ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2013: Ο “διαστημικός” Πάρκερ πέταξε έξω τους διοργανωτές

11:54 μ.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : ΓΑΛΛΙΑ , ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2013 , ΣΛΟΒΕΝΙΑ |Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον ηγέτη της Τόνυ Πάρκερ (27π., 7 κερδισμένα φάουλ 3 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλέψιμο) η Γαλλία κέρδισε με 62-72 την Σλοβενία μέσα στο σπίτι της και εξασφάλισε την είσοδο της στους “4” της διοργάνωσης, ενώ παράλληλα σφράγισε και μία θέση στο Μουντομπάσκετ.

Οι οικοδεσπότες ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο παιχνίδι και κατάφεραν να έχουν το πάνω χέρι σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο. Παρά την υπεροχή τους οι Σλοβένοι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στη διαφορά, με το σκορ στο 10′ να είναι υπέρ τους με 12-10. Στο μεγαλύτερο διάστημα της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ με τους Γάλλους, ωστόσο, να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα. Με το σκορ να είναι στο 24-24, ο Πάρκερ πήρε την τελευταία επίθεση του ημιχρόνου και κατάφερε να σκοράρει στα 2″ χαρίζοντας το προβάδισμα στους Γάλλους. Με τον σούπερ σταρ των Σαν Αντόνιο Σπερς να παίρνει την ομάδα πάνω του, πετυχαίνοντας 12 από τους 27 πόντους στην τρίτη περίοδο, η Γαλλία βρέθηκε στο +10 (26-36, 23’43”). Ωστόσο, με τους Γκ. Ντράγκιτς και Νάχμπαρ να ευστοχούν σε κρίσιμα σουτ η Σλοβενία μείωσε στους 5 πόντους (45-50) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Βίνσεντ Κολέ μπήκαν ακόμη πιο συγκεντρωμένοι στο παρκέ στην τελευταία περίοδο, ανοίγοντας από νωρίς τη διαφορά (49-59, 34′). Οι παίκτες του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς προσπάθησαν με το γνωστό τους παιχνίδι, σουτάροντας ασταμάτητα από την περιφέρεια, όμως κάτι η αστοχία κάτι η καλή αμυντική λειτουργία των Γάλλων δεν τους άφησαν πολλά περιθώρια για ανατροπή και μοιραία βρέθηκαν εκτός συνέχειας Ευρωμπάσκετ γνωρίζοντας την ήττα με 62-72.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 24-26, 45-50, 62-72