ΙΣΠΑΝΙΑ: “Απόδραση” τίτλου για την Μπαρτσελόνα

11:55 μ.μ. | = 0 | ΙΣΠΑΝΙΑ |

Απόδραση τίτλου για την Μπαρτσελόνα η οποία κατάφερε να επικρατήσει στην εκπνοή της Ρεάλ Μαδρίτης με 72-71 χάρη σε δυο εύστοχες βολές του Μπρέντ Όλεσον στα 7”, ενώ στο 40” είχε μειώσει στο 71-70 χάρη σε τρίποντο και φάουλ του Σι Τζέι Ουάλας (έχασε την βολή).Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο “αυτοκτόνησε” αγωνιστικά καθώς κρατούσε το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι και κατάφερε να το χάσει μία φορά…και καλή. H ομάδα του Πάμπλο Λάσο κατάφερε να κρατάει το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι καθώς μπήκε πολύ δυνατά και με το “καλημέρα” προηγήθηκε με 10-2 (6′) για να αντιδράσει το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ και να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Όλεσον (10-11). Η ομάδα της Μαδρίτης μπήκε εκ νέου δυνατά στο παρκέ και με κάρφωμα του Σλότερ προσπέρασε με 19-14, για να κλείσει το ημίχρονο με καλάθι τον Ντάρντεν στο 36-26. Η διαφορά ανέβηκε και στο +14 (53-39) με τρίποντο του Γιούλ στο 29΄ για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με τον Ουάλας με δικό του τρίποντο να γράφει το 55-46. Ωστόσο η ομάδα της Καταλονίας αντέδρασε την 4η περίοδο και έτσι κατάφερε να μειώσει σε 65-64 στο 37′ χάρη σε τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη και να μπει για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης.Ο Νίκολα Μίροτιτς με τρίποντο στην είσοδο του τελευταίου λεπτού έκανε το 71-67 δείχνοντας να οδηγεί την ομάδα του στο 2-0.Όμως οι Ουάλας και Όλεσον έκαναν το 71-72, για να αστοχήσει την τελευταία επίθεση ο Σέρχι Ροντρίγκεθ. Καλύτερος παίκτης της Μπαρτσελόνα ήταν ο ηγέτης της, ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 19 πόντους και 5 ασίστ (4/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα) ενώ 14 πόντους πρόσθεσε ο Μπρέντ Όλεσον, έχοντας και τις καθοριστικές βολές στο φινάλε.Πολύ καλή απόδοση είχε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 8 πόντους (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές και 3 ριμπάουντ σε 18:37). Για την Ρέαλ Μαδρίτης , που κυριολεκτικά δεν κατάλαβε πως έχασε ένα δικό της παιχνίδι, 13 πόντους είχε ο Φελίπε Ρέγιες (5/7 δίποντα και 6 ριμπάουντ) ενώ 11 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Ρούντι Φερνάντεθ, Α΄ Γύρος (στις 2 νίκες)

1.Ρεάλ Μαδρίτης – 8.Ομπραντόριο 2-0

(90-75, 74-58*)