ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2013: Άνετο βράδυ απέναντι στους Γάλλους οι Λιθουανοί

11:57 μ.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : ΓΑΛΛΙΑ , ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2013 , ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ |

Με τον Καλνιέτις (7 ασίστ) να “σερβίρει” και τους Σεϊμπούτις (15π.), Βαλανσιούνας (13π.), Κλέιζα (11π.), Κουζμίνσκας (10π.) να “εκτελούν”, η Λιθουανία ξεπέρασε εύκολα (76-62) το εμπόδιο της Γαλλίας και έβαλε πλώρη για τους “8” της διοργάνωσης. Το σκορ άνοιξε ο Ζελαμπάλ με εύστοχο σουτ τριών πόντων, 36″ μετά την έναρξη του αγώνα, ενώ το 2-3 έκανε ο Ντ. Λαβρίνοβιτς σχεδόν ένα λεπτό αργότερα. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με το σκορ να είναι 8-9 υπέρ των Γάλλων, 3’12” πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Ένα ξέσπασμα των Λιθουανών σε εκείνο το σημείο μετέτρεψε το 8-9 σε 16-9, με τον Πάρκερ να σταματάει το σερί των παικτών του Καζλάουσκας από την γραμμή των βολών (1/2), γράφοντας το τελικό 16-10 της πρώτης περιόδου. Η Λιθουανία μπήκε δυνατά στο παρκέ στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, παίρνοντας αέρα 11 πόντων (23-12) στο 14′. Ωστόσο, με το σκορ να είναι στο 25-14, η Γαλλία αντέδρασε, έτρεξε ένα σερί 9-0 και μείωσε σε 25-23, 2’21” πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Ο Βαλανσιούνας με έμμεσο τρίποντο ανέλαβε να ξεμπλοκάρει τους Λιθουανούς, με το σκορ να κλείνει στο 32-27, ύστερα από 20′ αγώνα. Οι Λιθουανοί βγήκαν φουριόζοι από τα αποδυτήρια, ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά σε διψήφια νούμερα στα μέσα της τρίτης περιόδου (41-31, 25’15”) . Παρά την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο πάγκος των πάγκος Λιθουανών, οι Γάλλοι δεν κατάφεραν να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αφού στο 30′ βρίσκονταν στο -9 (51-42). Έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους, οι παίκτες του Καζλάουσκας μπήκαν στην τελευταία περίοδο αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι. Στο 38′ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 πόντους (71-55), με τους Λιθουανούς να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 76-62.

Δεκάλεπτα: 16-10, 32-27, 51-42, 76-62.