ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Πού είναι ο Χατζής;

Ο… παραγκωνισμένος Νίκος Χατζής

Όταν μπήκε το νέο έτος, ο Ηλυσιακός έδειχνε ξεγραμμένος, όντας το απόλυτο φαβορί για τον υποβιβασμό, μέχρι που ήρθαν οι σερί νίκες.

Κι αν στην αρκετά τυχερή νίκη επί του Ικάρου Καλλιθέας “καθάρισε” στο φινάλε ο Τέρελ Στόγκλιν, που για 35 λεπτά τα είχε… σπάσει, το ματς που έκανε τη διαφορά ήταν αυτό με τον ΚΑΟΔ.
Οι Ιλισιώτες άλωσαν τη Δράμα κι εκεί πίστεψαν πραγματικά στις δυνατότητές τους, αναπτερώνοντας τις ελπίδες παραμονής τους. Σε εκείνο το ματς, πέραν του Στόγκλιν που είχε σημειώσει 28 πόντους με 8/21 σουτ εντός πεδιάς και 9/10 βολές, “καταλύτης” για την κατάκτηση του ροζ φύλλου ήταν σίγουρα ο Νίκος Χατζής! Ο πολύπειρος γκαρντ αγωνίστηκε 22 λεπτά, σημειώνοντας 18 πόντους και για να φτάσει στη συγκεκριμένη επίδοση χρειάστηκε μόλις έξι σουτ εντός πεδιάς (1/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα) και 4/6 ελεύθερες βολές. Η προσωπικότητά του μίλησε στα καίρια σημεία, έφερε το μεγάλο διπλό, αν και ο προπονητής του δεν έδειξα να το εκτιμάει και τόσο πολύ…

Και τι εννοούμε με αυτό; Επόμενη αγωνιστική, Ηλυσιακός – Περιστέρι 66-64, με τον Χατζή να παίζει 17 λεπτά, ρίχνοντας μόλις δύο σουτ εντός πεδιάς (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο) και έμεινε στους δύο πόντους με 2/2 βολές.

Ξεκίνημα δεύτερου γύρου, Ηλυσιακός – Καβάλα 82-78, σε ένα ματς στο οποίο ο διεθνής παίκτης πάτησε παρκέ για 10 λεπτά και είχε καθοριστική παρουσία, σημειώνοντας 7 πόντους με 3/4 βολές, 2/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Κολοσσός Ηλυσιακός 71-63 και μόλις επτά λεπτά για τον Νίκο Χατζή, που πρόλαβε να πάρει τρεις προσπάθειες (0/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα). Ακολούθησε η 16η αγωνιστική όπου έπαιξε 6′ με απολογισμό 5 πόντους (3/4 βολές, 1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο), ενώ το αποκορύφωμα ήταν στο ματς με το Ρέθυμνο, όπου παρότι οι Ιλισιώτες ηττήθηκαν με 27 (!!!) πόντους διαφορά, ο κόουτς Ζευγώλης τον χρησιμοποίησε μόλις για 2:54, γεγονός που δεν του επέτρεψε να σκοράρει… Παίκτες με την εμπειρία και την ποιότητα του Νίκου Χατζή κάνουν τη διαφορά ακόμη και στα 37 τους χρόνια. Προφανώς το τεχνικό τιμ έχει άλλες προτεραιότητες, όμως αυτό δεν σημαίνει πως μπορεί να υποβιβάζει έτσι έναν τόσο σπουδαίο παίκτη, που παρότι βρίσκεται στη… Δυση της καριέρα του, παραμένει σε υψηλό επίπεδο…