ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (LIVE)

9:47 μ.μ. | = 0 | EUROLEAGUE | ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ |

ΟΑΚΑ: Θωμάς Κυρίτσης
To basketworld.gr σας μεταφέρει ζωντανά από το ΟΑΚΑ την τρίτη αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Μπαρτσελόνα για τα play off της Ευρωλίγκα, και την προσπάθεια των “πρασίνων” να πάρουν το προβάδισμα στη σειρά.

Λεπτό προς λεπτό (πατάτε refresh):

• Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο δημιουργεί σκορ στο παιχνίδι με δύσκολο τρίποντο, 15” μετά το τζάμπολ.
  • Αποφασιστικό σουτ του Ματσιούλις από μέση απόσταση που βρίσκει το στόχο για το 2-3.
  • Ο Τζέιμς Γκιστ πυροβολεί για τρεις και δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό: 5-3.
  • Απαντάει ο “ΛαΜπόμπα” με τη δεύτερη τρίποντη-βόμβα του (5-6).
  • Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης ξεσηκώνει το ΟΑΚΑ με τρεις σερί πόντους του. 8-6 προηγείται ο Εξάστερος στο 5ο λεπτό.
  • Ισοφάριση από τον Λόρμπεκ στο 6′ με περίτεχνη προσπάθεια.
  • 11-8 ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Γιόνας Ματσιούλις!
  • Παλικαρίσιο καλάθι από τον Δημήτρη Διαμαντίδη (13-8).
  • Σκοράρει με φόλοου ο Άντε Τόμιτς για το 13-10.
  • Νέο δύσκολο καλάθι του Διαμαντίδη.
  • 1/2 βολές από τον Στεφάν Λάσμε. 16-10 στο 9′.
  • 18-10 με τον Μάικ Μπράμος να έχει χέρι… αλφάδι στις βολές.
  • Double-score στο τέλος της πρώτης περιόδου για τον Παναθηναϊκό. Ο Λάσμε παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ από τον Τόμιτς και γράφει το 20-10 μέσα σε αποθέωση.
  • Ελέγχει πλήρως το ματς ο Παναθηναϊκός στα πρώτα δέκα λεπτά, που έχει πολυφωνία στην επίθεση και συγκέντρωση στην άμυνα.
  • Ο Ναβάρο παίζει σχεδόν μόνος του για τη Μπαρτσελόνα.
  • Ξεκινάει το δεύτερο δεκάλεπτο.
  • 20-12, με τον Γιασικεβίτσιους να σκοράρει από τα 6,5 μέτρα.
  • Ο εντυπωσιακός Δημήτρης Διαμαντίδης νικάει τον Τζαουάι από κοντά.
  • Μειώνει η Μπαρτσελόνα σε 22-14 με τον Τζαουάι στο 12′.
  • Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς ξεσηκώνει τον κόσμο με τρίποντο στο τέλος της επίθεσης (25-14).
  • 2/2 βολές από τον Λάσμε. 27-14 οι “πράσινοι”.
  • Φοβερή συνεργασία Διαμαντίδη και Λάσμε, με τον Γκαμπονέζο να εκτοξεύει τη διαφορά στο +15!!!
  • Τάιμ άουτ από τον Τσάβι Πασκουάλ.
  • Μειώνει με δύσκολη προσπάθεια ο Τόμιτς στο 14′.
  • Ο Μπράμος βρίσκει το στόχο από μέση απόσταση.
  • Απαντάει ο Εραζεμ Λόρμπεκ, μειώνοντας σε 31-20 με τέσσερις σερί πόντους.
  • Ο Μάικ Μπράμος προλαβαίνει τον Τόμιτς και αφήνει τη μπάλα στο καλάθι.
  • Ο Γιασικεβίτσιους βρίσκει το στόχο από μέση απόσταση, κάνοντας το 33-22.
  • 33-25 στο 17′, με δράστη και πάλι τον Σάρας, που πετυχαίνει τρίποντο!
  • Ο Αργύρης Πεδουλάκης καλεί τάιμ άουτ…
  • Ο Ναβάρο ευστοχεί και στις δύο βολές.
  • Τρίποντη βόμβα από τον Μάικ Μπράμος στην εκπνοή της επίθεσης: 36-27. Το γήπεδο παίρνει… φωτιά!!!
