ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: ΠΑΡΤΙΖΑΝ – ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ 72-77

Μπορεί η Παρτιζάν να προηγήθηκε με 70-64 στα 2:47 πριν το τέλος….αλλά η Μπάμπεργκ είχε διαφορετική άποψη, και συγκεκριμένα ο Άντον Γκαβέλ ο οποίος με 5 συνεχόμενους πόντους (9 είχε σε όλο το ματς) οδήγησε την ομάδα του σε ένα σερί 11-0 και τελικά σε μια πολύ σημαντική νίκη με 77-72 μέσα στο Βελιγράδι. Στο πρώτο ημίχρονο η Παρτιζάν, με κύριο εκφραστή της τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς, είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο τέλος της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε με 41-33. Στην τρίτη περίοδο η πρωταθλήτρια Γερμανίας κατάφερε να μειώσει την ψαλίδα, αλλά και πάλι η Παρτιζάν ήταν εκείνη που προηγούνταν. Το σκηνικό άλλαξε τελείως στην τελευταία περίοδο, όπου η Μπάμπεργκ γύρισε από το -6 (70-64) στο 33ο λεπτό και έτρεξε ένα σερί 0-11 και έκανε το 70-75, 17 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Η Μπάμπεργκ έφτασε στη νίκη με 72-77 και άφησε την Παρτιζάν χωρίς νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μπόστιαν Νάχμπαρ και ο Κάσεϊ Γιάκομπσεν με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 16-16, 41-33, 62-55, 77-72