ΕΦΗΒΙΚΟ: Αμύντας Δάφνης / Υμηττού – Παναθηναϊκός 49-63

Την ξέφρενη πορεία του στο εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚΑ συνεχίζει ο Πρωταθλητής Ελλάδας, Παναθηναϊκός, που ξεπέρασε και το εμπόδιο του Αμύντα Δάφνης. Έπειτα από ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, που κρίθηκε κυρίως στις δυνατές άμυνες, οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου ήταν πιο εύστοχοι και πιο ψύχραιμοι, φτάνοντας στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με 63-49. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Βασίλη Χαραλαμπόπουλος και Γιώργος Διαμαντάκος, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε μεταξύ άλλων ο πρώην “πράσινος” Γιάννης Καραμαλέγκος. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, είναι πως το μπασκετικό κοινό έδωσε δυναμικό “παρών” στο κλειστό του Υμηττού, γεμίζοντάς το και δείχνοντας πως το μπάσκετ είναι… μπάσκετ σε όλες τις κατηγορίες και σε όλες τις ηλικίες!

Το LIVE του παιχνιδιού:

*Στο αντίστοιχο παιχνίδι του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ μεταξύ των δύο ομάδων, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 56-48.

*21:30 η ώρα και οι δύο αντίπαλοι βγαίνουν για ζέσταμα εν όψει του μεγάλου αγώνα. Η ατμόσφαιρα είναι φοβερή, με το κοινό να δίνει δυναμικό “παρών”.

*21:50 και.. τζάμπολ στο παιχνίδι.

Όμορφες εικόνες στο κλειστό του Υμηττού, που είναι κατάμεστο λίγο πριν από το τζάμπολ

7-9 στο 5′:

Ντέρμπι στο ξεκίνημα, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί βραχεία κεφαλή στο σκορ.

11-24 στο 10′: Τέλος α’ δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου να ξεφεύγουν στο σκορ, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13.
15-28 στο 15′: Ξεκίνημα στη 2η περίοδο, με τους “πράσινους” να διατηρούν τον έλεγχο του παιχνιδιού.
21-35 στο 20′: Ημίχρονο στο κλειστό του Υμηττού. Ο Αμύντας Δάφνης έχει επιθετική δυστοκία, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έχουν πλουραλισμό στο σκοράρισμα.
29-39 στο 26′: Το σκορ παραμένει χαμηλά, με τους γηπεδούχους να επιχειρούν την ανατροπή, ρίχνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους.
31-46 στο 30′: Ο Παναθηναϊκός… αγκαλιάζει τη νίκη, κάνοντας επιμέρους σκορ 7-2 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
38-51 στο 35′: Πέντε λεπτά για το φινάλε. Οι γηπεδούχοι προσπαθούν, όμως πλέον είναι αργά…
49-63 στο 40′: Τέλος αγώνα, με το τριφύλλι να επικρατεί, χάρη στην καλή του άμυνα, απέναντι σε έναν μαχητικό αντίπαλο.