ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: “Χειρουργείο” του Παναθηναϊκού στη Μόσχα

Με μια εν ψυχρώ εκτέλεση από την διαιτησία των Γκαρσία, Ζαμοϊσκι και Τζαβόρ ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην Μόσχα από την Χίμκι με 78-77 καθώς οι “γκρι” αποφάσισαν να δωρίσουν την νίκη και την πρωτιά στην ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτιτς χρίζοντας τον Λόντσαρ επιθετική απειλή καθώς σούταρε 8/11 βολές.Συγκεκριμένα με το σκορ στο 74-74 οι διαιτητές έδωσαν σφύριγμα εφεύρεση στον Ματσιούλις καθώς έδωσαν αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Λόντσαρ ο οποίος έκανε το 76-74.Στην επόμενη άστοχη επίθεση των Ρώσων έδωσαν την μπάλα ανάποδα με τον Αργύρη Πεδουλάκη να εκρηγνύεται και να εισπράττει δυο τεχνικές ποινές με αποτέλεσμα οι Ρώσοι με 3/6 βολές να φτάνουν στο 78-74. Το παιχνίδι ξεκίνησε σε υποτονικό ρυθμό με τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά με 8-7 στο 5′ με τον Λάσμε πριν βρεθεί πίσω με καλάθι του Ογκουστίν με 11-8.Από εκεί και πέρα η ομάδα του Κουρτιναίτιτς με δυο καλάθια του Πλάνινιτς, και με δυο τρίποντα από Ρίβερς και Φριντζόν έτρεξε ένα σερί 14-5 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 21-14. Η ατυχία για τους πράσινους εστιάστηκε με το σκορ στο 16-12 όταν ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης γύρισε το πόδι του στο ίδιο σημείο που είχε τραυματιστεί μετά από φάουλ τον Λόντσαρ και αποσύρθηκε στον πάγκο. Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη με τον Μάρκους Μπάνκς σε επιθετικά κέφια αλλά και δημιουργικά και τον Στεφάν Λάσμε να καρφώνει μείωσε σε 23-21 ενώ λίγο αργότερα ο Ματσιούλις με καλάθι και εύστοχη βολή έδωσε το προβάδισμα στους “πράσινους” με 28-27 στο 14′. Ο Εγκόρ Βιάλτσεφ με την είσοδο του έδωσε επιθετική ώθηση στην ομάδα του και με τρίποντο έκανε το 30-28 με τον Λάσμε με 2/2 βολές να μειώνει στο πόντο (35-34) στο 17′.Ως εκείνο το σημείο ο Γκαμπονέζος είχε 6/9 βολές.Ο Βιάλτσεφ με νέο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα με 41-36 με τον Μπράμος με βολή να μειώνει σε 41-39.Ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα τελειωτικό σερί 5-0 έκλεισε το ημίχρονο με 46-39 υπέρ της Χίμκι. Η Ρώσικη ομάδα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Σεργέι Μόνια να κλέβει και να καρφώνει προσπέρασε με +11 (54-43) ενώ στο 17′ με 2/2 βολές του Φριτζόν κρατούσε τον δείκτη του σκορ σε διαφορά ασφαλείας για την ομάδα του (58-49).Από εκεί και πέρα μίλησε ο Δημήτρης Διαμαντίδης ο οποίος με 2 τρίποντα και 2 βολές έφερε το παιχνίδι στο 58-57 στο 18′ για να απαντήσει με τρίποντο ο Ρίβερς (61-57).Η περίοδος έκλεισε 61-59 χάρη σε 2/2 βολές του Στεφάν Λάσμε. Ο Διαμαντίδης ισοφάρισε με 2 βολές το παιχνίδι σε 61-61 με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ενώ λίγο αργότερα ο Ματσιούλις με τρίποντο στο 35′ έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 67-66.Οι γηπεδούχοι με τους Ρίβερς και Λόντσαρ έφεραν την Χίμκι στο +7 (72-69) με τον Λάσμε ενδιάμεσα να έχει 1/4 βολές.Οι Μπάνκς και Λάσμε ισοφάρισαν σε 74-74, με το τέλος να είναι αυτό που σας περιγράψαμε στον πρόλογο.Ο Μπάνκς με τρίποντο έκλεισε το παιχνίδι με τρίποντο στο 78-77.

ΧΙΜΚΙ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 78-77

Τα δεκάλεπτα:

21-14, 46-39, 61-59, 78-77
ΧΙΜΚΙ (Κουρτιναίτις): Ογκουστίν 2, Φριτζόν 13 (1), Βιάλτσεφ 6 (2), Λόντσαρ 10, Ρίβερς 12 (3), Μόνια 6, Ζουκανένκο, Πλάνινιτς 16, Ντέιβις 13, Νίλσεν.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Πάνκο 6, Ματσιούλις 15 (2), Λάσμε 19, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14 (2), Κίτσεν 2, Μπανκς 15 (2), Σκορδίλης, Σχορτσανίτης.