάλι στο +11 η διαφορά και η γ’ περίοδο για τους Μαδριλένους με 57-68.

Ήταν το δεκάλεπτο που οι Σλοβένοι απείλησαν να “κλέψουν” τη νίκη μέσα από τα χέρια της Ρεάλ, ξεκινώντας με δύο εντυπωσιακά τρίποντα του νεαρού Πρέπελιτς κάνοντας το 63-70. Όμως ο Φερνάντεθ δεν επέτρεψε να συνεχιστεί αυτό το 6-0 σερί και σκόραρε για να ξαναπάει σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά (7:57’’). Πάνικο και Μπλάζιτς ευστόχησαν αλλά ο Σάλιν ήταν αυτός που κατέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους (71-77 στο 4:52’’). Σλότερ και Ρέγιες απάντησαν, εν συνεχεία όμως το λάθος της απειρίας του Πρέπελιτς που εκμεταλλεύτηκε ο Γιούλ ήταν σαν να “κλείδωσε” και τη νίκη για τους φιλοξενούμενους με 2:10’’ να απομένουν. Η ψυχολογία πάει με τους δυνατούς και πολλές φορές με τους πιο έμπειρους και αυτοί ήταν οι Ισπανοί που δεν σκέφτηκαν ποτέ ότι δεν θα φύγουν με την νίκη, την πρόκριση και την πρώτη θέση στον όμιλο, με σύμμαχο… το τελικό 76-89! Δεκάλεπτα: 18-21, 35-46, 57-68, 76-89

Ολύμπια Λ.: Ουότερς, Πρέπελιτς 6, Μπλάζιτς 14, Ράνικο 5, Σαλίν 9, Μούριτς 4, Μπέινς 11(10ρ), Μπούμπνιτς 2, Πέιτζ 22, Όμιτς 3

Ρεάλ Μ: Ντράπερ, Φερνάντεθ 18, Πότσιους 4, Σουάρες 6, Ρέγιες 16(7ρ.), Μίροτιτς 13, Ροντρίγκεθ 5, Μπέγκιτς, Κάρολ 14, Γιουλ 2(8ασ.), Σλότερ 11