  • Ξανά εύστοχος ο Ναβάρο στις βολές.
  • Και πάλι… Μάικ Μπράμος. Ο ομογενής σκοράρει με το αριστερό χέρι και γράφει το 38-29.
  • Τελειώνει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 38-29. Πλήρης κυριαρχία για τον Παναθηναϊκό σε όλους τους τομείς. Αν περιορίσει τα λάθη του θα βρεθεί… αγκαλιά με το… 3-1.
  • Το γήπεδο είναι “καυτό” και οδηγεί το “τριφύλλι” χωρίς ακρότητες.
  • Περίτεχνη προσπάθεια του Ουάλας και… 38-31!
  • Ζώνη 2-3 από την Μπαρτσελόνα και άστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη.
  • Εύστοχο λέι απ του Ρόκο Λένι Ούκιτς στον αιφνιδιασμό.
  • Ψηλό σχήμα για τον Πεδουλάκη με ταυτόχρονη παρουσία των Γκιστ-Τσαρτσαρή-Λάσμε.
  • Συνεχίζει τον… χαβά του ο Γιασικεβίτσιους. Νέο τρίποντο και 40-34.
  • Απίστευτη… μπομπίτα του Ναβάρο, που μειώνει σε 40-36, με τον Πεδουλάκη να καλεί τάιμ άουτ.
  • Ο Τσαρτσαρής νικάει τον Τόμιτς και δίνει ανάσα στην ομάδα του: 42-36.
  • Τρίποντο από τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο για το 42-39.
  • Ο Άμπρινες μειώνει στον έναν πόντο με δύσκολη προσπάθεια: 42-41.
  • Μπροστά η Μπαρτσα με καλάθι του Άντε Τόμιτς.
  • Ο Τσαρτσαρής καρφώνει και ξαναβάζει μπροστά τον Εξάστερο.
  • Ξανά μπροστά η Μπαρτσελόνα με τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο: 44-45.
  • Παρά την πίεση του Τόμιτς και του Λόρμπεκ, ο Στεφάν Λάσμε σκοράρει.
  • Φοβερό πίβοτ από τον Τόμιτς, που αποφεύγει τον Μπράμος και αφήνει τη μπάλα στο καλάθι.
  • Ο… διαστημικός Μάικ Μπράμος βρίσκει το στόχο για τρεις και ο Παναθηναϊκός ξανά στο +2.
  • Ισοφαρίζει ο Άντε Τόμιτς με χουκ από κοντά.
  • 49-51 δια χειρός… Άμπρινες!
  • Ο Γκιστ κερδίζει το τρίτο φάουλ του Τόμιτς και με 1/2 βολές μειώνει σε 50-51 στα 20” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.
  • Τελειώνει το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός εγκλωβίστηκε στη ζώνη 2-3 της Μπαρτσελόνα, βρήκε ελάχιστες λύσεις στην επίθεση και οι Καταλανοί διατηρούν βραχεία κεφαλή στο σκορ.
  • Ο Τόμιτς βρίσκει και πάλι το στόχο, με το σκορ στο 50-53.
  • 50-55 με 2/2 ελεύθερες βολές από τον Εραζεμ Λόρμπεκ. 7’40” πριν το τέλος του παιχνιδιού.
  • Ο Ούκιτς μειώνει με 1/2 βολές.
  • Ο Άμπρινες καρφώνει μπροστά τον Διαμαντίδη για το 53-57.
  • Ο Τζέιμς Γκιστ κρατάει όρθιο τον Παναθηναϊκό, μειώνοντας σε 55-57, 5′ πριν από το τέλος.
  • 1/2 βολές ο Σχορτσανίτης και το σκορ γίνεται 56-57.
  • Ο Δημήτρης Διαμαντίδης σκοράρει για τρεις και ο Παναθηναϊκός προσπερνάει τρία λεπτά πριν το τέλος.
  • Απαντάει ο Ουάλας και το σκορ γίνεται 59-60.
  • Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πυροβολεί από τα 7 μέτρα και η Μπάρτσα στο +4 στο 38′.
  • Κάρφωμα του Λάσμε και η διαφορά στους δύο πόντους.
  • Τρίποντο με ταμπλό από τον Διαμαντίδη ένα λεπτό πριν από το τέλος και ο Παναθηναϊκός περνάει και πάλι μπροστά: 64-63.
  • Ο Γκιστ με 1/2 βολές σφραγίζει το τελικό σκορ 65-63, καθώς ο Ναβάρο αστοχεί στο τελευταίο σουτ.