ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 62-84

Την πίεση στην Ζαλγκίρις μετέφερε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κάνοντας ακόμα μια μεστή εμφάνιση, νίκησε 62-84 την Τσεντεβίτα και πέρασε πρώτος στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκας, κάνοντας σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους ερυθρόλευκους να μην βρίσκουν σκορ για 3′ και οι γηπεδούχοι να παίρνουν το προβάδισμα με 6-0. Ο Πρίντεζης μείωσε σε 6-2, όμως ένα τρίποντο του Ιλιέφσκι έφερε 7 πόντους μπροστά τους Κροάτες, 6’43” πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Οι πρωταθλητές Ευρώπης ξύπνησαν σε κείνο το σημείο και με πρωταγωνιστή τον Πάουελ, πλησίασαν στους 3 πόντους, ενώ, στο 7’28” πέρασαν μπροστά με 11-14 με δύο τρίποντα του Πρίντεζη και του Σπανούλη. Ο Περπέρογλου έβαλε 7 συνεχόμενους πόντους στον εναπομείναντα χρόνο κάνοντας το σκορ 18-21 στο 10′.

Με τον Στράτο Περπέρογλου να συνεχίζει να είναι ζεστός και να πετυχαίνει ακόμα 5 πόντους, οι Πειραιώτες, μ’ ένα σερί 9-3 πήγαν το σκορ στο 21-30, 7′ και 09″ πριν τη λήξη. Με το ημίχρονο να θέλει 2′ για να τελειώσει ο Ολυμπιακός, με τρίποντο του Σλούκα ανέβασε τη διαφορά στους 11 πόντους, 28-39, όμως, με τον Άντιτς να χάνει ελεύθερα σουτ από τη γραμμή των 6.75, η Τσεντεβίτα βρήκε τη ευκαιρία να μειώσει σε 37-40, σκορ που ήταν και το τελικό του πρώτου ημιχρόνου.
Όπως και στο παιχνίδι της Δευτέρας απέναντι στον Άρη, έτσι και απόψε, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, βελτίωσε την άμυνά του και με πρωταγωνιστές τους Πάουελ και Πρίντεζη στο επιθετικό κομμάτι πήρε εκ νέου διαφορά με 11 (44-55) πόντους στο 25’50”, ενώ την αύξησε κι άλλο στο τέλος της τρίτης περιόδου, με το σκορ στο 30′ να είναι 48-64.
Το σκηνικό γνώριμο και στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τον Άντιτς να ανεβάζει τη διαφορά στα 8′ και 50″ πριν το τέλος τη διαφορά στους 18 πόντους (50-68), ενώ 5 λεπτά αργότερα, ο κορυφαίος για ακόμα ένα ματς, Σπανούλης (14π. με 2/5τριπ., 4/7 διπ., 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο) την πήγε στους 19 (55-74). Ο αρχηγός των ερυθρολεύκων πέτυχε 7 πόντους, μόνο στην τελευταία περίοδο και οι Πειραιώτες πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 62-84, σκορ που αντικατοπτρίζει πλήρως την εξαιρετική τους απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 19-19, 11-24, 14-20

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Βούλιτς): Ράιτ 11 (1), Σούπουτ 9 (1), Μπάμπιτς 2, Αντριτς 3 (1), Σούτον 3 (1), Μπίλαν 6, Ιλιέφσκι 14 (2), Ζελαμπάλ 2, Νούρκιτς 4, Γκριν 6 (2), Μπάζνταριτς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 2, Αντιτς 7 (1), Σπανούλης 14 (2), Περπέρογλου 12 (2), Σλούκας 5 (1), Μαυροειδής 2, Πάουελ 9, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3(1).