ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Η πρώτη ήττα

Την πρώτη του ήττα στα τέσσερα φιλικά παιχνίδια που έχει δώσει ο Κεραυνός Αιγίου γνώρισε χθες το απόγευμα στο κλειστό της Αλεξιώτισσας από τον Εσπερο (ομάδα Β’ Εθνικής) με σκορ 79-64. Το παιχνίδι αυτό ήταν το πιο δυνατό που έδωσε μέχρι τώρα η ομάδα του Αιγίου και η απόδοσή της ήταν καλή με εξαίρεση το γ’ δεκάλεπτο, ενώ το τελικό αποτέλεσμα ίσως αδικεί λίγο την προσπάθειά της.

Το α’ ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τους Πατρινούς στο 4′ με 11-5, ωστόσο οι Αιγιώτες μάζεψαν την διαφορά στο 8′ (16-16) και πέρασαν μπροστά στο 10′ (20-24).

Στη συνέχεια το ματς πήγαινε πόντο – πόντο και το ημίχρονο έκλεισε με 42-39 υπέρ του Εσπερου Α.Ο.Π.Α. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο γ’ δεκάλεπτο, η άμυνα του Κεραυνού έμοιαζε με …σουρωτήρι, γεγονός που δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους αντίπαλους ψηλούς Νιφόρα, Σκόνδρα και Κατιάκο. Ετσι, το 46-41 στο 22′ έγινε αρχικά 54-44 στο 26′ και 68-49 στο 30′. Στο τέλος, οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς στο 34′, όταν έφτασαν την διαφορά στη μέγιστη τιμή των 20 πόντων (75-55), με τους παίκτες του Κεραυνού να μην μπορούν να ακολουθήσουν στο σκοράρισμα. Το τελικό σκορ ήταν 79-64, όμως η εμφάνιση των Αιγιωτών άφησε ικανοποιημένο σε γενικές γραμμές τον προπονητή Θανάση Λιόνα.

Στην βασική πεντάδα του Κεραυνού ξεκίνησαν για μία ακόμη φορά οι Κορακιανίτης, Κεφαλάς, Μοσχοβάκης, Τσεκλένης και Ζεγκίνογλου, ενώ από πλευράς Εσπερου άρχισαν οι Ιωάννου, Πετρόπουλος, Μακρής, Θωνιάτης και Αγγελόπουλος.

Από τον Κεραυνό ξεχώρισαν οι Κώστας Κεφαλάς και Νίκος Ζεγκίνογλου, που ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 17 πόντους έκαστος, καθώς και ο Νίκος Μοσχοβάκης, που σημείωσε 14 και έκανε καλή δουλειά στην άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 42-39, 68-49, 79-64

Εσπερος Α.Ο.Π.Α.: (Μ. Γιατράς), Νιφόρας 19, Κατιάκος 9, Πετρόπουλος 6, Μακρής 4, Αποστολόπουλος, Θωνιάτης 11, Ιωάννου 8 (1), Σταμόπουλος 2, Κάλλης, Λαμπρόπουλος 4, Σκόνδρας 8, Αγγελόπουλος 8.

Κεραυνός Αιγίου: (Θ. Λιόνας), Κορακιανίτης 9, Τσενεμπής 2, Μοσχοβάκης 14 (3), Κεφαλάς 17 (1), Ζεγκίνογλου 17, Τσεκλένης 3, Μαλλής, Τσατσαρώνης 2.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Τσερεντζούλιας