ΙΣΠΑΝΙΑ: Με όπλο την άμυνα η Μπαρτσελόνα

11:38 μ.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : ΙΣΠΑΝΙΑ |

Με το δεξί ξεκίνησε η Μπαρτσελόνα την ημιτελική σειρά των πλέι οφ καθώς κατάφερε να επικρατήσει στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” της Γκράν Κανάρια με 69-63 και να κάνει το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (16-21), αλλά από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ελέγχοντας τον ρυθμό και με πολύ καλή άμυνα έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα. Οι “νησιώτες” κατάφεραν να πάρουν διαφορά με +10 (11-21) στο πρώτο δεκάλεπτο με καλάθι του Γκουέρα με την “Μπάρτσα” να επιστρέφει και να ισοφαρίζει σε 24-24 στο 17′ με καλάθι του Γιασικεβίτσιους.Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν εκ νέου με 24-30 χάρη σε καλάθι του Νέλσον, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 29-30. Με αντεπίθεση διαρκείας, και πολύ σκληρή άμυνα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ξέφυγε με 50-38 στο 28′ χάρη σε τρίποντο του Ούαλας με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με 55-45. Στην τέταρτη περίοδο και ενώ οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 67-52 στο 38′ με καλάθι του Τόμιτς η Γκραν Κανάρια με μια μεγάλη αντεπίθεση μείωσε σε 67-63 στο 40′ με τον 21ο πόντο του Νέλσον με τον Ναβάρο με 2/2 βολές να γράφει το τελικό 69-63. Πρώτος σκόρερ για την Μπαρτσελόνα ήταν ο Ναβάρο με 14 πόντους ενώ 13 πόντους είχε ο Ουάλας.Ο Μαυροκεφαλίδης σημείωσε 2 πόντους. Για την Γκραν Κανάρια 21 πόντους είχε ο Νέλσον.